Pinus mugo subsp. uncinata 'Tukan'

sosna kosodrzewina 'Tukan'

pochodzenie: polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółka Nowaczyk Polska; wprowadzenie do handlu: 2020 r.

pokrój: półkulisty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Polska odmiana kosodrzewiny o oryginalnie zabarwionych, dwukolorowych igłach. Roślina przyjmuje formę półkulistego krzewu, dorasta do 2 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest żółto-zielone zabarwienie igieł. Igły są grube, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. Ich nasady różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych, a w okresie mrozu stają się wyraźnie różowo-czerwone. Odmiana w pełni mrozoodporna, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na skalniakach i wrzosowiskach, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z innymi roślinami iglastymi. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy 'Zieleń to Życie' w 2021 r. przez SZKÓŁKĘ NOWACZYK. Informacje opracowano na podstawie formularza zgłoszeniowego.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Nikodem Nowaczyk Szkółka Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółka Nowaczyk Polska; wprowadzenie do handlu: 2020 r.
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój półkulisty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
ogrody skalne
ogrody orientalne
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: kortaderia pampasowa

Cortaderia selloana

kortaderia pampasowa

Jedna z najpopularniejszych na świecie ozdobnych traw bylinowych. Tworzy gęste kępy o wysokości ok. 60 cm. Szarozielone liście – wzniesione lub przewieszające się – mają ostre brzegi. Efektowną ozdobą rośliny są duże, puszyste wiechy o długości 25-40 (100) cm, które osadzone są na pędach o wysokości ok. 1,5 m (w swojej ojczyźnie, Ameryce Płd. czy też w innych miejscach globu, w których kortaderia się rozpowszechniła, np. w Kalifornii, Nowej Zelandii, RPA, osiąga w czasie kwitnienia wysokość nawet 3 m). Kwiatostany, które pojawiają późnym latem i jesienią, mają najczęściej kremową barwę i stanowią długotrwałą ozdobę rośliny, także po zakończeniu wegetacji. Są bardziej dekoracyjne u okazów żeńskich, toteż głównie one powinny być oferowane do sprzedaży. Trawa ta była modna już w epoce wiktoriańskiej – do komercyjnej produkcji ogrodniczej została wprowadzona w 1874 r. Wymaga żyznej, ale przepuszczalnej gleby (nie znosi zimnych, gliniastych stanowisk). Młodsze okazy powinny rosnąć w umiarkowanie wilgotnym podłożu, później kortaderia znosi suszę (korzenie boczne silnie się rozrastają na szerokość i wgłąb gleby). Należy ją sadzić w miejscach słonecznych. Rośliny trzeba zabezpieczać przed mrozem – nie tolerują polskich zim, zwłaszcza przy nadmiarze wilgoci (zaleca się więc okresowe osłonięcie kortaderii daszkiem). Polecana do sadzenia pojedynczo na trawniku. Kwiatostany są cennym materiałem bukieciarskim, nadają się też do suchych kompozycji.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
259
osób online