Chamaecyparis lawsoniana 'Chilworth Silver'

cyprysik Lawsona 'Chilworth Silver'

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: AGM

Forma młodociana, wolno rosnąca, tworząca krzewy o szeroko kolumnowym pokroju i atrakcyjnej, srebrzystej barwie. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,7 m wysokości, docelowo osiąga około 2 m. Pędy i gałązki wzniesione. Ulistnienie w postaci miękkich i krótkich igiełek gęsto ułożonych wokół gałązek. Igiełki sinoniebieskie, na młodych przyrostach z przewagą barwy srebrzystobłękitnej, na starszych pędach w odcieniu przytłumionej zieleni. Odmiana podobna do ‘Blue Surprise’, ale wolniej rosnąca i nieco bardziej zwarta. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne, dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, szczególnie w zachodniej części kraju. Stanowi ciekawy akcent kolorystyczny w kompozycjach z innymi wolno rosnącymi roślinami iglastymi.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Hillier 1970 List of conifers; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Sport odmiany 'Ellwoodii' znaleziony w wiosce Chilworth niedaleko Southampton przez A.H. Nisbet Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: H.G. Hillier 1970
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
nagrody AGM
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: cedr himalajski \'Karl Fuchs\'

Cedrus deodara 'Karl Fuchs'

cedr himalajski 'Karl Fuchs'

Drzewo iglaste o stożkowym pokroju i niebieskawej koronie, dorastające po 15 latach uprawy do około 5 m wysokości. Tworzy prosty pień i szeroko rozpostarte gałęzie o przewieszających się końcach. Igły są krótkie, mają od 1,5 do 2,5 cm długości, są sztywne, zaostrzone, srebrzystoniebieskie, zimozielone. Na krótkopędach igły są zebrane w pęczki po 20-30, na długopędach są osadzone spiralnie. Roślina jednopiena. Już w młodym wieku tworzy 6-8 cm długości szyszki męskie, produkujące pyłek, natomiast szyszki żeńskie zwykle tworzą się dopiero na starszych roślinach, są jajowate, mają do 13 cm długości i do 9 cm szerokości. Szyszki żeńskie dojrzewają jesienią w drugim roku po kwitnieniu i rozsypują się na drzewach, podobnie jak u jodeł. Odmiana o podwyższonej mrozoodporności, wyselekcjonowana przez Güntera Horstmanna pod kątem zastosowania w krajach skandynawskich z nasion zebranych przez Karla Fuchsa w prowincji Paktia w Afganistanie i nazwano na cześć niemieckiego dendrologa. Roślina ta nie tylko dobrze sprawdza się na zachodzie Polski, ale świetnie rośnie i zimuje także w centralnych rejonach kraju. Drzewo o niewielkich wymaganiach w stosunku do podłoża. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych. Wymaga stanowisk słonecznych, osłoniętych zimą od wiatru. Ze względu na malowniczy pokrój i niskie ugałęzienie doskonale nadaje się do sadzenia w miejscach eksponowanych. Młode rośliny w pierwszych latach uprawy „na wszelki wypadek” warto okryć na zimę stroiszem. Starsze egzemplarze dobrze zimują i nie wymagają zabezpieczania. Jest to najbardziej mrozoodporna odmiana cedru znosząca spadki temperatury do minus 30 °C. Polecana do dużych ogrodów i parków.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-11-23
Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
17852
zdjęć
8937
roślin w produkcji
116
osób online