Chamaecyparis lawsoniana 'Duncanii'

cyprysik Lawsona 'Duncanii'

pokrój: płaskokulisty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Interesująca odmiana o nieregularnym, płaskokulistym pokroju osiągająca w wieku 10 lat 0,5 m wysokości i około 1 m szerokości. Pędy z wyraźną tendencją do rozrastania się na boki, u młodych egzemplarzy ułożone nieco chaotycznie, sprawiają wrażenie zwichrowanych. U starszych okazów gałązki zachodzą na siebie dachówkowato, a ich końce malowniczo zwisają ku ziemi. Gałązki delikatne, wałeczkowate, bogato rozgałęzione, sprawiające wrażenie pierzastych. Łuski malutkie, ściśle przylegające do pędów, niebieskozielone, na krawędziach z białawym, woskowym nalotem. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne, stanowiska słoneczne. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych i orientalnych, jako roślina okrywowa. Ciekawie prezentuje się na dużych skalniakach.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: R.E. Harrison 1959; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Odmiana została uzyskana w okresie pomiędzy 1912 a 1922 rokiem z siewki znalezionej w szkółce Duncan & Davies, New Playmouth Nowa Zelandia; wprowadzenie do handlu: 1953
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płaskokulisty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie w grupach
ogrody orientalne
ogrody skalne
roślina okrywowa
ogrody przydomowe
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: jałowiec płożący \'Prince of Wales\'

Juniperus horizontalis 'Prince of Wales'

jałowiec płożący 'Prince of Wales'

Odmiana kanadyjska o niskim, ścielącym pokroju, zielonych igłach oraz wolnym tempie wzrostu, tworząca ładne, gęste kobierce szczelnie okrywające podłoże. Po 10 latach uprawy krzew ma około 1 metr średnicy przy zaledwie 0,1 m wysokości. Pędy wyrastają gwiaździście ze środka krzewu w formie rozety, są proste, sztywne, regularnie rozgałęzione. Gałązki są dosyć płaskie, równomiernie ułożone po obu stronach pędów. Igły są drobne, słabo odstające, ostro zakończone, zielone. Zimą krzewy nabierają lekko fioletowego zabarwienia, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych. W sprzedaży obok roślin typowych dostępne są formy szczepione oferowane w postaci miniaturowych drzewek o malowniczych, parasolowatych koronach. Odmiana wyselekcjonowana przez Wallesleya White w kanadyjskiej prowincji Alberta w 1931 roku. Krzew o skromnych wymaganiach uprawowych, w pełni odporny na mróz. Dobrze rośnie nawet na glebach lekkich o niskiej zawartości składników pokarmowych. Gleby ciężkie, słabo przepuszczalne należy przed sadzeniem krzewów rozluźnić dodając do nich piasku. Wymaga stanowiskach słonecznych. W miejscach suchych i nieurodzajnych odmiana ta stanowi doskonałą alternatywę trawników. Roślina polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, osiedlowych, na cmentarzach oraz skalnikach. Sadzony na nasypach umacnia je i zabezpiecza przed erozją, a zwarty kobierzec chroni glebę przed zachwaszczeniem. Zalecana gęstość sadzenia to 2 sztuki na metr kwadratowy.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
146
osób online