Berberis thunbergii 'Chocolate Summer' PBR

berberys Thunberga 'Chocolate Summer'

Synonim łaciński.: Berberis thunbergii 'Summer Chocolate'

pochodzenie: polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Dariusz Kapias Polska; wprowadzenie do handlu: Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech Kapias 2018 r. Polska

pokrój: krzewiasty wyprostowany

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Polska odmiana o szeroko kolumnowym pokroju i ciemnobrązowych liściach, wyselekcjonowana przez Dariusza Kapiasa. Krzew dorasta do 1,5 metra wysokości. Pędy rosną pionowo do góry, są ułożone równolegle obok siebie, ciemnoczerwone, zaopatrzone w pojedyncze, małych rozmiarów ciernie. Liście duże, łopatkowate, zaokrąglone, o gładkich brzegach. Młode liście ciemnoczerwone, w kolorze wina, starsze ciemniejsze, w kolorze czekolady, matowe. Pojawiające się w maju żółtawe kwiaty są drobne, zebrane po kilka w pęczkach. Ich jasna barwa ładnie kontrastuje z ciemnym kolorem rozwijających się liści. Krzew tolerancyjny w stosunku do podłoża. Na stanowiskach słonecznych liście mają bardziej wyrazisty kolor. Coroczne lekkie cięcie sprzyja utrzymaniu zwartego pokroju. Odmiana odporna na mróz, polecana do sadzenia w formie szpalerów i żywopłotów oraz w kompozycjach z innymi krzewami o jaśniejszym ulistnieniu.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Dariusz Kapias Polska; wprowadzenie do handlu: Gospodarstwo Rolno-Szkółkarskie Wojciech Kapias 2018 r. Polska
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
kolumnowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia maj
owoce czerwone
ozdobne
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
odporność na zasolenie
ozdobne z liści/igieł
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
zieleń publiczna
szpaler
żywopłot
rabaty
w grupach
ogrody osiedlowe
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża SALSA \'RT 08-333\'

Rosa SALSA 'RT 08-333'

róża SALSA 'RT 08-333'

Okrywowa lub parkowa róża o czystoczerwonych i nieblaknących kwiatach, luźno ułożonych płatkach. Kwiaty są nieduże, średnicy 4-6 cm, półpełne, zbudowane z 9-16 płatków, słabo pachnące, skupione w dużych kwiatostanach. Pędy niezbyt długie, pokładające się, nieco pochylone pod ciężarem kwiatów. Liście bardzo błyszczące, gładkie, ciemnozielone, skórzaste, dosyć gęsto rozmieszczone na pędach. Krzewy rosną silnie, są dobrze rozkrzewione, gęste, wzniesione. Osiągają 0,5-0,8 m wysokości, przy szerokości około 60 cm. W sprzyjających warunkach uprawy krzewy mogą być większe. Nie wymaga corocznego cięcia wiosną, chyba że pędy mocno przemarzną. Nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów. Krzew kwitnienie powtarza regularnie do jesieni. Zalecane ściółkowanie korą. Tolerancyjna na mączniaka prawdziwego i na czarną plamistość liści, przyznano jej certyfikat ADR. Krzewy tej odmiany mają zastosowanie przede wszystkim jako róże okrywowe, także niewielkie róże parkowe, sadzone na dużych przestrzeniach, ale też pojedynczo, w grupach i w szpalerach pełniących funkcję nieciętych żywopłotów. Odmiana odpowiednia do uprawy w warunkach miejskich, przy ulicach, w parkach i na terenach zieleni publicznej, także w pojemnikach, w miejscach reprezentacyjnych. Polecana do obsadzania mniejszych rabat wraz z bylinami, trawami i innymi krzewami. Rozstawa sadzenia 6-9 szt. / m2.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec Pfitzera \'Gold Star\'

Juniperus ×pfitzeriana 'Gold Star'

jałowiec Pfitzera 'Gold Star'

Wartościowa i popularna odmiana jałowca uzyskana w Kanadzie w 1961 roku. Roślinę wyselekcjonowano spośród krzewów odmiany 'Pfitzeriana Aurea'. Jest to niezbyt duży, szybko rosnący krzew o złocistożółtej barwie. Po 10 latach uprawy osiąga 0,5 m wysokości przy 1 - 1,5 m średnicy. Ulistnienie wałeczkowatych pędów stanowią zarówno łuski jak i krótkie, miękkie igiełki, wszystkie w kolorze złocistym. Igły i łuski na pędach ukrytych wewnątrz krzewu są najczęściej jasnozielone lub cytrynowe. Wyrastające promieniście ze środka krzewu gałązki są lekko uniesione nad ziemią. Najintensywniej wybarwiają się młode przyrosty, nieznacznie opadające ku ziemi. Z czasem gałązki tworzą warstwy lub piętra, dzięki którym krzewy zachowują atrakcyjną formę i nie są zbyt ekspansywne. Krzew w pełni mrozoodporny, o niewielkich wymaganiach, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na glebach przeciętnych, lekkich i przepuszczalnych, również na tych o niskiej zawartości składników pokarmowych. System korzeniowy płytki, szeroko rozgałęziony. Z tego względu źle znosi przesadzanie. Należy kupować rośliny uprawiane w doniczkach lub kopane z dużą bryłą korzeniową, nigdy z tak zwanym gołym korzeniem. Krzewy dobrze znoszą letnie upały i susze, są zdrowe i żywotne. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni publicznej, zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej, zwłaszcza na wszelkiego rodzaju stokach i skarpach. Płytki system korzeniowy zabezpiecza nasypy przed erozją wodną, zaś bujna część nadziemna chroni powierzchnię gleby przed wiatrem i zachwaszczeniem.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
141
osób online