Paeonia 'Nick Shaylor'

piwonia 'Nick Shaylor'

Grupa Lactiflora Group (D)

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Dwukrotnie nagrodzona Złotym Medalem przez Amerykańskie Towarzystwo Piwoniowe w latach 1941 oraz 1972.

Stara odmiana zaliczana do grupy piwonii o kwiatach pełnych, uzyskana w 1931 roku przez Francisa. H. Allisona. Tworzy kępy dorastające do 90 cm wysokości. Łodygi sztywne, liście złożone, ciemnozielone, listki w zarysie wąskoeliptyczne lub lancetowate. Odmiana zakwita późno, w drugiej połowie czerwca, tworzy duże kwiaty o średnicy przekraczającej 20 cm. Płatki muszelkowate, atłasowe, lekko różowe, prawie białe w miarę przekwitania. Ze względu na duży rozmiar kwiatów wskazane jest zastosowanie podpór w czasie kwitnienia. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z liści aż do końca sezonu wegetacyjnego. Bylina nietrudna w uprawie. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Sadzona w lekkim półcieniu kwitnie dłużej. Roślina odporna na mróz, długowieczna, nie lubi częstego przesadzania. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach bylinowych w ogrodach przydomowych, doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji w stylu angielskim lub rustykalnym. Kwiaty można ścinać i wstawiać do wazonu.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Francis H. Allison, 1931r.
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
barwa kwiatów kremowe
białe
różowe
pora kwitnienia czerwiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody orientalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
kwiaty cięte
w grupach
nagrody Dwukrotnie nagrodzona Złotym Medalem przez Amerykańskie Towarzystwo Piwoniowe w latach 1941 oraz 1972.
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: dąb błotny GREEN PILLAR \'Pringreen\'

Quercus palustris GREEN PILLAR 'Pringreen'

dąb błotny GREEN PILLAR 'Pringreen'

Szybko rosnąca forma kolumnowa polecana do sadzenia przy wąskich ulicach osiedlowych oraz w niewielkich ogrodach przydomowych. Odmiana uzyskana przez Wiliama Flemera III w USA w 1994 r. z nasion zebranych z Q. palustris ‘Crownright’. Drzewo osiąga 12-18 m wysokości i nie więcej niż 4,5 m średnicy korony. Gałęzie boczne wyrastają pod kątem ostrym. Młode pędy pokrywa ciemnozielona skórka, którą na starszych gałęziach i pniach zastępuje szara, początkowo gładka kora, u dorosłych drzew z płytkimi żłobieniami. Ozdobą drzew są głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście. Blaszki liściowe mają do 15 cm długości, są wyraźnie unerwione, ich klapy są ostro zakończone, spiczaste. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na czerwono i brązowo oraz w kolorach miedzi i dojrzałego wina. Część z nich opada po zaschnięciu, ale całkiem sporo utrzymuje się na drzewach przez zimę. Wiosną młode liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem majowych przymrozków. Drzewo to najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też sadzone na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporne na suszę i mróz. Może być uprawiane na terenie całego kraju. Wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie. Wartą podkreślenia zaletą dębu błotnego jest wysoka zdrowotność ulistnienia. W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Drzewo rośnie zdrowo, rzadko jest atakowane przez szkodniki. Czasami na pędach mogą pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, przy ulicach, w ogrodach działkowych i na cmentarzach. Gęsta strzelista korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża błyszcząca

Rosa nitida

róża błyszcząca

Róża ozdobna przez cały rok: wiosną z ładnych liści i kwiatów, później z dekoracyjnych owoców a zimą z rudych pędów. Pojedyncze, różowe kwiaty o średnicy od 2 do 5 cm rozwijają się od końca maja. Kwitnie jest niezbyt obfite, ale trwa stosunkowo długo. Krzewy zawiązują liczne, kuliste owoce średnicy około 1 cm, zebrane w małe grona. Po dojrzeniu owoce przybierają pomarańczowo-czerwoną barwę, utrzymują się na krzewach przez całą jesień, a nawet zimę. Pędy proste, sztywne, wzniesione, słabo się rozgałęziają, bardzo kolczaste. Kolce są szczeciniasto-igiełkowate, zmiennej barwy: od czerwonorudych po brunatne na starszych pędach. Pędy w okresie bezlistnym są bardzo ozdobne, swoją barwą kontrastują zimą ze śniegiem. Liście jasnozielone, bardzo błyszczące od góry, lśniące w słońcu, delikatne, o licznych, wąskich listkach, jesienią przebarwiają się dość wcześnie na żółto, pomarańczowo i czerwono. Opadają późną jesienią. Krzewy osiągają około 1 m wysokości rozrastając się szeroko za pomocą licznych odrostów korzeniowych. Gatunek tolerancyjny pod względem zasobności, wilgotności, rodzaju i odczynu gleby. Dobrze toleruje stanowiska półcieniste. Doskonała róża parkowa i okrywowa do obsadzania trudnych stanowisk pod względem warunków uprawy, np. skarp lub szlaków komunikacyjnych. Polecana do uprawy w parkach i ogrodach, zwłaszcza o charakterze naturalistycznym, oraz do sadzenia na terenach zurbanizowanych. Pędy z owocami można suszyć i używać do suchych kompozycji.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
176
osób online