Chamaecyparis pisifera 'Plumosa Compacta'

cyprysik groszkowy 'Plumosa Compacta'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Odmiana o dość powolnym wzroście oraz krótkich licznych przyrostach, tworzących gęstą bryłę szerokiego stożka. Po 10 latach uprawy osiąga wysokość około 1,2 m i szerokość u podstawy do 1 m. Ulistnienie podobnie jak u odmiany ‘Plumosa’, przejściowe, barwy zielonej. Krzew wymaga gleb przeciętnych lub żyznych, na których rośnie nieco silniej. Jest tolerancyjny w stosunku do pH gleby. Stanowisko słoneczne. Nadaje się do sadzenia pojedynczo w ogrodach przydomowych oraz w karłowych kolekcjach roślin iglastych, na wrzosowiskach, rabatach, w ogrodach orientalnych. Doskonała roślina do formowania i strzyżenia oryginalnych form.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie rabaty
ogrody orientalne
ogrody wrzosowiskowe
parki
ogrody przydomowe
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Adam Marosz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'American Pillar\'

Rosa 'American Pillar'

róża 'American Pillar'

Silnie rosnąca róża czepna o szerokim zastosowaniu. Liście duże, soczyście zielone, połyskujące w słońcu, osadzone na długich, dość grubych, zielonych i mocno kolczastych pędach. Rośnie dość zdrowo i bardzo silnie, osiągając na podporach ok. 3-4 m. W cieplejszym klimacie dorasta do 6 m. Roczny przyrost zazwyczaj 2,5-4 m. Kwiaty pojedyncze, karminowe z białym okiem, średniej wielkości (śr. 3-8 cm), o dużych płatkach i żółtych pręcikach, lekko pachnące. Kwiatostany osadzone na krótkich pędach wzdłuż przyrostów ubiegłorocznych i starszych, skupiają po kilkanaście kwiatów. Kwitnie raz w roku, dość późno – w końcu czerwca i lipcu. Kwiaty wabią pszczoły i inne owady. W korzystnych warunkach, w ciepłe lata, zawiązuje średniej wielkości, wydłużone, zielone, w końcu pomarańczowe, owoce. W porównaniu do innych odmian czepnych róż jest to odmiana stosunkowo mrozoodporna, jednak wskazane jest okrywanie na zimę podstawy krzewów kopczykiem oraz pędów matą słomianą lub agrowłókniną. Odmiana toleruje stanowiska nie w pełni nasłonecznione i mniej żyzne gleby. Cięcie można przeprowadzać wiosną lub latem po kwitnieniu. Latem cięcie polega na całkowitym usunięciu długich pędów, które zakwitły w bieżącym roku. Wiosną cięcie jest bezpieczniejsze ze względu na możliwość przemarznięcia pędów zimą i polega na wycięciu pędów, które kwitły latem ubiegłego roku oraz pędów słabych, chorych, uszkodzonych. Pozostawia się i rozkłada na podporze kilka długich pędów, które będą kwitły w bieżącym roku. Tę różę czepną można prowadzić na różnego rodzaju solidnych metalowych, drewnianych i murowanych podporach, słupach, trejażach i altanach. Dobrze się prezentuje na podporach naturalnych. Może zwieszać się z murków i dużych kamieni. Na dużych powierzchniach można ją stosować jako roślinę okrywową. Sadzi się ją pojedynczo bezpośrednio przy podporach lub po kilka w odległości 1-1,5 m od siebie.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: zawilec pajęczynowaty \'Albadura\'

Anemone tomentosa 'Albadura'

zawilec pajęczynowaty 'Albadura'

