Cedrus deodara 'Golden Horizon'

cedr himalajski 'Golden Horizon'

pokrój: stożkowy

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Odmiana wyróżniona w 1975r. nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

Odmiana o pokroju początkowo płaskim i szerokim, z wiekiem wytwarzająca przewodnik i przyjmująca pokrój stożkowaty. Osiąga do 3-4 m wysokości. Pędy ułożone horyzontalnie, ze zwisającymi końcami. Igły do 2 cm długości, od strony słonecznej złociste, przechodzące w żółtozielone, do niebieskozielonych w częściach słabiej oświetlonych. Przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Odmiana o małej mrozoodporności – uprawa możliwa jedynie w najcieplejszych rejonach Polski. Polecana do nasadzeń ogrodowych w zacisznych i osłoniętych miejscach. Wyróżniona w 1975 r. prestiżową nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

pochodzenie pierwsza publikacja: H. J. van de Laar 1975 Dendroflora 11-12; wprowadzenie do handlu: Van Vliet 1975 Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma początkowo krzew - później drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
ogrody przydomowe
nagrody Odmiana wyróżniona w 1975r. nagrodą Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
strefa 7b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: piwonia \'Władysława\'

Paeonia 'Władysława'

piwonia 'Władysława'

Popularna polska odmiana piwonii tworząca okazałe oraz bardzo dekoracyjne kępy o wysokości 70-90 cm. Główną jej ozdobą są słodko pachnące kwiaty osadzone na szczycie bogato ulistnionych pędów. Dolne, ciemnozielone liście są podwójnie trójlistkowe, ostro zakończone. Listki w zarysie są wąskoeliptyczne lub lancetowate, mają lekko ząbkowane brzegi. Kwiaty ukazują się w czerwcu. Szerokie, różowe płatki korony otaczają jasnożółty środek wypełniony licznymi wąskimi prątniczkami. Barwa prątniczek ładnie kontrastuje z barwą płatków. Kwiaty są średniej wielkości, ale za to ukazują się w dużych ilościach. Po kwitnieniu rośliny pozostają ozdobne z liści aż do końca sezonu wegetacyjnego. Piwonia należy do bylin niezwykle dekoracyjnych, a przy tym nietrudnych w uprawie. Najlepiej rośnie i najobficiej kwitnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru, na glebach umiarkowanie wilgotnych. Uprawiana w lekkim półcieniu kwitnie dłużej. Preferuje gleby gliniasto-piaszczyste, głęboko uprawione. Jest całkowicie mrozoodporna, długowieczna, nie toleruje częstego przesadzania. Zabieg przesadzania silnie rozrośniętych kęp piwonii wykonuje się dopiero wtedy, gdy zajdzie potrzeba ich odmłodzenia lub rozmnożenia. Roślina jest odporna na choroby grzybowe, jednak w latach wilgotnych i chłodnych, gdy rośliny są posadzone w dużym zagęszczeniu może się na nich pojawić się szara pleśń. Dlatego jesienią zaschnięte pędy roślin należy ścinać i kompostować lub palić. Piwonia jest byliną o uniwersalnym zastosowaniu. Efektownie wygląda zarówno w ogrodach przydomowych, ogrodach orientalnych, jak i w parkach miejskich. Dzięki pięknym kwiatom jest chętnie sadzona na wyeksponowanych miejscach na trawnikach tworząc kolorowy szpaler lub żywopłot oddzielający fragment ogrodu. Najciekawiej prezentuje się w grupach. Kwiaty można ścinać i wstawiać do wazonu.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
135
osób online