Chamaecyparis lawsoniana 'Pembury Blue'

cyprysik Lawsona 'Pembury Blue'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: AGM

Drzewo o wzniesionym, stożkowatym pokroju i efektownej, intensywnie szaroniebieskiej barwie gałązek. Odmiana rośnie szybko, po 10 latach uprawy osiąga 3 m wysokości. Pędy w górnej części rośliny wzniesione, w niższej ułożone horyzontalnie. Gałązki bardzo cienkie, filigranowe, w pierwszym roku srebrzystoniebieskie, w drugim roku z odcieniem zieleni. Łuski drobne, delikatne, przylegające do gałązek. Pokrój młodych roślin dosyć luźny, otwarty. Z czasem drzewka zagęszczają się tworząc zwarte, regularne stożki. Odmiana ceniona ze względu na unikalną, wyrazistą barwę. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Polecana do uprawy w pasie nadmorskim i w zachodniej części kraju, na stanowiskach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: G. Jackman 1968 katalog szkółki Jackman & Son; odkrywca, hodowca (selekcjoner): odmiana wyhodowana około 1965 roku w szkółce Baggesen w Pembury Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: G. Jackman & Son, York 1968 Wielka Brytania
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
ciekawy pokrój
zastosowanie w grupach
ogrody przydomowe
nagrody AGM
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża BURGUND \'Korgund\'

Rosa BURGUND 'Korgund'

róża BURGUND 'Korgund'

Nietrudna w uprawie odmiana róży wielkokwiatowej o trwałej barwie ciemnoczerwonych kwiatów. Pąki są kształtne, czarnociemnoczerwone, rozwijające się w duży, do 12 cm średnicy, i bardzo pełny kwiat, o spiczastych, aksamitnych płatkach, lekko i przyjemnie pachnący. Kwiaty są osadzone najczęściej pojedynczo na pędach, pojawiają się obficie od drugiej połowy czerwca, potem kwitnienie powtarza się do mrozów. Pędy są proste, sztywne, kolczaste, silne, młode brunatnopurpurowe, starsze zielonooliwkowe. Liście średniej wielkości i duże, młode brunatnopurpurowe, starsze ciemnozielone i błyszczące, gęsto osadzone na pędach. Krzewy żywotne, rozrastają się dobrze, osiągają około 1 m wysokości i 0,5 m szerokości. Krzewy zimują dość dobrze, jednak wymagają zabezpieczenia na zimę kopczykiem. Odmiana przeciętnie odporna na choroby, wskazane zabiegi prewencyjne środkami ochrony roślin, zwłaszcza w lata deszczowe i chłodne. Wiosną konieczne cięcie, a po kwitnieniu usuwanie przekwitłych kwiatów. Najlepiej rośnie na dobrze uprawionej glebie ogrodowej i słonecznym stanowisku. Do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych, na jednolitych rabatach i z innymi gatunkami roślin, zwłaszcza jednorocznych i bylin, w parkach i ogrodach, amatorsko. Odmiana polecana do uprawy na kwiat cięty, może rosnąć w formie piennej, tworzy regularne korony. Przeciętna rozstawa sadzenia 0,6 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
98
osób online