Clematis 'Fireworks'

powojnik 'Fireworks'

Grupa Early Large-flowered (incl. Patens, Fortunei & Florida)

pokrój: pnącze

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: AGM 1993

Pnącze o pięknych, dwubarwnych kwiatach, owijające się wokół podpór za pomocą ogonków liściowych. Odmiana średnio silnie rosnąca. Dorasta do wysokości 2,5-3,5 m. Kwiaty duże, złożone z działek o lekko pofalowanych brzegach, niebieskoróżowych z intensywnie czerwoną pręgą przebiegającą przez środek. Pręciki złożone z purpurowych pylników na białych nitkach. Kwitnie V-VI, na zeszłorocznych pędach. Powtarza kwitnienie w VIII-IX na pędach tegorocznych, ale wówczas kwitnie mniej obficie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć na każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie na stanowiskach dobrze oświetlonych, osłoniętych od silnych wiatrów. Wymaga delikatnego cięcia wczesną wiosną, polegającego na wycinaniu zamarłych lub uszkodzonych pędów. Pozostałe pędy należy w pierwszym roku po posadzeniu przyciąć 30 cm nad ziemią nad silnymi pąkami, w następnym roku 70 cm, a w kolejnych latach 150 cm. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Może rosnąć na siatkach, kratach, drabinkach i linkach oraz na naturalnych podporach np. krzewach liściastych i iglastych.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie pierwsza publikacja: Lloyd & Bennett 1989; odkrywca, hodowca (selekcjoner): J. Treasure Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: 1984
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów czerwone
różowe
wielobarwne
lila
pora kwitnienia maj
czerwiec
sierpień
wrzesień
owoce niebieskie
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na pergole, kraty
nagrody AGM 1993
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: grzybienie \'Colonel A.J. Welch\'

Nymphaea 'Colonel A.J. Welch'

grzybienie 'Colonel A.J. Welch'

Odmiana uzyskana w latach 30 XX w o dużych, gwiaździstych i wyniesionych nad wodę kwiatach, polecana do średnich i większych oczek wodnych. Bylina wodna tworząca na dnie zbiorników grube kłącza, z których wyrastają unoszące się na powierzchni wody liście i kwiaty. Liście zielone, skórzaste, jajowate lub koliste, o średnicy 12-15cm cm, u nasady głęboko wcięte. Wewnątrz ogonków liściowych i szypuł kwiatowych znajdują się liczne komory powietrzne. Kwiaty duże, mają około 10-15 cm średnicy, zbudowane z licznych, jasnożółtych, czółenkowatych płatków korony otaczających intensywnie żółte pręciki i słupki. Kwitnie od czerwca do końca lata. Kwiaty otwierają się tylko w ciągu dnia, kwitną przez kilka dni zamykając się na noc. Roślina preferuje wody spokojne, najlepiej z dala od fontann czy kaskad, stanowiska nasłonecznione. Głębokość sadzenia 70-120 cm. W zbiornikach naturalnych rośliny trzeba wyjąć z pojemników i karpę (kłącze) przymocować do dna np. metalowym hakiem. Po zakorzenieniu hak będzie można usunąć, a rośliny w naturalny sposób będą mogły swobodnie rozrastać się. W oczkach wyłożonych folią rośliny należy sadzić do dużych pojemników o objętości przynajmniej 45-60 l (nie muszą być ażurowe), lub do jutowych worków wypełnionych ciężkim, gliniastym podłożem (mieszanina gliny, ziemi i piasku). Górną powierzchnię pojemnika lub worka należy zasypać ciężkim i dobrze przepuszczalnym materiałem - żwirem, drobnymi kamieniami lub grysem. Rośliny sadzone w zbyt małym pojemniku lub za mało obciążonym mogą po rozrośnięciu się wypływać na powierzchnię. Problem w uprawie mogą stanowić niektóre gatunki ryb żyjące w zbiornikach wodnych, np. amury, które chętnie zjadają młode, wyrastające liście oraz większe karpie, które wykopują z dna słabo zakorzenione rośliny. Czasami na liściach mogą masowo występować mszyce. Można się ich pozbyć nie używając środków chemicznych poprzez spłukiwanie z powierzchni liści silnym strumieniem wody. Nenufary sprzyjają tworzeniu równowagi biologicznej zwłaszcza w sztucznych zbiornikach, stawach, sadzawkach, zalewach. Pływające po powierzchni lustra wodnego liście ograniczają nagrzewanie się wody i rozwój glonów, produkują tlen i napowietrzają wodę, wykazują właściwości fitoremediacyjne, mają zdolność pobierania i zatrzymywania szkodliwych substancji zanieczyszczających wody.

Statystyka e-katalogu roślin

11247
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9028
roślin w produkcji
120
osób online