Efektowna, żywotna odmiana zawilca pajęczynowatego, szybko rosnąca w optymalnych warunkach uprawy. Osiąga 80-110 cm wysokości. Tworzy duże, ok. 60 cm średnicy, ciemnozielone kępy z atrakcyjnych, trójdzielnych, nieregularnie trójklapowanych, przypominających winogrona liści. Liście gęsto, wełniście owłosione (omszone) od spodu. Od końca lipca do października wyrastają ponad liśćmi smukłe, wyprostowane, silnie rozgałęzione pędy kwiatostanowe, zakończone beczułkowatymi, srebrzyście owłosionymi, wełnistymi pąkami. Z pąków rozwijają się promieniste, pojedyncze, jasno lilaróżowe kwiaty o średnicy 5-8 cm, zbudowane z 5-6 szerokoeliptycznych płatków korony, otaczających gruby pierścień złocistych pręcików. Delikatne kwiaty zebrane są w luźne, 10-15 kwiatowe baldachy. Często odwiedzane są przez motyle i pszczoły, które je zapylają. Jesienią miejsce kwiatów zajmują ozdobne, wełniste owocostany. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych, lekko ocienionych, w świetle rozproszonym. Toleruje także stanowiska słoneczne, pod warunkiem zapewnienia roślinom odpowiedniej ilości wilgoci w podłożu. Gleba powinna być luźna, piaszczysto-gliniasta, bogata w próchnicę, dobrze zdrenowana, stale umiarkowanie wilgotna, o odczynie zasadowym. Należy unikać podłoży ciężkich, podmokłych zwłaszcza zimą, gdyż na takich stanowiskach dochodzi do zagniwania systemu korzeniowego i śmierci roślin. W okresie długotrwałych suszy rośliny wymagają podlewania. Mają płytki system korzeniowy, toteż nie powinno się głęboko spulchniać wokół nich podłoża. Tuż przed końcem sezonu pędy roślin należy przyciąć nisko, tuż przy ziemi. Odmiana dość mrozoodporna, jednak w chłodniejszych rejonach kraju warto system korzeniowy okryć na zimę grubą warstwą kory, torfu, igliwia lub liści. W miejscach silniej ocienionych wiotkie pędy roślin wymagają niekiedy instalowania podpór. Starsze egzemplarze możemy rozmnażać przez podział (najlepiej wiosną) lub sadzonki korzeniowe. Odmiana okazale prezentująca się na rabatach, w różnej wielkości grupach, z innymi kwitnącymi późnym latem i jesienią bylinami: odętkami, astrami, rdestami, rozchodnikami, czy ozdobnymi trawami, zwłaszcza w ogrodach nieformalnych, wiejskich i naturalistycznych. Efektowna, strukturalna forma roślinna, która swymi jasnoróżowymi kwiatami wspaniale rozjaśnia lekko ocienione zakątki ogrodów. Doskonale sprawdza się w półcienistych miejscach między drzewami i wyższymi krzewami, a także sadzona w sąsiedztwie altan i pergoli. Świetnie prezentuje się w pobliżu zbiorników wodnych oraz pod wschodnimi i zachodnimi ścianami budynków i parkanów. Ścięte kwiatostany efektownie wyglądają w wazonach.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: borówka wysoka \'Denise Blue\'

Vaccinium corymbosum 'Denise Blue'

borówka wysoka 'Denise Blue'

Samopłodna odmiana australijska tworząca smaczne, jasnobłękitne jagody, wyselekcjonowana w latach 70 XX wieku. Krzewy dorastają do 1,5-2 m wysokości. Pędy są wyprostowane, rozgałęzione, u starszych roślin lekko przeginają się na boki, zwłaszcza latem w trakcie owocowania. Liście są zielone, z wierzchu błyszczące. Jesienią przebarwiają się w odcieniach czerwieni, pomarańczu i purpury. Wiosną z pąków generatywnych rozwijają się beczułkowate, kremowe kwiaty, chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Jagody są zebrane w zwarte grona, dojrzewają stopniowo począwszy od końca lipca. Owocowanie rozpoczyna się zwykle tydzień po odmianie ‘Bluecrop. Owoce są duże, kuliste i jędrne, pokryte woskowym nalotem, mają ładny, jasnobłękitny kolor i atrakcyjny kształt. W przypadku obfitego plonu jagody przy szypułce pozostają różowe. Miąższ owoców jest białawy. Owoce są słodko-kwaśne, bardzo smaczne. Odmiana daje średnie plony. Nie należy opóźniać zbioru ponieważ owoce stają się mączyste. Odmiana jest wygodna do zbioru ręcznego, ponieważ owoce są dobrze widoczne i łatwo dostępne dla zbieraczy oraz lekko odchodzą od szypułki. Trwałość pozbiorcza jest zadowalająca, podobna do trwałości owoców odmiany ‘Bluecrop’. Jagody mają cenne właściwości odżywcze i zdrowotne, są małokaloryczne, obniżają poziom złego cholesterolu, regulują pracę jelit i zapobiegają zachorowaniom na nowotwory. Krzewy najlepiej rosną na glebach kwaśnych, przepuszczalnych, stale umiarkowanie wilgotnych, na miejscach słonecznych. Odmiana jest odporna na antraknozę i choroby grzybowe oraz w pełni mrozoodporna. W lata z obfitą ilością opadów ma tendencje do zrzucania liści.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
143
osób online