Clematis 'Belle of Woking'

powojnik 'Belle of Woking'

Grupa Early Large-flowered (incl. Patens, Fortunei & Florida)

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Pięknie kwitnące pnącze o pełnych kwiatach. Owija się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Rośnie umiarkowanie silnie. Dorasta do 2-3 m wysokości. Kwiaty duże, pełne, o pastelowej, niebieskostalowej barwie i o kremowych, słabo widocznych pręcikach. Kwitnie od końca V do VII na pędach zeszłorocznych. Powtarza kwitnienie latem, na pędach tegorocznych, ale kwitnie wówczas pojedynczymi kwiatami. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Najlepiej kwitnie na stanowiskach dobrze oświetlonych, o wystawie południowej, wschodniej lub zachodniej. Wymaga delikatnego cięcia wczesną wiosną, polegającego na wycinaniu zamarłych lub uszkodzonych pędów. Pozostałe pędy należy w pierwszym roku po posadzeniu przyciąć 30 cm nad ziemią nad silnymi pąkami, w następnym roku 70 cm, a w kolejnych latach 150 cm W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Pięknie się prezentuje na siatkach, kratach, drabinkach i linkach oraz na naturalnych podporach np. krzewach liściastych i iglastych.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie pierwsza publikacja: George Jackman & Son 1875 Gardners' Chronicle 3; odkrywca, hodowca (selekcjoner): G.R. Jackman & Son Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: 1881
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pełne
pojedyncze
barwa kwiatów lila
pora kwitnienia maj
czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na ogrodzenia
pnącze na pergole, kraty
pnącze na ściany
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: bergenia \'Abendglocken\'

Bergenia 'Abendglocken'

bergenia 'Abendglocken'

Zimozielona bylina okrywowa o ładnych liściach. Żywotna, wytrzymała odmiana bergenii ozdobna przez cały sezon. Liście ciemnozielone, skórzaste, błyszczące, gładkie, okrągławe w zarysie, średnicy 20-30 cm, z sercowatą lub zaokrągloną nasadą, osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Wyrastają z grubych, płożących się po ziemi kłączy. Tworzą przyziemne rozety o średnicy około 40 cm. W czasie chłodów przybierają efektowną, czerwonobrązową barwę. Wiosną stają się na powrót zielone. W kwietniu i maju z rozet liściowych wyrastają grube, bezlistne pędy kwiatostanowe, na których rozwijają się liczne, dzwoneczkowate, fioletoworóżowe, pięciopłatkowe kwiaty, zebrane w gęste, początkowo kuliste, później parasolowate, baldachowate kwiatostany. Kwitnie powtórnie w sierpniu i wrześniu, jednak znacznie słabiej. Roślina długowieczna, może pozostać na jednym miejscu nawet kilkanaście lat, odporna na niesprzyjające warunki, takie jak susza czy intensywne zacienienie. Wymagania glebowe przeciętne. Najlepiej rośnie na glebach średnio zwięzłych, wilgotnych i próchnicznych, dobrze zdrenowanych. Roślina całkowicie mrozoodporna, nadaje się do uprawy w całym kraju. Polecana na cieniste i lekko ocienione rabaty, do zadarniania miejsc pod drzewami. Ładnie prezentuje się w zestawieniu z runianką japońską. Kwiaty i liście mogą być wykorzystywane jako dodatek do bukietów.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
198
osób online