Quercus palustris 'Windischleuba'

dąb błotny 'Windischleuba'

pokrój: drzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Ciekawa odmiana dębu błotnego o biało nakrapianych liściach, wyselekcjonowana w 1983 roku przez polskiego dendrologa Bolesława Sękowskiego w parku w miejscowości Windischleuba w Turyngii w Niemczech. Wolno rosnące drzewo o rozłożystej koronie, dorastające do 10-15 m wysokości. Blaszki liściowe do 10 cm długości, z 5-7 parami wyraźnych klap o zaostrzonych wierzchołkach. Liście początkowo jasnozielone, później ciemnozielone, z białymi marmurkowatymi plamami nieregularnie rozmieszczonymi na całej powierzchni. Odmiana mało wymagająca w stosunku do gleby, odporna na mróz, ale w trakcie suchego i upalnego lata białe plamy na liściach mogą ulegać przypaleniu, dlatego drzewo najlepiej sadzić na wystawie wschodniej lub zachodniej, w miejscach ocienionych w południe. Odmiana kolekcjonerska, rzadko spotykana w uprawie, ale ciekawa i warta popularyzacji.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Andreas Bartels, Peter A. Schmidt Encyklopadie der Gartengeholze; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Bolesław Sękowski, 1983 rok Polska
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
żółte
pora kwitnienia kwiecień
maj
owoce brązowe
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Bright Eyes\'

Phlox 'Bright Eyes'

floks 'Bright Eyes'

Dosyć wysoka, atrakcyjna bylina o wzniesionym, zwartym pokroju i jasnych, pachnących kwiatach z charakterystycznym, czerwonopurpurowym oczkiem w środku. Kwiaty zawiązują się w gęstych kwiatostanach na szczytach prostych, nierozgałęzionych pędów. Roślina tworzy okazałe kępy dorastające do 90 cm wysokości. Pędy są pokryte ciemnozielonymi, jajowatolancetowatymi liśćmi. Blaszki liściowe są całobrzegie i ostro zakończone. Kwiaty mają 2 do 3 cm średnicy, składają się z pięciu jasnoróżowych płatków korony tworzących u podstawy długą rurkę, na szczycie są rozpostarte, łopatkowate, równomiernie ułożone. W centrum kwiaty mają wyraźne, purpurowe oczko. Rośliny kwitną od lipca do września, kwiaty wydzielają silny, przyjemny zapach wabiący ćmy, dlatego najintensywniej pachną wieczorem. Jest to bylina mało wymagająca. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, najlepiej piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do ponownego kwitnienia. Wiosną zaschnięte pędy należy przycinać nisko przy ziemi. Bylina całkowicie odporna na mróz. Kwiaty nadają się do cięcia. Rośliny można wykorzystywać do tworzenia barwnych szpalerów wzdłuż ścieżek w ogrodach prywatnych oraz zieleni miejskiej. Najładniej prezentują się sadzone w grupach od kilku do kilkunastu sztuk wraz z innymi bylinami.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
159
osób online