Rosa KETCHUP & MUSTARD 'Wekzazette'

róża KETCHUP & MUSTARD 'Wekzazette'

Grupa Floribunda & Climbing Floribunda

nazwa handlowa: Rosa KETCHUP & MUSTARD

nazwa hodowlana: Rosa 'Wekzazette'

Synonim łaciński.: Rosa SNAZZEE

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Róża bukietowa o dwukolorowych kwiatach: płatki na zewnątrz są ciemnożółte, wewnątrz czerwone. Pąki szlachetnego kształtu, po rozwinięciu kwiaty nieco płaskie, ukazujące wnętrze, zbudowane z 20-28 płatków. Kwiaty dość duże, średnicy około 10 cm, pełne, po rozwinięciu półpełne, subtelnie pachnące nutą jabłka i herbaty, pojedynczo lub zebrane po kilka w kwiatostanach na szczytach pędów. Krzew kwitnienie powtarza do jesieni. Pędy dosyć sztywne, proste. Liście połyskujące, skórzaste, soczyście zielone, dość gęsto rozmieszczone na pędach. Krzewy rosną niezbyt silnie, są wzniesione. Dorastają do około 1 m wysokości, przy szerokości 50-60 cm, w dobrych warunkach mogą osiągać 1,5 m wysokości. Wymaga corocznego cięcia wiosną oraz regularnego usuwania przekwitłych kwitów. Na zimę zalecane kopczykowanie. Przeciętnie tolerancyjna na choroby. Róża rabatowa, do sadzenia w parkach i na terenach zieleni publicznej, w ogrodach przydomowych i na działkach, w miejscach reprezentacyjnych. Rozstawa sadzenia co 50-60 cm, 4-5 szt. / m2.

autorzy opisu tekstowego: Marta Monder; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Christian Bédard, przed 2008 r. USA; wprowadzenie do handlu: Weeks Roses 2012 r. USA
grupa roślin róże
grupa użytkowa róże wielokwiatowe
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pachnące
półpełne
pełne
barwa kwiatów wielobarwne
żółte
czerwone
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
czerwiec
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
roślina kolczasta lub ciernista
pachnące kwiaty
zastosowanie parki
zieleń publiczna
rabaty
w grupach
ogrody osiedlowe
soliter (pojedynczo)
ogrody przydomowe
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Bogdan Hajdrowski Szkółka Krzewów Ozdobnych i Róż Bogdan HAJDROWSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: magnolia japońska \'Isis\'

Magnolia kobus 'Isis'

magnolia japońska 'Isis'

Drzewo o wąskiej, strzelistej koronie i atrakcyjnych, białych kwiatach rozwijających się wiosną przed wypuszczeniem liści. Jedna z nielicznych i pierwszych odmian magnolii japońskiej, gatunku charakteryzującego się wysoką mrozoodpornością. Pokrój wąskokolumnowy, tempo wzrostu dosyć szybkie, rośliny docelowo osiągają 8-10 m wysokości i zaledwie 2 do 3 m szerokości. Pędy wznoszą się pionowo do góry i rozgałęziają. Ciemnozielone, skórzaste liście stanowią ozdobę drzewa od wiosny do późnej jesieni. Liście pojawiąjące się latem są lekko czerwonawe. Kwiaty zawiązują się już w sierpniu, jesienią są w pełni wykształcone, zimują w postaci grubych pąków generatywnych okrytych jedwabistymi włoskami. Swoim kształtem przypominają płomienie świec. Pąki liściowe są kilkukrotnie mniejsze. Kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, na pozbawionych liści gałęziach, na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty są pojedyncze, białe, atłasowe, po rozwinięciu gwiaździste. Wewnątrz kwiatów znajdują się spiralnie osadzone, liczne pręciki i słupki. Jeszcze w trakcie kwitnienia na gałązkach rozwijają się pierwsze liście. Owoce złożone z mieszków dojrzewają jesienią, są zmienne w kształcie, nieregularne, różowoczerwone, mogą być całkiem efektowne. Drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby, preferuje podłoża umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie mogą być lekko ocienione. Odmiana zdrowa i odporna na mróz. Po posadzeniu roślin do gruntu glebę warto wyściółkować przekompostowaną korą sosnową, zabezpieczającą powierzchnię gleby przed szybkim przesychaniem i zachwaszczeniem. Odmiana polecana do sadzenia na terenie całego kraju w miejscach reprezentacyjnych, wyeksponowanych, na tle roślin zimozielonych, wypielęgnowanych trawników oraz przy południowych ścianach budynków. Odmiana szczególnie przydatna do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych, a także do obsadzania alejek spacerowych, ścieżek i podjazdów.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
189
osób online