Carpinus betulus 'Monument'

grab pospolity 'Monument'

Synonim łaciński.: Carpinus betulus 'Fastigiata Monument'

pokrój: jajowaty

pokrój: kolumnowy

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Wolno rosnące drzewo osiągające do 6 metrów wysokości. Korona początkowo wąska, jajowata, wyjątkowo gęsto ugałęziona i zwarta, sprawia wrażenie strzyżonej. Liście podobnej wielkości, jak u gatunku, zielone, delikatnie połyskujące, jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty żeńskie są niepozorne, męskie zebrane w zwisające, kotkowate kwiatostany. Stanowisko słoneczne i cieniste. Najlepiej rośnie na glebach świeżych i żyznych, obojętnych lub zasadowych. Ze względu na wolny wzrost i gęsty pokrój sprawdza się w niedużych ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej. Korona jest wyjątkowo foremna i stanowi ciekawy element geometryczny.

autorzy opisu tekstowego: Mateusz Korbik; Związek Szkółkarzy Polskich

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój jajowaty
kolumnowy
stożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia kwiecień
maj
owoce brązowe
skrzydlaki
pora owocowania wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory ciekawy pokrój
ładne jesienne zabarwienie
odporność na zanieczyszczenia
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zadrzewienia krajobrazowe
zieleń publiczna
drzewo alejowe parkowe
szpaler
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Mateusz Korbik Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: gajowiec żółty \'Herman`s Pride\'

Lamiastrum galeobdolon 'Herman`s Pride'

gajowiec żółty 'Herman`s Pride'

Bylina cienistych powierzchni, o efektownych liściach - ciemnozielonych z rozmytymi, srebrzystymi plamami (pomiędzy nerwami), które pozwalają uzyskać efekt rozjaśnienia ogrodu w ciemnych miejscach. W przeciwieństwie do gatunku Lamiastrum galeobdolon, który występuje w Europie jako szeroko się rozrastająca roślina okrywowa, odmiana 'Herman`s Pride' wolno rośnie i tworzy zgrabne, kopulaste kępy. Osiągają one wysokość 30 cm. Liście – jajowato-lancetowate, ząbkowane – mają długość kilku cm. Od wiosny dodatkową ozdobą rośliny są żółte kwiaty, osadzone w kątach liści. Pojawiają się głównie w maju i czerwcu (trochę później niż u gatunku L. galeobdolon), ale także, sporadycznie, niemal przez całe lato. Zaleca się jednak przycięcie kęp po zasadniczym kwitnieniu, co pobudzi wzrost bocznych pędów i zagęści rośliny. Należy je sadzić w rozstawie 30 x 30 cm. Są szczególnie cenne na rabaty – lub ich obwódki – do miejsc zacienionych lub półcienistych, nie nadają się natomiast na całkowicie słoneczne stanowiska. Preferują gleby żyzne, próchniczne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, ale mogą się przystosować do gorszych podłoży, np. okresowo przesychających. Odmiana 'Herman`s Pride' jest mrozoodporna, podobnie jak gatunek (znosi temperaturę do -25 stopni C). Rośliny – zwłaszcza w wilgotnych miejscach – mogą być uszkadzane przez ślimaki. Miododajne kwiaty wabią pszczoły. Bylina ta może być uprawiana w pojemnikach tarasowych. Bywa stosowana do sezonowych kompozycji balkonowo-rabatowych z gatunkami jednorocznymi, jako roślina tła (tzw. strukturalna).

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża \'F.J. Grootendorst\'

Rosa 'F.J. Grootendorst'

róża 'F.J. Grootendorst'

Parkowa odmiana pochodząca od róży pomarszczonej. Jej kwiaty przypominają miniaturowe goździki o ząbkowanych płatkach. Odmiana powstała w skutek skrzyżowania róży pomarszczonej (Rosa rugosa) z jedną z odmian róż z grupy wielokwiatowych (Rosa polyantha). Krzewy tworzą intensywnie wybarwione, amarantowo karminowe kwiaty, nie blaknące, małe 3-4 cm średnicy, pełne, z ząbkowanymi płatkami luźno wypełniającymi kwiat. Kwiaty są gęsto skupione po 20-30 w kwiatostanach, są lekko pachnące. Pojawiają się w początkach czerwca przez 3-4 tygodnie, a potem krzew powtarza kwitnienie w różnej obfitości aż do mrozów. Odmiana przekwita czysto, nie zawiązuje owoców, stąd nie ma potrzeby wycinania przekwitłych kwiatostanów. Liście są podobne jak u gatunku, soczyście zielone, duże, skórzaste, błyszczące, pomarszczone, gęsto ułożone na pędach. Pędy są grube, sztywne, proste, mocno rozgałęzione na szczytach, bardzo kolczaste, młode zielone, kilkuletnie jasnobrunatne. Krzewy żywotne, o regularnym pokroju, bardzo gęste, wzniesione do góry, przeciętnie dorastają do 1,5-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nie wymagają okrywania na zimę, są tolerancyjne na choroby, sporadycznie potrzebują zabiegów ochrony roślin przeciwko szkodnikom. Na suchych i gorących stanowiskach mogą być porażane przez przędziorki. Cięcie wiosenne polega na wycinaniu pędów suchych i uszkodzonych. Co kilka lat warto odmłodzić krzewy poprzez wycięcie najstarszych pędów. Rośliny dobrze tolerują gleby mniej żyzne i suche, jednak na stanowiskach bardzo ubogich rosną źle. Można je sadzić w miejscach słonecznych i półcienistych, natomiast w miejscach zbyt zacienionych rosną i kwitną słabo. Krzewy polecane do sadzenia pojedynczo, w małych i dużych grupach, na rabatach z innymi gatunkami drzew i krzewów liściastych oraz iglastych, a także bylin, jednorocznych i cebulowych. Nadają się do tworzenia kompozycji swobodnych oraz sadzenia w formie żywopłotów. Rozstawa sadzenia 1,2-1,5 m, na żywopłoty – około 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
186
osób online