Hydrangea paniculata 'Sparkling'

hortensja wiechowata 'Sparkling'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

walory: roślina miododajna

zastosowanie: zieleń publiczna

Niewielki, kompaktowy krzew dorastający do 1,2 metra wysokości i 0,9 m szerokości. Rozgałęzione pędy nadają krzewom lekkości. Delikatne, płaskie kwiatostany są zbudowane z kwiatów płonnych i płodnych zachwycają swoją kremowobiałą barwą, pachną miodem. Wraz z upływem czasu, kwiaty przebarwiają się na różowo. Roślina ozdobna także jesienią ze względu na przebarwienie liści. Wymagania uprawowe przeciętne. Gleby umiarkowanie żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Roślina w pełni odporna odporna na mróz. Polecana do sadzenia ogrodach przydomowych oraz uprawy w pojemnikach.

autorzy opisu tekstowego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Jean Paul Davasse Francja
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów kremowe
białe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
roślina miododajna
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
ogrody orientalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: fotergilla Gardena \'Brian Upchurch\'

Fothergilla gardenii 'Brian Upchurch'

fotergilla Gardena 'Brian Upchurch'

Karłowy, wolno rosnący krzew liściasty o wzniesionym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy około 0,8 m wysokości i szerokości. Liście są ciemnozielone, mniejsze niż u gatunku, jajowate, niesymetryczne, z dużymi ząbkami, lekko pofalowane na brzegach. Jesienią przebarwiają się intensywnie na czerwono, żółto lub pomarańczowo, co zależy od gleby, wystawy i przebiegu pogody. Jesienią krzew staję się mocnym akcentem kolorystycznym, z daleka przyciągającym uwagę. Roślina zakwita na przełomie kwietnia i maja tworząc na szczytach pędów białe kwiatostany przypominające szczoteczki do mycia butelek. Miododajne kwiaty wydzielają subtelny aromat wabiący owady. Kwiatostany są liczne i gęsto rozmieszczone na gałązkach, na których jednocześnie zaczynają rozwijać się liście. W okresie kwitnienia krzew jest bardzo dekoracyjny i nie sposób przejść obok niego obojętnie. Fotergilla najlepiej rośnie na glebach lekko kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych. Ze względu na mniejsze liście odmiana nieco lepiej znosi suszę w porównaniu do gatunku, ale w skrajnie suchych latach przyrasta bardzo słabo. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych oraz w półcieniu, jest odporna na mróz i może być uprawiana na terenie całego kraju. Dzięki kompaktowej formie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo lub w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec chiński \'Stricta\'

Juniperus chinensis 'Stricta'

jałowiec chiński 'Stricta'

Gęsta, początkowo stożkowata i wolno rosnąca odmiana jałowca chińskiego. Po 10 latach uprawy osiąga około 2 m wysokości. Starsze, kilkunastoletnie rośliny często przyjmują kształt szerokiej kolumny. Wszystkie pędy wzniesione, regularnie rozgałęzione. Gałązki sztywne, krótkie, pokryte igłami. Liczne wierzchołki pędów bocznych wzniesione pionowo do góry, równomiernie rozproszone po całej powierzchni korony. Ulistnienie wyłącznie igiełkowate. Igły niebieskozielone, od wewnątrz wyraźnie bardziej srebrzyste, z wierzchu zielone, miękkie, ale dosyć kłujące. Dzięki gęstemu ułożeniu pędów i zwartej formie krzewy są odporne na odkształcenia powodowane obfitymi opadami śniegu w okresie zimy. W koronie chętnie gniazdują liczne gatunki ptaków. Odmiana o skromnych wymaganiach uprawowych, polecana do sadzenia na glebach lekkich, przepuszczalnych, a nawet suchych i niezbyt zasobnych w składniki pokarmowe. Tworzy płytki system korzeniowy i źle znosi przesadzanie, dlatego do sadzenia należy wybierać rośliny uprawiane w pojemnikach lub z bryłą korzeniową. Wymaga stanowisk w pełni nasłonecznionych. Odmiana odporna na mróz, dobrze rośnie na obszarze niemal całego kraju, jedynie na Suwalszczyźnie przy bardzo silnych spadkach temperatury i słonecznej pogodzie część igieł u młodych egzemplarzy, zwłaszcza od strony południowej, może przemarzać. Polecana do uprawy jako roślina żywopłotowa, zwłaszcza na glebach ubogich i suchych, gdzie sprawdza się o wiele lepiej, niż masowo sadzone i znacznie bardziej wymagające żywotniki lub cyprysiki. Dosyć dobrze znosi cięcie. Oprócz nieformowanych żywopłotów i szpalerów, odmiana świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach wyeksponowanych, jako roślina soliterowa, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych, japońskich, w parkach, ogrodach miejskich, na cmentarzach, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach. Cenną zaletą odmiany jest utrzymanie ładnej, niebieskawej barwy igieł w okresie zimy.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
127
osób online