Cedrus deodara 'Golden Horizon'

cedr himalajski 'Golden Horizon'

pokrój: stożkowy

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Odmiana wyróżniona w 1975r. nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

Odmiana o pokroju początkowo płaskim i szerokim, z wiekiem wytwarzająca przewodnik i przyjmująca pokrój stożkowaty. Osiąga do 3-4 m wysokości. Pędy ułożone horyzontalnie, ze zwisającymi końcami. Igły do 2 cm długości, od strony słonecznej złociste, przechodzące w żółtozielone, do niebieskozielonych w częściach słabiej oświetlonych. Przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Odmiana o małej mrozoodporności – uprawa możliwa jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Polecana do nasadzeń ogrodowych w zacisznych i osłoniętych miejscach. Wyróżniona w 1975 r. prestiżową nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

pochodzenie pierwsza publikacja: H. J. van de Laar 1975 Dendroflora 11-12; wprowadzenie do handlu: Van Vliet 1975 Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma początkowo krzew - później drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
ogrody przydomowe
nagrody Odmiana wyróżniona w 1975r. nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
strefa 7b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'White Fairy\'

Rosa 'White Fairy'

róża 'White Fairy'

Odmiana miniaturowa i wielokwiatowa (R. polyantha), bardzo żywotna i niewymagająca wiele troski. Kwiaty są pełne, drobne, średnicy 3-4 cm, białe do brudnobiałych, bardzo słabo pachnące, zebrane na szczytach pędów w duże, wielokwiatowe kwiatostany pochylające się ku ziemi pod ciężarem kwiatów. Kolejne kwiatostany wyrastają przeważnie tuż pod przekwitłymi, ale cięcie po przekwitnięciu nie jest konieczne. Kwiaty podczas wilgotnej, deszczowej pogody mogą brązowieć i wówczas, ze względów estetycznych, można usunąć nieatrakcyjne kwiatostany. Kwitnie bardzo obficie od drugiej połowy czerwca, a potem powtarza nieprzerwanie falami do późnej jesieni. Liście są drobne, soczyście zielone, lekko połyskujące, gęsto ułożone na pędach. Pędy są niezbyt grube, dobrze rozgałęzione, rozchodzące się na boki. Krzewy najczęściej niezbyt duże, ale gęste, pokrywające szczelnie zajmowaną powierzchnię, osiągają 50 cm wysokości i 70 cm szerokości. Na zimę wskazane ściółkowanie grubą warstwą kory lub usypanie niedużego kopczyka. Cięcie każdej wiosny nie jest konieczne, jednak po ostrej zimie niezbędne, u zbyt zagęszczonych krzewów pędy przycina się krótko (15-20 cm). Może rosnąc na nieco słabszych i suchszych glebach, na stanowiskach słonecznych i częściowo zacienionych. Na choroby dosyć tolerancyjna, częściej porażana przez mączniak prawdziwy, zwłaszcza w wilgotne lata i w zacienionych miejscach. Może rosnąć jako róża okrywowa i rabatowa, na terenach zieleni miejskiej, w parkach i ogrodach, amatorsko, na jednolitych rabatach lub jako obwódka rabat, wraz z bylinami, innymi krzewami liściastymi i iglastymi, na większych powierzchniach, w małych grupach i pojedynczo, w ogródkach skalnych, na grobach, w pojemnikach oraz okulizowana w formie piennej. Przeciętna gęstość sadzenia to 5-6 sztuk na m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
682
osób online