Rosa MATADOR 'RT 05-244'

róża MATADOR 'RT 05-244'

Grupa Ground Cover

nazwa handlowa: Rosa MATADOR

nazwa hodowlana: Rosa 'RT 05-244'

pokrój: płożący

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Okrywowa (CITYFLOR) lub parkowa róża o czystoczerwonych i nieblaknących kwiatach, o luźno ułożonych płatkach, z żółtymi pręcikami. Kwiaty są nieduże, średnicy 4-6 cm, półpełne, zbudowane z 9-16 płatków, słabo pachnące, skupione w dużych kwiatostanach. Płatki po kwitnieniu łatwo opadają, niezatrzymując się na krzewach (samooczyszczająca się). Pędy niezbyt długie, pokładające się, pochylone pod ciężarem kwiatów. Liście bardzo błyszczące, gładkie, ciemnozielone, skórzaste, dosyć gęsto rozmieszczone na pędach. Krzewy rosną silnie, są dobrze rozkrzewione, gęste, wzniesione. Osiągają 0,5-0,6 m, przy szerokości około 50 cm. W sprzyjających warunkach uprawy krzewy mogą być większe. Nie wymaga corocznego cięcia wiosną, chyba że pędy mocno przemarzną. Nie wymaga usuwania przekwitłych kwiatostanów. Krzew kwitnienie powtarza regularnie do jesieni. Zalecane ściółkowanie korą. Tolerancyjna na mączniaka prawdziwego i na czarną plamistość liści, przyznano jej certyfikat ADR. Krzewy tej odmiany mają zastosowanie przede wszystkim jako róże okrywowe, także niewielkie róże parkowe, są polecane do sadzenia w grupach na dużych przestrzeniach, w szpalerach, jako niecięte żywopłoty, z tyłu rabat, jako tło dla innych roślin. Odpowiednie do uprawy w warunkach miejskich, przy ulicach, w parkach i na terenach zieleni publicznej, w ogrodach amatorskich, w miejscach reprezentacyjnych. Może rosnąć w pojemnikach. Polecana do obsadzania mniejszych rabat wraz z bylinami, trawami i innymi krzewami. Rozstawa sadzenia co 4-7 szt. / m2.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Christian Evers Niemcy, przed 2011 r.; wprowadzenie do handlu: Rosen-Tantau/Tantau Roses 2012 r. Niemcy
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże okrywowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój płożący
krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
kwiatostan
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność roślina tolerancyjna
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
roślina kolczasta lub ciernista
odporność na zanieczyszczenia
zastosowanie parki
zieleń publiczna
roślina okrywowa
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
soliter (pojedynczo)
ogrody przydomowe
ogrody osiedlowe
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: bukszpan wieczniezielony \'Aurea Pendula\'

Buxus sempervirens 'Aurea Pendula'

bukszpan wieczniezielony 'Aurea Pendula'

Zimozielony krzew o atrakcyjnie wybarwionych liściach i dość nietypowym pokroju. Pokrój luźny, z pędami bocznymi skierowanymi ukośnie i częściowo przewieszającymi się w dół. Dorasta do 1,5-2 m wysokości i jest dość szeroki. Rośnie w średnim tempie. Liście dekoracyjne, skórzaste, owalne lub prawie okrągłe, ciemnozielone z silnie kontrastującymi jasnokremowymi plamami, przy czym niektóre z liści są pozbawione tego koloru, a niektóre w całości jasnokremowe. Szczególne atrakcyjnie krzew prezentuje się zimą. Bukszpan nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej o odczynie obojętnym lub zasadowym, zarówno w miejscach słonecznych, półcieniu jak i pełnym zacienieniu. Nie toleruje jedynie gleb zalewanych i skrajnie piaszczystych. Odmiana odporna na susze oraz na niskie temperatury, może być sadzona w całym kraju. Rośliny rosnące w miejscach cienistych lepiej znoszą wczesnowiosenne wahania temperatur. Rośliny rosnące w pełnym słońcu, na otwartej przestrzeni, mogą być częściowo uszkadzane podczas skrajnie mroźnych zim. Rośliny prezentują się szczególnie atrakcyjnie zimą i na przedwiośniu, gdy przyroda jest szara i bezbarwna. Bardzo dobry akcent kolorystyczny do każdego ogrodu, do sadzenia pojedynczo, w grupach po kilka, kilkanaście sztuk lub jako niski żywopłot. Interesująca, mało znana odmiana warta częstszego stosowania.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
227
osób online