Chamaecyparis pisifera 'Silver Lode'

cyprysik groszkowy 'Silver Lode'

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Karłowa odmiana o dość powolnym wzroście. Po 10 latach dorasta do 1 m wysokości. Korona w młodym wieku kulistostożkowata, czasem nieregularna, później szerokostożowa. Pędy krótkie z igiełkowatym, delikatnym ulistnieniem, stalowosrebrzystym z białymi przebarwieniami. W uprawie roślina wymaga gleb przeciętnych lub żyznych, na których rośnie nieco silniej. Jest tolerancyjna w stosunku do pH gleby. Stanowisko słoneczne. Nadaje się do sadzenia pojedynczo w ogrodach przydomowych oraz w karłowych kolekcjach roślin iglastych, na wrzosowiskach, rabatach, ogrodach orientalnych oraz do uprawy w pojemnikach.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: L.C. Hatch 1985 Reference Guide; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Wm. Goddard, Flora-vista Vancouver, Kanada
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój szerokostożkowy
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) wielobarwne, pstre lub obrzeżone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie pojemniki, balkony, tarasy
rabaty
ogrody orientalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody skalne
ogrody przydomowe
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Adam Marosz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża gęstokolczasta

Rosa pimpinellifolia

róża gęstokolczasta

Gatunek róży wysoce tolerancyjny na niesprzyjające warunki uprawy, o szerokich możliwościach zastosowania, przede wszystkim jednak jako róża parkowa i okrywowa. Gatunek wyjściowy i przodek wielu odmian parkowych i okrywowych. Kwiaty białe lub kremowe, wyjątkowo zaróżowione, pojedyncze, nieduże, 2-5 cm średnicy, słabo pachnące, osadzone przeważnie pojedynczo wzdłuż pędów. Kwitnie w maju do początków czerwca, krótko. Owoce nieduże, około 1-1,5 cm średnicy, okrągławe, prawie czarne: wiśniowo-brązowo-fioletowe. Liście są ciemnozielone, matowe, o małych, licznych (7-11) listkach, delikatne, matowe. Pędy są wzniesione prosto do góry, silniej rozgałęzione dopiero w górnych partiach, bardzo kolczaste, o wyjątkowo gęsto osadzonych, szczeciniasto-igiełkowatych kolcach. W nielicznych przypadkach pędy są słabo okolczone lub bez kolców. Krzewy gęste o licznych pędach, dorastają do 0,5-1 m wysokości. Dzięki podziemnym rozłogom krzewy silnie się rozprzestrzeniają. Cechuje je bardzo wysoka odporność na mróz i tolerancja na choroby, ale w wilgotne lata krzewy mogą być porażane przez czarną plamistość. Ma bardzo małe wymagania uprawowe. Toleruje stanowiska suche i częściowo zacienione, a także bardzo słabe gleby. Znajduje zastosowanie w miejscach o niekorzystnych warunkach uprawy: na nasypach, skarpach, przy szlakach komunikacyjnych, na terenach przemysłowych, jako róża parkowa i okrywowa. Polecana do stosowania w większych ogrodach, na skalniakach, wśród innych gatunków drzew i krzewów. W sprzyjających warunkach może się nadmiernie rozrastać.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: bukszpan wieczniezielony \'Aurea Pendula\'

Buxus sempervirens 'Aurea Pendula'

bukszpan wieczniezielony 'Aurea Pendula'

Zimozielony krzew o atrakcyjnie wybarwionych liściach i dość nietypowym pokroju. Pokrój luźny, z pędami bocznymi skierowanymi ukośnie i częściowo przewieszającymi się w dół. Dorasta do 1,5-2 m wysokości i jest dość szeroki. Rośnie w średnim tempie. Liście dekoracyjne, skórzaste, owalne lub prawie okrągłe, ciemnozielone z silnie kontrastującymi jasnokremowymi plamami, przy czym niektóre z liści są pozbawione tego koloru, a niektóre w całości jasnokremowe. Szczególne atrakcyjnie krzew prezentuje się zimą. Bukszpan nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej o odczynie obojętnym lub zasadowym, zarówno w miejscach słonecznych, półcieniu jak i pełnym zacienieniu. Nie toleruje jedynie gleb zalewanych i skrajnie piaszczystych. Odmiana odporna na susze oraz na niskie temperatury, może być sadzona w całym kraju. Rośliny rosnące w miejscach cienistych lepiej znoszą wczesnowiosenne wahania temperatur. Rośliny rosnące w pełnym słońcu, na otwartej przestrzeni, mogą być częściowo uszkadzane podczas skrajnie mroźnych zim. Rośliny prezentują się szczególnie atrakcyjnie zimą i na przedwiośniu, gdy przyroda jest szara i bezbarwna. Bardzo dobry akcent kolorystyczny do każdego ogrodu, do sadzenia pojedynczo, w grupach po kilka, kilkanaście sztuk lub jako niski żywopłot. Interesująca, mało znana odmiana warta częstszego stosowania.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11350
rośliny
7793
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
253
osób online