Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta Aurea'

cyprysik Lawsona 'Erecta Aurea'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Wolno rosnąca odmiana o stożkowatym pokroju i wyrazistej, żółtej barwie gałązek, uzyskana w Holandii w drugiej połowie XIX wieku. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają 1 m wysokości, docelowo dorastają do 2-3 m. Pędy wyprostowane, skierowane pionowo w górę, gęsto ułożone, przylegające do siebie, tworzące zwarte stożki. Gałązki delikatne, bardzo płaskie, ułożone wertykalnie, pokryte cytrynowożółtymi łuskami. Gałązki położone wewnątrz krzewów bardziej zielone, zaś zewnętrzne jasnożółte. Niekiedy jasne fragmenty gałązek, wystawione na działanie ostrych promieni słonecznych, płowieją lub mogą ulegać lekkiemu przypaleniu. Wymagania glebowe przeciętne. Krzewy dobrze rosną na glebach umiarkowanie wilgotnych, w miejscach o dużej wilgotności powietrza, najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych. Krzewy posadzone w lekkim cieniu mają nieco mniej intensywną barwę, ale za to nie są uszkadzane przez słońce, szczególnie w okresie zimy. Odmiana wrażliwa na mróz, silne wiatry i opady śniegu. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, w miejscach osłoniętych, zacisznych, w najcieplejszych rejonach kraju, przede wszystkim w województwach zachodnich i północno-zachodnich.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: de Vos 1876; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Odmiana wyselekcjonowana w 1874 roku. w Holandii
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
strefa 7a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: biota wschodnia \'Justyna\'

Platycladus orientalis 'Justyna'

biota wschodnia 'Justyna'

Zwarty, wielopędowy, wolno rosnący krzew o jajowatym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy około 1 m wysokości. Roślina charakteryzuje się bardzo regularnym, równoległym ułożeniem gałązek, które przypominają ułożenie kartek w stojącej, otwartej książce (potocznie roślinę nazywa się „książkową tują”). Pędy są wzniesione, gałązki wachlarzowato rozgałęzione w jednej płaszczyźnie, ustawione pionowo, pokryte płaskimi, jasnozielonymi łuskami. Ich intensywna barwa utrzymuje się przez cały rok, także w okresie zimy. Na dorosłych egzemplarzach, zwykle dopiero po wielu latach uprawy, mogą pojawić się okrągławe szyszki zbudowane ze sztywnych łusek z charakterystycznie odgiętymi, hakowatymi wyrostkami na wierzchołkach. Szyszki te przed dojrzeniem są ozdobne, zielone, przyciągają uwagę oryginalnym kształtem. Po dojrzeniu brązowieją i wysychają, uwalniając drobne nasiona. Odmiana odporna na mróz, może być sadzona niemal na całym obszarze kraju, za wyjątkiem Suwalszczyzny i rejonów podgórskich, gdzie w ostre zimy młode egzemplarze są narażone na przemarzanie. Na skutek silnych opadów mokrego śniegu gałązki mogą uginać się i łamać, dlatego późną jesienią rośliny warto lekko związać sznurkiem, co zabezpieczy krzewy przed deformacją. Roślina preferuje gleby wapienne, stanowiska ciepłe i słoneczne, jest rośliną o niewielkich wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, dobrze znosi upały. Rośnie zdrowo i nie jest atakowana przez szkodniki. Nie wymaga cięcia. Nadaje się do tworzenia niewysokich żywopłotów. Najlepiej prezentuje się w ogródkach przydomowych, sadzona na rabatach pomiędzy innymi roślinami iglastymi, oraz na wrzosowiskach, cmentarzach. Pośród gęsto ułożonych pędów chętnie gniazdują ptaki. Odmiana wyselekcjonowana w latach 80 XX wieku przez Bolesława Wituszyńskiego, polskiego ogrodnika i uznanego hodowcę róż.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
271
osób online