Chamaecyparis lawsoniana 'Aureovariegata'

cyprysik Lawsona 'Aureovariegata'

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Bardzo stara odmiana wyhodowana w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii charakteryzująca się silnym wzrostem i częściowo odbarwionymi, płasko ułożonymi gałązkami. Po 10 latach uprawy roślina dorasta do około 2,5 m wysokości, tworząc niewielkich rozmiarów drzewo o szeroko stożkowatym pokroju. Około 30% gałązek przyjmuje kremowo żółte zabarwienie, wyróżniając się na tle pozostałych, ciemnozielonych pędów i łusek. Łuski niewielkie, delikatne, białawo-żółte na odcinkach pędów pozbawionych chlorofilu. Odbarwione części gałązek zwykle przemarzają podczas ostrych zim, ale po wznowieniu wegetacji szybko pojawiają się ponownie na młodych przyrostach. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, zacisznych i osłoniętych. Odmiana polecana do tworzenia kompozycji z innymi roślinami iglastymi w ogrodach przydomowych, szczególnie w zachodniej części kraju.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Waterer ex Senecl. 1868; odkrywca, hodowca (selekcjoner): John Waterer Bagshot, Surrey, Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: John Waterer 1868 Wielka Brytania
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie w grupach
ogrody przydomowe
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: miłorząb dwuklapowy \'Santa Cruz\'

Ginkgo biloba 'Santa Cruz'

miłorząb dwuklapowy 'Santa Cruz'

Mało znana w Polsce, kompaktowa odmiana o gęstej, parasolowatej koronie oraz wolnym tempie wzrostu. W literaturze spotykana pod nazwami 'Umbrella' lub 'Umbraculifera', jednak nie wiadomo, czy rzeczywiście są to synonimy odmiany 'Santa Cruz' czy osobne taksony. Pierwsze zrazy pozyskano z drzewa matecznego rosnącego w miejscowości Santa Cruz w Kalifornii, w USA przed 1951. Po 10 latach uprawy roślina osiąga niespełna 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. W szkółkach sprzedawana jest zwykle w formie piennej, szczepiona na podkładce o wysokości 1,5 m. Tworzy dwa rodzaje pędów: nagie, żółte długopędy oraz wałeczkowate, pokryte dość licznie bliznami po opadłych liściach krótkopędy, znacznie mniejsze i cieńsze. Pąki brązowego koloru, szerokostożkowate, okryte łuskami. Liście ciemnozielone, skórzaste, wachlarzowate, podobnej wielkości, jak u gatunku, wcięte na środku. Widlaste unerwienie liści rozchodzi się wachlarzowato od nasady ogonka. Jest to unerwienie nie spotykane u roślin okrytonasiennych. Liście są wiosną jasnozielone, w lecie szmaragdowe, jesienią przepięknie wybarwiają się za złocistożółty kolor. Jest to klon żeński. Kuliste nasiono (nie są to owoce) miłorzębu pokrywa mięsista, początkowo zielona, po dojrzeniu bursztynowożółta osnówka. Dojrzałe nasiona po opadnięciu na ziemię bardzo nieprzyjemnie pachną wydzielając zapach zjełczałego masła. Drzewa preferują stanowiska słoneczne i ciepłe, gleby świeże, próchnicze, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5–6). W młodym wieku wymaga okrycia na zimę, zarówno systemu korzeniowego, jak i korony. Roślina wrażliwa na mechaniczne uszkodzenie korzeni. Nie należy stosować nawozów zawierających wapń. Piękna, karłowa odmiana o wyjątkowym kształcie korony, polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
150
osób online