Clematis 'Błękitny Anioł'

powojnik 'Błękitny Anioł'

Grupa Late Large-flowered (incl. Jackmanii & Lanuginosa)

Synonim łaciński.: Clematis 'Blue Angel'

pochodzenie: polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): brat Stefan Franczak Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Szkółka Pojemnikowa 1998 Polska

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

nagrody: wyróżniona w Boskoop w 1990 roku; złoty medal na Plantarium'1992; Award of Garden Merit RHS

Zdrowe, umiarkowanie silnie rosnące pnącze o pięknych kwiatach, owijające się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Polska odmiana wyhodowana brzez jezuitę, brata Stefana Franczaka. Osiąga wysokość 3-4 m. Kwiaty jasnoniebieskie, średnicy 13 cm, z działkami o pofalowanych brzegach i żółtozielonymi pręcikami. Kwitnie obficie, od końca VI do VIII. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, w pierwszym roku 20 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków, w kolejnych 40 cm, następnie 50 cm od ziemi. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Nadaje się do uprawy przy siatkach ogrodzeniowych, kratach mocowanych do ścian, altanach, pergolach i innych konstrukcjach ogrodowych. Może rosnąć w dużych pojemnikach na tarasach i balkonach.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie polska odmiana
odkrywca, hodowca (selekcjoner): brat Stefan Franczak Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Szkółka Pojemnikowa 1998 Polska
grupa roślin pnącza
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
pojemniki, balkony, tarasy
nagrody wyróżniona w Boskoop w 1990 roku; złoty medal na Plantarium'1992; Award of Garden Merit RHS
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

Poznaj również

zdjecie rosliny: świerk biały \'Alberta Globe\'

Picea glauca 'Alberta Globe'

świerk biały 'Alberta Globe'

Karłowa, wolno rosnąca odmiana świerka o kulistym, w starszym wieku kopulastym pokoju. Osiąga po 10 latach uprawy około 0,3 m średnicy. Sport odmiany ‘Conica’ uzyskany przed 1967 rokiem w Holandii przez C. Strenga Jr. w Boskoop. Roczne przyrosty mają zaledwie o 2-3 cm długości. Brak przewodnika. Pędy cienkie, wyrastające promieniście ze środka krzewu, tworzą jasnozielone kule o nieregularnej powierzchni. Gałązki krótkie, bardzo gęsto upakowane jedna obok drugiej. Igły jasnozielone, krótkie, długości 8 mm, delikatne, ułożone promieniście wokół gałązek, delikatnie kłujące w dotyku. Roślina nietrudna w uprawie, polecana do sadzenia na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, stale wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana odporna na mróz. W bezśnieżne zimy zaleca się osłanianie krzewów od strony południowej stroiszem, cieniówką lub agrowłókniną. Lekkie okrycie zabezpieczy igły przed wysychaniem w mroźne, słoneczne dni. Najczęściej igły wysychają od strony nasłonecznionej, wówczas wraz z nadejściem wiosny żółkną i opadają. Podobne objawy może spowodować pojawienie się przędziorka sosnowca pod koniec wiosny lub latem. Po zauważeniu objawów żerowania szkodnika w postaci żółknięcia igieł w okresie wegetacji krzewy należy opryskać jednym ze środków służących do zwalczania przędziorków (akarycydem). Podniesiona wilgotność powietrza sprzyja ograniczeniu występowania szkodnika. Czasami na roślinach mogą pojawić się długie pędy charakterystyczne dla gatunku. Pędy te należy usuwać. Pozostawienie tego typu rewersji może doprowadzić do szybkiego zagłuszenia odmiany. Odmiana polecana do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, na skalniakach, na rabatach z miniaturowymi roślinami iglastymi lub na wrzosowiskach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: anafalis perłowy \'Neuschnee\'

Anaphalis margaritacea 'Neuschnee'

anafalis perłowy 'Neuschnee'

Bylina o wyprostowanych, nierozgałęzionych pędach, ulistnionych na całej długości, z drobnymi, wierzchołkowymi kwiatostanami. Rozrasta się umiarkowanie szybko we wszystkie strony, dzięki podziemnym, płożącym się kłączom. Cała roślina pokryta gęstym, białawym kutnerem. Pędy dorastają do wysokości 40 – 50 cm, tworząc zwarte łany. Liście wąskolancetowate, z podwiniętymi brzegami, pod spodem bardziej białe, wełniste, po stronie górnej srebrzystozielone. Kwiatostany złożone z licznych, drobnych koszyczków kwiatowych o średnicy 0,8 cm. Kwiaty języczkowate, białe, szeroko rozpostarte w pełni kwitnienia. Listki okrywy koszyczków suche, błoniaste, białe. Kwitnienie rozpoczyna się w lipcu i jest długotrwałe, bowiem jeszcze we wrześniu kwiatostany są dekoracyjne. Wymaga stanowiska silnie nasłonecznionego, gleby przepuszczalnej, ale umiarkowanie wilgotnej. W miejscach suchych liście od dołu zasychają, a kwitnienie jest mniej obfite. Jest to roślina odporna nie tylko na szkodniki i choroby, ale również mróz, dzięki czemu jest bardzo trwała i długowieczna. Ze względu na sposób rozrastania nadaje się do raczej większych założeń, gdzie swobodnie będzie się rozwijać. Może być też specjalnie uprawiana na cięcie kwiatostanów, wykorzystywanych w stanie świeżym lub po wysuszeniu w kompozycjach z suchych roślin. Gęstość sadzenia – 7 roślin na 1 m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
486
osób online