Hydrangea macrophylla 'Madame Emile Mouillère'

hortensja ogrodowa 'Madame Emile Mouillère'

synonim łaciński: Hydrangea 'Mme Emile Mouillère' - roślina ma geny innych gatunków i podgatunków, dlatego sugerowany jest obecnie taki zapis!, Hydrangea macrophylla 'Tornado', Hydrangea macrophylla 'Sedgwick's White'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Na Flower Show w 1909 roku otrzymała certyfikat Jardin des Tuileries oraz w 1910 roku Award of Merit (AM) w 1963 r. oraz AGM w 1992 r. od British Royal Horticultural Society.

Jedna z najbardziej znanych, klasycznych odmian hortensji ogrodowej, ceniona za duże białe kwiatostany, niezawodna pod względem kwitnienia i odporności na zimno. Zdaniem dr Michael Dirr z USA jest to najlepsza biała odmiana typu Mophead (= Hortensia) do ogólnego użytku. Została wyhodowana przez legendarnego francuskiego hodowcę hortensji Emile Louis Mouillère i na część jego żony nazwana „Madame”. Odmiana kwitnie długo (od czerwca do października) i obficie na pędach 2-letnich i starszych, a w drugiej połowie lata powtarza kwitnienie na pędach 1-rocznych (remontantka). Kwiaty płonne są prawie białe, niekiedy w centrum delikatnie zabarwione na różowo lub jasnoniebiesko (zależnie od kwasowości gleby i dostępności glinu). Płatki są ząbkowane, ale w znacznie mniejszym stopniu, niż u odmiany ꞌOrnementꞌ. Kwiatostany są duże, półkuliste, około 20 cm średnicy – na początku sezonu kremowozielone, następnie czysto białe, a w miarę starzenia się maślanobiałe, jesienią z różowym odcieniem. Pokrój pókulisty, nieco luźny, szerszy niż wyższy, 1,3 –1,5 m wysokości; pędy lekko się przewieszają. Liście duże, z połyskiem, płaskie, regularnie ząbkowane, średniozielone. Krzew jest łatwy w uprawie, odporny na mróz (do –24°C; w strefie 6a wskazane okrycie roślin na zimę), ale podatny na mączniaka prawdziwego. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie (pH 4,5–6,5) i na stanowiskach półcienistych oraz cienistych. Wskazane usuwanie przekwitniętych kwiatostanów jesienią lub wiosną. Polecana do przydomowych ogrodów, zieleni parkowej (sadzona pojedynczo lub w grupach) oraz na kwiat cięty i suche bukiety.

autorzy opisu tekstowego: Hanna Grzeszczak-Nowak; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Emile Louis Mouillère; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Emile Louis Mouillère Francja; wprowadzenie do handlu: Pépinière Mouillère 1909 Vendôme, Francja
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia październik
wrzesień
sierpień
lipiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko cieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn kwaśny
rodzaj gleby gliniasta
próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie soliter (pojedynczo)
w grupach
suche bukiety
kwiaty cięte
pojemniki, balkony, tarasy
rabaty
ogrody orientalne
parki
ogrody przydomowe
nagrody Na Flower Show w 1909 roku otrzymała certyfikat Jardin des Tuileries oraz w 1910 roku Award of Merit (AM) w 1963 r. oraz AGM w 1992 r. od British Royal Horticultural Society.
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5B -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Hanna Grzeszczak-Nowak Związek Szkółkarzy Polskich

Statystyka e-katalogu roślin

11859
rośliny
8292
opisów

Ostatni wpis:

2024-10-19
skimia japońska 'Rubella'
19181
zdjęć
9494
roślin w produkcji
505
osób online