Acer negundo

klon jesionolistny

pokrój: drzewiasty rozłożysty

pokrój: nieregularny

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, zupełnie zadomowione w Polsce. Rośnie szybko, najczęściej jako drzewo wielopniowe lub nisko rozgałęzione, z długimi, często zwisającymi gałęziami. Pnie często krzywe, poskręcane, z licznymi naroślami. W Polsce dorasta do wysokości 10-15 m, w naturalnych siedliskach nawet do 20 m. Młode pędy gładkie, nagie, o barwie jasnozielonej lub fioletowej, pokryte nalotem woskowym. Liście złożone, u licznych odmian barwne. Kwiaty rozdzielnopłciowe. Owoce to wydłużone orzeszki ze skrzydełkiem – popularne „noski”. Drzewo dekoracyjne głównie ze względu na malowniczy, rozłożysty pokrój oraz jasnożółte ubarwienie jesienne. Niezbędne w założeniach naturalistycznych. Nie wskazane do nasadzeń miejskich ze względu na szeroki pokrój i wielopniowość oraz łatwo rozłamujące się pod naporem śniegu i wiatru korony. Drzewo mało wymagające, tolerancyjne w stosunku do gleby i światła, bardzo odporne na suszę, odporne na mrozy. Do stosowania głównie na gleby suche, małowartościowe, piaszczyste i ubogie. Uwaga – szybko rozsiewa się i zachwaszcza okolicę.

autorzy opisu tekstowego: Marta Olęcka Szkółka Drzewa i Krzewy Ozdobne ŁAPIŃSKI Marta Olęcka

zasięg geograficzny Ameryka Północna - poza rejonami północnymi i zachodnimi, Ameryka Środkowa - po Gwatemalę
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój drzewiasty rozłożysty
nieregularny
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
pora kwitnienia marzec
kwiecień
owoce skrzydlaki
pora owocowania wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby piaszczysta
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ładne jesienne zabarwienie
zastosowanie parki
zadrzewienia krajobrazowe
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Marta Olęcka Szkółka Drzewa i Krzewy Ozdobne ŁAPIŃSKI Marta Olęcka

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Moerheimii\'

Phlox 'Moerheimii'

floks 'Moerheimii'

Niska zimozielona bylina dorastająca do 10 cm wysokości. Dzięki silnie rozgałęzionym i łatwo zakorzeniającym się pędom rozrasta się szeroko pełniąc funkcję rośliny okrywowej. Kwitnie bardzo obficie od kwietnia do maja. W tym czasie roślina pokrywa się mnóstwem kwiatów w kolorze lila. Kwiaty są zbudowane z pięciu płatków tworzących u podstawy rurkę, na szczycie są rozpostarte, łopatkowate, równomiernie ułożone, nie zachodzące na siebie, przypominają miniaturowe wiatraczki. Na wierzchołkach płatków korony (łatek) widać wyraźne, klinowate wcięcie, a u ich podstawy tuż przy oczku są widoczne różowe plamki w kształcie przecinków. Wewnątrz rurki znajdują się żółtopomarańczowe pręciki. Kwiaty wyrastają ze owłosionego, zrośniętego do połowy kielicha. Po kwitnieniu roślina pozostaje ozdobna z krótkich, szydlastych, jasnozielonych listków. Odmiana pochodząca z Holandii, mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na przeciętnych, przepuszczalnych glebach ogrodowych na wystawie południowej lub w miejscach częściowo ocienionych. Preferuje podłoże umiarkowanie wilgotne, ale jest odporna na suszę i mróz. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, gdzie wypełnia przestrzenie między kamieniami. Jest przydatna do obsadzania skarp i murków kwiatowych, na których rozrasta się w gęste, barwne kobierce. Nadaje się na obwódki rabat bylinowych. Najlepiej wygląda, gdy rośnie w mniejszych grupach po 3-10 roślin.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: lilak Meyera \'Palibin\'

Syringa meyeri 'Palibin'

lilak Meyera 'Palibin'

Gęsty, zwarty krzew o regularnym, półkulistym pokroju i drobnych, silni pachnących kwiatach. Po wielu latach uprawy osiąga 1,5 m wysokości i szerokości. Na cienkich, za młodu owłosionych gałązkach wczesną wiosną pojawiają się małe, do 4 cm długości, jajowate liście o lekko pofalowanych, ciemnozielonych blaszkach. Purpurowofioletowe kwiaty, choć znacznie drobniejsze, są podobne to tych, jakie tworzy lilak pospolity. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z wąskiej, rozszerzającej się ku górze rurki zakończonej rozpostartymi, drobnymi łatkami. Kwiaty są zebrane w obfite i liczne kwiatostany – krótkie, gęste wiechy. Ich cechą charakterystyczną jest wydzielanie silnego, przyjemnego zapachu. Słodki nektar ukryty wewnątrz rurek wabi motyle. Krzewy zakwitają na przełomie maja i czerwca, później często powtarzają kwitnienie, ale już znacznie słabiej, niż w pierwszym terminie. Cenną zaletą odmiany jest jej wczesne wchodzenie w fazę generatywną. Pierwsze kwiaty pojawiają się na bardzo młodych roślinach. Krzew jest także oferowany w postaci małego drzewka o okrągłej koronie, które uzyskuje się w wyniku szczepienia na podkładce z lilaka pospolitego. Miejsce szczepienia znajduje się zwykle na wysokości od 1 do 1,8 m. Jest to roślina mało wymagająca, w pełni odporna na mróz i zdrowa. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu. Krzewy sadzone w cieniu kwitną słabiej. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zwłaszcza w pobliżu miejsc rekreacji lub wypoczynku, oraz w pasach zieleni przy ciągach komunikacyjnych: przejściach, ścieżkach, chodnikach, czyli wszędzie tam, gdzie przechodzący lub odpoczywający ludzie będą czuli piękny zapach kwiatów. Krzewy ładnie prezentują się sadzone w formie niskich żywopłotów. Rośliny można uprawiać także w ogrodach dachowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach lub w kawiarnianych ogródkach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
136
osób online