Chaenomeles japonica 'Red Joy'

pigwowiec japoński 'Red Joy'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Niski krzew dorastający do 0,5 m wys. Pędy opatrzone ostrymi cierniami. Liście drobniutkie, prawie okrągłe, poskręcane, błyszczące. Kwiaty ciemnoczerwone, o średnicy 3 cm, półpełne lub pełne, rozkwitające przed rozwojem liści, zebrane w grupy po 2 do 4, III-IV. Owoce żółte, płaskokuliste, miło pachnące, bardzo dekoracyjne, jadalne. Stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione. Nie ma specjalnych wymagań, toleruje wiele typów gleb, choć woli wilgotne. Nadaje się na niskie żywopłoty, na rabaty i do małych ogrodów.

autorzy opisu tekstowego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
barwa kwiatów czerwone
pora kwitnienia kwiecień
maj
owoce żółte
ozdobne
ozdobne i jadalne
kuliste
pora owocowania wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory jadalne owoce
ozdobne owoce
ozdobne z kwiatów
roślina kolczasta lub ciernista
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
żywopłot
rabaty
owoce na przetwory
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: farbownik lazurowy

Anchusa azurea

farbownik lazurowy

Krótkowieczna, okazała bylina lub roślina dwuletnia powszechnie spotykana na całym niżu, od dawna uprawiana także w ogrodach. Ze względu na podobieństwo do kwiatów niezapominajki zwana jest też letnią niezapominajką. W optymalnych warunkach osiąga wysokość 60-100 cm i średnicę 45-60 cm. Cała roślina szorstko owłosiona, pokryta sztywnymi, odstającymi włoskami. Pędy dość grube, wzniesione, silnie rozgałęzione, pokryte szerokolancetowatymi całobrzegimi liśćmi. Górne siedzące liście obejmują niemal całą łodygę. Dolne, znacznie większe liście ogonkowe, osiągają nawet 40 cm długości. Kwitnie w okresie od maja do września zwłaszcza, gdy rośliny są regularnie przycinane. Kwiaty aksamitne, początkowo czerwonofioletowe, później lazurowobłękitne z białym oczkiem, pięciokrotne promieniste z kółkową koroną, średnicy 0,7-1,5 cm, osadzone na krótkich szypułkach i zebrane w kwiatostany typu skrętki. Tylko nieliczne byliny dorównują farbownikowi czystą, lazurowoniebieską barwą kwiatów. Jest to roślina miododajna, krótkowieczna, samo się rozsiewająca. Ze względu na sztywne włoski omijana przez zające i zwierzynę płową. Idealny gatunek na suche, słoneczne stanowiska, tolerujący lekkie ocienienie. Dobrze rośnie na każdej przepuszczalnej glebie, jednak najbardziej lubi podłoża średnio zwięzłe, ciepłe, wapienne. Wytrzymały na suszę. Nie znosi gleb ciężkich, torfowych, zatrzymujących wodę. W takim podłożu rośliny mogą zagniwać. Jesienią wskazane jest przycięcie pędów i okrycie roślin, gdyż w bezśnieżne zimy korzenie roślin mogą przemarzać. Systematyczne przycinanie przekwitłych kwiatów zapobiega samorozsiewaniu się nasion i pozwala roślinom ponownie zakwitnąć jesienią. Egzemplarze rosnące w zbyt żyznym podłożu mają wiotkie pędy i wymagają podpór. Należy unikać ściółkowania roślin korą i torfem, które zatrzymują wilgoć w glebie. Farbownik spotkać można w naturze na suchych, ciepłych zboczach, przydrożach i kamienistych stokach, dlatego też doskonale nadaje się do obsadzania mniej żyznych, słonecznych fragmentów ogrodu. Jest efektowną byliną strukturalną, wspaniale prezentującą się zarówno w mniejszych, po 3-7 roślin, jak i większych grupach. Może rosnąć w ogrodach skalnych, na słonecznych rabatach, w kamienistym żwirowym podłożu, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się także do obsadzania piaszczystych skarp, zboczy oraz łąk kwietnych. W lecznictwie ludowym ziele farbownika stosowano jako środek przyspieszający gojenie ran, leczniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Z korzenia otrzymywano barwnik ciemnopurpurowy, natomiast z kwiatów zielony.

zdjecie rosliny: zawilec mieszańcowy \'Honorine Jobert\'

Anemone ×hybrida 'Honorine Jobert'

zawilec mieszańcowy 'Honorine Jobert'

Przepiękna odmiana mieszańcowa powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków pochodzących z Chin: Anemone hupehensis var. japonica i Anemone vitifolia. Odmiana długowieczna, niezawodna i wytrzymała, zdobiąca ogród późnym latem i jesienią. Osiąga wysokość 70-120 cm, a w optymalnych warunkach nawet 150 cm i średnicę 60-90 cm. Rozrasta się przez podziemne rozłogi. Już wczesną wiosną rozwija duże, ciemnozielone, trójdzielne, lekko owłosione, nieregularnie klapowane liście, tworzące efektowną przyziemną rozetę. W sierpniu nad rozetą liści wyrastają sztywne, rozgałęzione górą pędy kwiatostanowe, zakończone kielichowatymi kwiatami, zebranymi na wierzchołkach pędów w luźne, wielokwiatowe baldachy. Kwiaty w pąkach różowe, po rozwinięciu śnieżnobiałe, zbudowane z zielonego słupkowia, otoczonego jaskrawopomarańczowym okółkiem pręcików i podwójnym okółkiem płatków (8-9 listków okwiatu). Kwitnienie trwa ok. 5 tygodni, od sierpnia do października, a w optymalnych warunkach jeszcze dłużej. Najlepsze do uprawy tej odmiany są miejsca osłonięte, wilgotne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych i zacienionych także daje sobie dobrze radę. Rośliny posadzone w cieniu słabiej kwitną, zaś liście i płatki kwiatowe egzemplarzy rosnących w miejscach silnie nasłonecznionych mogą być uszkadzane przez intensywne promieniowanie słoneczne. Preferuje podłoża żyzne, stale umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane, bogate w próchnicę. Źle rośnie na glebach ciężkich, zwięzłych, podmokłych, zwłaszcza zimą. Nie znosi dłuższych okresów suszy. Późną jesienią należy przyciąć pędy roślin tuż nad ziemią. Zanim rośliny dobrze się przekorzenią, wskazane jest ściółkowanie podłoża na zimę grubą, na 10-15 cm warstwą ściółki. Starsze rośliny zabezpieczamy lżejszym materiałem np. stroiszem. Odmiana okazale prezentująca się na rabatach w połączeniu z innymi bylinami: odętkami, astrami, ozdobnymi trawami, zwłaszcza w ogrodach nieformalnych, wiejskich i naturalistycznych. Obsypana białymi kwiatami wspaniale rozjaśnia wszystkie ocienione zakątki ogrodów. Doskonale sprawdza się w półcienistych miejscach pod drzewami i wyższymi krzewami, świetnie czuje się w pobliżu zbiorników wodnych oraz pod wschodnimi lub zachodnimi ścianami budynków i parkanów. Roślina tradycyjnie uprawiana w Japonii, toteż dobrze prezentuje się w ogrodach orientalnych zwłaszcza sadzona w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów. Nadaje się na kwiat cięty.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
118
osób online