Clematis 'Asao'

powojnik 'Asao'

Grupa Early Large-flowered (incl. Patens, Fortunei & Florida)

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Pięknie kwitnące pnącze o dwubarwnych kwiatach. Owija się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Rośnie umiarkowanie silnie. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty duże, o działkach kielicha intensywnie różowych, z białą pręgą w środku, najintensywniej zabarwione na brzegach. Pręciki kremowożółte. Kwitnie obficie na pędach zeszłorocznych w V-VI, a następnie słabiej, na pędach tegorocznych, VII-IX. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale w świetle rozproszonym. Nie lubi stanowisk bardzo słonecznych i gorących. Wymaga delikatnego cięcia wczesną wiosną, polegającego na wycinaniu zamarłych lub uszkodzonych pędów. Pozostałe pędy należy w pierwszym roku po posadzeniu przyciąć 30 cm nad ziemią nad silnymi pąkami, w następnym roku 70 cm, a w kolejnych latach 150 cm . W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Pięknie się prezentuje na siatkach, kratach, drabinkach i linkachmocowanych do ścian oraz na naturalnych podporach np. krzewach liściastych i iglastych.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie pierwsza publikacja: 1981 Shinkaki; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Kazushige Ozawa Japonia; wprowadzenie do handlu: 1971
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
pojedyncze
barwa kwiatów białe
różowe
wielobarwne
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pojemniki, balkony, tarasy
pnącze na ogrodzenia
pnącze na pergole, kraty
pnącze na ściany
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Hamburger Phoenix\'

Rosa 'Hamburger Phoenix'

róża 'Hamburger Phoenix'

Róża czepna lub parkowa o jaskrawych, karminowoczerwonych kwiatach rozwijających się ze smukłych pąków o czystym, czerwonym kolorze. Kwiaty półpełne, średniej wielkości, mają około 8 cm średnicy, zbudowane z 7-11 miseczkowatych, delikatnie pofalowanych płatków. Pręciki żółte. Kwiaty delikatnie pachnące, osadzone w kwiatostanach na szczytach pędów tegorocznych lub na krótkich pędach wyrastających na wieloletnich gałęziach. Kwitnie od połowy czerwca powtarzając kwitnienie do jesieni. Pierwsze kwitnienie jest najbardziej obfite, potem kwiaty regularnie pojawiają się aż do mrozów. Krzewy wzniesione, pędy sztywne i proste, kolczaste. Liście są duże, skórzaste, ciemnozielone i połyskujące, młode purpurowe, ułożone dość gęsto na pędach. Krzewy wzniesione, nieco rozłożyste, rosną silnie osiągając w sprzyjających warunkach 2,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. Mrozoodporność dobra ale na zimę wskazane jest okrycie podstawy krzewów kopczykiem ziemi. Po przemarznięciu i przycięciu pędy dobrze odrastają. Tolerancja na choroby dobra. Wiosną tnie się krzewy podobnie, jak inne silnie rosnące róże parkowe, a po kwitnieniu usuwa się przekwitłe kwiatostany. Zawiązuje nieozdobne owoce. Od sposobu cięcia zależy pokrój krzewów. Pod względem gleby dość tolerancyjna, przy czym najlepsze są dobrze uprawione gleby ogrodowe. Preferuje miejsca słoneczne. Odmiana polecana do prowadzenia przy podporach jako róża pnąca lub parkowa lub sadzenia w formie szpaleru w parkach i ogrodach przydomowych. Rozstawa co 1-1,5 m w zależności od sposobu uprawy.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża \'Parade\'

Rosa 'Parade'

róża 'Parade'

Róża parkowa lub pnąca o intensywnej czerwonej barwie kwitów. Pąki duże, stożkowate, szlachetnie zbudowane, rozwijające się w duże kwiaty o średnicy 10-12 cm. Kwiaty są pełne, początkowo szlachetnego kształtu, potem rozetowe, zbudowane z około 35 płatków. Płatki zewnętrzne są większe od płatków wewnętrznych, karminowoczerwone, jednolicie wybarwione, nie blakną podczas upałów. Kwiaty pachną przyjemnie, niezbyt intensywnie. Kwiaty są zebrane od kilku do kilkunastu w dużych kwiatostanach na szczytach jednorocznych pędów oraz wzdłuż pędów ubiegłorocznych i starszych. Krzew kwitnie obficie od połowy czerwca, potem po przycięciu powtarza słabsze kwitnienie do późnej jesieni. Wiążące się owoce (nieozdobne) opóźniają powtarzanie kwitnienia. Kwiaty są dość odporne na warunki pogodowe, ale przy obfitych i długich opadach deszczu nie rozwijają się prawidłowo i mogą zagniwać na pędach. Liście są duże, soczyście ciemnozielone, lekko połyskujące, osadzone na grubych i sztywnych, ciemnozielonych pędach pokrytych licznymi, czerwonymi kolcami. Dość mrozoodporna ale zaleca się okrywanie na zimę kopczykiem podstawy krzewów, a pędów matą słomianą lub agrowłókniną. Po przemarznięciu dobrze regeneruje się. Wymaga podpór, stabilnych i mocnych, bo ciężkie pędy z kwiatami wymagają wsparcia. Rośnie średnio silnie, dobrze się krzewi, osiąga około 2 m wysokości. Cięcie podstawowe przeprowadza się wiosną. Krzewy sadzi się pojedynczo lub po kilka w odległości 1-1,2 m, lub bezpośrednio przy podporach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
468
osób online