Buddleja davidii BUTTERFLY TOWER 'Tobud1305'

budleja Davida BUTTERFLY TOWER 'Tobud1305'

nazwa handlowa: Buddleja davidii BUTTERFLY TOWER

nazwa hodowlana: Buddleja davidii 'Tobud1305'

pokrój: krzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

walory: roślina miododajna

Odmiana o interesującym, wzniesionym pokroju, przyjmująca formę obficie kwitnącej kolumny lub wąskiego stożka. Dorasta do 2 m wysokości i 1 m szerokości. Tworzy liczne, strzeliste pędy pokryte zielonoszarawymi, lancetowatymi liśćmi o gładkich brzegach. Kwiaty purpurowofioletowe, pachnące, zebrane na szczytach pędów w wydłużone, wiechowate, skierowane do góry kwiatostany długości 20-25 cm. Budleja ta kwitnie od lipca do jesieni, wabi liczne motyle i inne owady zapylające. Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje tworzenie się nowych pąków kwiatowych. Roślina o przeciętnych wymaganiach glebowych, preferuje stanowiska nasłonecznione, osłonięte zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C. Wiosną wymaga przycięcia na wysokości 10 cm od ziemi. Roślina polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2021 r. przez HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV. Informacje opracowano na podstawie formularza zgłoszeniowego.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Branded Garden Products Ltd. (Thompson & Morgan) Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: 2019 r.
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów fioletowe
purpurowe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
roślina miododajna
zastosowanie ogrody przydomowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
w grupach
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Antoni Pudełko Szkółka Krzewów Ozdobnych Antoni PUDEŁKO

Poznaj również

zdjecie rosliny: chaber górski

Centaurea montana

chaber górski

Ozdobna z kwiatów bylina naturalnie występująca w górach Europy, od Pirenejów, przez Alpy, po Karpaty. Gatunek uprawiany w ogrodach, tworzy okazałe, półkuliste kępy dorastające do 50 cm wysokości. Pojedyncze łodygi są proste, słabo rozgałęzione. Liście pojedyncze, szerokolancetowate, z wierzchu zielone, od sodu szaro owłosione. Pąki kwiatowe tworzą się na szczytach łodyg, rozwijają się w maju i czerwcu. Kwiaty wyrastają z ozdobnych, kulistych koszyczków kwiatowych, pokrytych zachodzącymi na siebie jak dachówki, trójkątnymi listkami o brązowych brzegach. W środku koszyczków skupione są krótsze, ciemnoróżowe kwiaty obupłciowe, wyrastające spomiędzy szczecinkowatych plewinek. Otaczają je dłuższe, lejkowate, niebieskie kwiaty brzeżne. Po ścięciu przekwitłych kwiatów rośliny powtarzają kwitnienie. Chaber górski preferuje podłoża przepuszczalne, wapienne, umiarkowanie wilgotne, zasobne w wodę w okresie intensywnego wzrostu wiosną oraz w trakcie kwitnienia. Później dosyć dobrze znosi brak wody, choć jej niedostatek sygnalizuje utratą turgoru. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Jest w pełni odporny na mróz, zdrowy. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami bylin. Nadaje się do tworzenia rabat w stylu angielskim, oraz sadzenia w większych grupach jednorodnych, zwłaszcza w parkach i w ogrodach osiedlowych. Roślinę można rozmnażać przez wysiew nasion lub podział rozrośniętych egzemplarzy.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
225
osób online