Acer campestre 'Royal Ruby'

klon polny 'Royal Ruby'

pokrój: drzewiasty wyprostowany

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Małe drzewo o dość silnym i zdrowym wzroście. Osiąga do 5 m wysokości. Korona dobrze zagęszczona. Rozwijające się wiosną liście purpurowoczerwone, wierzchołki młodych przyrostów purpurowe także latem. Starsze liście ciemnozielone. Wybarwienie liści wydaje się być nieco mniej efektowne na stanowiskach ocienionych. Odmiana ma przeciętne wymagania glebowe, jest odporna na zasolenie i suszę oraz na mącznika prawdziwego. Drzewa rosną szybko, nadają się na żywopłoty, do sadzenia w zieleni miejskiej, a także do większych ogrodów przydomowych. Odmiana bardzo podobna do niej to Acer campestre ‘Red Shine’.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Van Nijnatten Holandia; wprowadzenie do handlu: M. van Nijnatten Boomkwekerij po 1980 Zundert, Holandia
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty wyprostowany
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia maj
owoce skrzydlaki
pora owocowania sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
żywopłot
w grupach
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Adam Marosz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: powojnik \'Fay\'

Clematis 'Fay'

powojnik 'Fay'

Pełne uroku pnącze pokrywające się latem masą małych, dzwonkowatych, przewisających kwiatów. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Dorasta do 2 m wysokości. Liście drobne, złożone z 3–5 eliptycznych lub owalnych listków. Pędy młode jasnozielone, dojrzałe – brązowe. Kwiaty średnicy 2-3 cm, z czterema jasnoróżowymi działkami, o rozjaśnionych brzegach i bardzo silnie wywiniętych na zewnątrz wierzchołkach. Działki z zewnętrznej strony mają lekkie żebrowania, od wewnątrz są różowokremowe z różowym unerwieniem. Pręciki składają się z żółtych pylników na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo na tegorocznych pędach, od połowy VI do końca X. Zadawala się przeciętną glebą, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb zalewanych, podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Najobficiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych, słonecznych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, w pierwszym roku 20 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków, w kolejnych 40 cm, następnie 50 cm od ziemi. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Uroczo wygląda, gdy przeplata się przez krzewy lub inne pnącza. Należy je sadzić w pobliżu ścieżek, by móc z bliska oglądać kwiaty o kunsztownej konstrukcji. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Świetna odmiana do małych ogrodów. W międzynarodowym rejestrze zaliczana jest do grupy Viticella, ale z wyglądu bardzo podobna jest powojnika kędzierzawego (Clematis crispa) z grupy Viorna.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
112
osób online