Hydrangea paniculata LIVING ROYAL FLOWER 'LC NO6' PBR

hortensja bukietowa LIVING ROYAL FLOWER 'LC NO6'

nazwa handlowa: Hydrangea paniculata LIVING ROYAL FLOWER

nazwa hodowlana: Hydrangea paniculata ‘LC NO6’

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Szybko rosnący krzew liściasty osiągający około 1 m wysokości i 75 cm średnicy. Pędy sztywne, wyprostowane. Liście jajowate, na końcach zaostrzone, ciemnozielone, po obu stronach szorstko owłosione. Kwiaty wyłącznie płonne, zebrane w bardzo duże stożkowate kwiatostany rozwijające się na szczytach pędów. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Kwiatostany początkowo są seledynowe, następnie zaczynają robić się kremowe, a na przełomie lipca i sierpnia stają się lekko różowe. Po przekwitnieniu kwiaty zasychają, ale nadal zdobią krzewu niemal przez całą jesień i zimę. Odmiana polecana do uprawy na glebach umiarkowanie żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. W pełni odporna na mróz (strefa 5) i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Polecana do sadzenia w pojedynczo lub grupach w ogrodach przydomowych, na działkach i zieleni osiedlowej. Kwiatostany można ścinać, wstawiać do wazonów oraz zasuszać. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE w 2020 r. przez szkółkę Duet s.j. Konopka, Pełka.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Alex Frederick Schoemaker Holandia; wprowadzenie do handlu: 2019
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
białe
różowe
wielobarwne
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
szpaler
ogrody orientalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
pojemniki, balkony, tarasy
kwiaty cięte
suche bukiety
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: bez czarny \'Aureomarginata\'

Sambucus nigra 'Aureomarginata'

bez czarny 'Aureomarginata'

Duży, wyprostowany krzew o ozdobnych, dwubarwnych liściach. Czasem niewielkie, krótkopniowe drzewko z okrągłą, kopulastą koroną i obwisającymi gałęziami. Osiąga do 2-3 m wysokości. Pędy grube, jasnoszare, często łukowato wygięte. Stara kora szara, głęboko bruzdowana i korkowata. Liście złożone, do 30 cm długości, zbudowane z 5-7 matowych, zielonych, z wyraźnym jasnożółtym marginesem, jajowatoeliptycznych listków, do 10 cm długich, ostro zakończonych, brzegiem ząbkowanych. Roztarte wydzielają charakterystyczny ostry zapach. Kwiaty drobne, kredowobiałe, zebrane w talerzowate baldachy o średnicy 10-20 cm, dusząco pachnące, chętnie odwiedzane przez motyle. Kwitnie od maja do lipca. Owoce niewielkie, kuliste jagody, dojrzałe – błyszczące, granatowoczarne, bardzo soczyste. Dojrzewają od sierpnia do października. Owoce są chętnie zjadane przez ptaki, które przyczyniają się do ich rozsiewania. Zawierają witaminy A, B i C oraz dużo przyswajalnego cukru i potasu, są używane na przetwory i jako dodatek do potraw. Krzew niewymagający, odporny na suszę oraz zanieczyszczenia miejskie i przemysłowe. Całkowicie mrozoodporny. Preferuje żyzne, próchniczne i wilgotne gleby, o dużej zawartości azotu i wapnia, ale rośnie także na piaszczystych i suchych, chociaż nieco słabiej. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Krzew do stosowania w dużych parkach i terenach zieleni publicznej. Daje ciekawy efekt kolorystyczny. Może być używany do zadrzewiania nieużytków. Podobne odmiany, różniące się szerokością i kształtem żółtozłocistego marginesu na liściach to S. nigra 'Madonna', 'Naomi'

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec pospolity \'Spotty Spreader\'

Juniperus communis 'Spotty Spreader'

jałowiec pospolity 'Spotty Spreader'

Niska, okrywowa odmiana jałowca o pokładających się pędach i białych przebarwieniach rozsianych nieregularnie po całym krzewie. Tępo wzrostu powolne, po 10 latach uprawy krzewy dorastają do 0,2 m wysokości i 2 m średnicy. Pędy początkowo są tylko nieznacznie wzniesione, wyrastają promieniście ze środka krzewu, układają się horyzontalnie, później ścielą się po ziemi. Gałązki cienkie, jasnobrązowe, starsze pokryte wiśniowobrązową korą. Igły osadzone po 3 w okółkach, dosyć szerokie, ostro zakończone, ale nie kłujące w dotyku, lekko łódeczkowato wygięte i ułożone wzdłuż pędów, od zewnątrz ciemnozielone, od strony pędów srebrzyste. Cześć młodych gałązek i igieł odbarwiona, kremowobiała, niektóre igły w połowie biało-zielone. Fragmenty pozbawione chlorofilu zwykle zimą marzną i odpadają, ale wraz z rozpoczęciem wegetacji na wiosną pojawiają się na nowo. Roślina łatwa w uprawie, o bardzo skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych, także ubogich w składniki pokarmowe. Źle rośnie jedynie na glebach wilgotnych i w miejscach zacienionych. Odmiana odporna na mróz, polecana do uprawy na terenie całego kraju. Dobra roślina okrywowa i zadarniająca, nadaje się do obsadzania skarp i nasypów, umacnia je i stabilizuje. Dobrze prezentuje się w ogrodach skalnych i alpinariach, na wrzosowiskach, murkach skalnych i rabatach z roślinami iglastymi. Odmiana uzyskana w Holandii przed 1990 rokiem.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
275
osób online