Chamaecyparis lawsoniana 'Erecta Viridis'

cyprysik Lawsona 'Erecta Viridis'

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

nagrody: First Class Certificate (FCC) 1870

Jedna z najstarszych odmian cyprysika Lawsona, uzyskana z nasion sprowadzonych do Wielkiej Brytanii z USA w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Bardzo efektowna odmiana kolumnowa, w młodości stożkowata, później przybierająca formę szerokich kolumn. Zwraca uwagę intensywnie zielonym wybarwieniem gałązek. Krzewy rosną silnie, są gęsto ugałęzione i zwarte. Po 10 latach uprawy osiągają 2-3 m wysokości. Wszystkie pędy wyprostowane, skierowane pionowo w górę, przylegające do siebie. Gałązki delikatne, płaskie, ułożone wertykalnie, pokryte jasnozielonymi łuskami, utrzymującymi intensywną barwę także w okresie zimy. Odmiana wrażliwa na suszę. Dobrze rośnie na glebach przeciętnych, stale wilgotnych, ale nie podmokłych. Wymaga klimatu wilgotnego, stanowisk słonecznych, zacisznych osłoniętych od silnych wiatrów. Wrażliwa na mróz oraz podatne na deformacje pod wpływem silnych opadów śniegu. Stare krzewy mogą po latach ogołacać się u podstawy. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych w najcieplejszych rejonach kraju, przede wszystkim w województwach zachodnich i północno-zachodnich. Odmiana nadaje się do tworzenia żywopłotów, szpalerów, oraz kompozycji z innymi roślinami iglastymi.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: R. Smith 1867; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Wyselekcjonowana w latach pięćdziesiątych XIX w. w szkółce A. Waterera w Knaphill. Wielka Brytania
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma początkowo krzew - później drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
nagrody First Class Certificate (FCC) 1870
strefa 7a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: jeżówka purpurowa \'Tangerine Dream\'

Echinacea purpurea 'Tangerine Dream'

jeżówka purpurowa 'Tangerine Dream'

Efektowna, amerykańska odmiana jeżówki z serii DREAM, wprowadzona do uprawy przez szkółki Terra Nova w 2009 roku. Podobna do odmiany ‘Tiki Torch’, lecz znacznie niższa i silniej rozkrzewiona. Rośliny tworzą wyprostowane, zwarte kępy średnicy 70 cm i wysokości 35-40 cm złożone z licznych, sztywnych pędów. Po rozwinięciu pędów kwiatostanowych osiągają wysokość 60 cm. Zarówno jajowate lub szeroko lancetowate liście nasadowe (około 11,5 cm długości), jak i niemal o połowę krótsze liście łodygowe mają ząbkowane brzegi i są pokryte krótkimi, szorstkimi włoskami. Niezwykle efektownie rośliny prezentują się w okresie kwitnienia, które trwa od początku lipca do września. Rozwijają wówczas duże, niemal 11 cm średnicy, koszyczki kwiatowe z wypukłym, stożkowatym środkiem, otoczone skierowanymi w dół, intensywnie pomarańczowymi kwiatami języczkowatymi. Płatki są szerokie, zachodzące na siebie, dołem lekko podwinięte do środka. Efektownie kontrastują z kolczastą główką złożoną z rurkowatych kwiatów wybarwionych na ciemny, rdzawobrązowy kolor. Kwiaty nie płowieją i długo utrzymują swój efektowny kolor. Mają ciekawy, miodowy zapach. Zwabiają setki motyli i pszczół. Pojedynczy kwiatostan kwitnie około dwóch tygodni. Odmiana łatwa w uprawie, dobrze rosnąca na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W miejscach silniej zacienionych rośliny są delikatne, wiotkie i słabiej kwitną. Preferuje gleby żyzne o dużej zawartości składników mineralnych, o pH 5,8-7,3. Podłoże powinno być przepuszczalne (dobrze zdrenowane). Dobrze radzi sobie także na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje suche podłoża, nie znosi natomiast gleb kwaśnych. Roślina pełni mrozoodporna w naszym klimacie. Systematyczne przycinanie przekwitłych pędów kwiatowych wydłuża kwitnienie. Sztywne pędy nie wymagają podpór. Wiosną, zanim rośliny wznowią wzrost należy wyciąć zaschnięte, zeszłoroczne pędy. Rozmnażana przez podział kęp. Co kilka lat, gdy rośliny zaczynają słabiej kwitnąć, trzeba je na wiosnę podzielić. Doskonale prezentuje się w ogrodach naturalistycznych, jak i nowoczesnych. Nadaje się zarówno do sadzenia pojedynczo, jak i w różnej wielkości grupach na rabatach. Tworzy ciekawe zestawienia z innymi odmianami rudbekii, z świecznicami, przetacznikami, odętkami, języczkami, a zwłaszcza trawami ozdobnymi. Można ją również uprawiać w pojemnikach i na kwiat cięty, gdyż kwiatostany długo utrzymują świeżość w wazonie (około 2 tygodnie). Cenna roślina na suche bukiety. Zostawione na zimę suche nasienniki są nie tylko cennym pokarmem dla ptaków, ale tworzą także efektowny, strukturalny element rabaty, zwłaszcza efeektowny, gdy pokrywa je śnieg lub szron.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
263
osób online