Rosa FLORENTINA 'Kortrameilo' PBR

róża FLORENTINA 'Kortrameilo'

Grupa Climber

nazwa handlowa: Rosa FLORENTINA

nazwa hodowlana: Rosa 'Kortrameilo'

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

pokrój: krzewiasty rozłożysty

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Best of the Best in La Tacita

Pnąca róża z kolekcji Klettermaxe®. Pąki kuliste, rozwijające się w dobrze wypełnione kwiaty rozetowe lub ćwierćrozetowe z zielonym oczkiem, jak u starych róż francuskich, w barwie czystej, mocnej czerwieni. Kwiaty duże, średnicy około 10 cm, bardzo pełne, zbudowane z około 70 płatków, słabo pachnące, osadzone po kilka na szczytach pędów w kwiatostanach. Pędy długie, dość sztywne, ale łukowato przechylające się pod ciężarem kwiatów, kolczaste. Liście połyskujące, skórzaste, ciemnozielone, gęsto rozmieszczone na pędach. Krzewy rosną dość silnie, mogą być prowadzone przy niewielkich podporach lub jako róże parkowe. Krzewy niezbyt rozgałęzione, ale gęste, szerokie, rozłożyste. Dorastają do około 2 m wysokości, w dobrych warunkach mogą osiągać do 3 m. Wymaga corocznego cięcia wiosną i regularnego usuwania przekwitłych kwiatostanów. Powtarza kwitnienie mniej obficie, do jesieni. Na zimę zalecane kopczykowanie, a okrywanie pędów w chłodniejszych rejonach kraju. Posiada certyfikat ADR. Krzewy tej odmiany mają zastosowanie przede wszystkim jako niewielkie róże pnące lub prowadzone jako parkowe, sadzone w parkach i na terenach zieleni, w ogrodach amatorskich, w miejscach reprezentacyjnych. Komponuje się dobrze z bylinami, trawami, krzewami. Dobra do uprawy w pojemnikach. Rozstawa sadzenia co 1-1,5 m, 1 szt. / m2.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

zasięg geograficzny
pochodzenie pierwsza publikacja: ; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Tim Hermann Kordes Niemcy; wprowadzenie do handlu: W. Kordes' Söhne 2011 r. Niemcy
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże parkowe
róże czepne (pnące)
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój przewisający (płaczący, zwisły)
krzewiasty rozłożysty
pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
pełne
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia listopad
październik
wrzesień
sierpień
lipiec
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby gliniasta
próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory roślina kolczasta lub ciernista
ozdobne z liści/igieł
ozdobne z kwiatów
zastosowanie soliter (pojedynczo)
w grupach
pojemniki, balkony, tarasy
rabaty
parki
ogrody przydomowe
ogrody osiedlowe
nagrody Best of the Best in La Tacita
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Marta Monder Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: dziurawiec bezwonny \'Excellent Flair\'

Hypericum ×inodorum 'Excellent Flair'

dziurawiec bezwonny 'Excellent Flair'

Niewysoki krzew o półkulistym pokroju, tworzący ozdobne żółte kwiaty i czerwone owoce. Owocujące pędy są wykorzystywane w bukieciarstwie. Krzew dorasta do około 60-80 cm m wysokości, tworzy wzniesione, cienkie i dosyć sztywne pędy z siedzącymi, jajowatymi liśćmi, młodymi soczyście zielonymi, po dojrzeniu ciemnozielonymi. W łagodne zimy liście częściowo utrzymują się na gałązkach. Roślina zakwita na przełomie czerwca i lipca. Z kulistych pąków rozwijają się duże żółte kwiaty zbudowane z 5 połyskujących płatków korony, licznych pręcików i dużego słupka. Kwiaty rozwijają się pojedynczo lub są zebrane po kilka w szczytowych, rozgałęziających się kwiatostanach. Po przekwitnieniu zawiązują się duże, ciemnoczerwone, błyszczące owoce. Owoce u nasady dosyć długo pozostają lekko zielonkawe. Owoce przypominają jagody, choć pod względem budowy morfologicznej są torebkami, są jajowate, błyszczące, dopiero po dojrzeniu i wyschnięciu pękają i wysypują nasiona. Krzew powtarza kwitnienie późnym latem i jesienią, jednocześnie utrzymując ozdobne owoce. Wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych, znosi suszę, jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Zimą nadziemna część zwykle przemarza i wymaga niskiego przycięcia na wiosnę. Na wschodzie kraju zalecane jest okrywanie na zimę podstawy pędów kopczykami ziemi. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
163
osób online