Clematis 'Frankie'

powojnik 'Frankie'

Grupa Atragene

Synonim łaciński.: Clematis alpina 'Frankie'

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

zastosowanie: zieleń publiczna

Pnącze o uroczych kwiatach, czepiające się podpór za pomocą ogonków liściowych. Jedna z najwcześniej i najobficiej kwitnących odmian. Dorasta do 2 m wysokości. Kwiaty dzwonkowate, intensywnie niebieskie, często półpełne. Po raz pierwszy kwitnie od IV do V, następnie kontynuuje kwitnienie latem VII/VIII na nowych przyrostach. Bardzo odporna i mało wymagająca odmiana. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie żyznych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych oraz zbyt lekkich, piaszczystych. Może rosnąć w miejscu o każdej wystawie, od południowej do północnej, ale najlepiej kwitnie na stanowiskach dobrze oświetlonych. Nie wymaga wiosennego cięcia, a jedynie umiarkowanego cięcia korekcyjnego zaraz po zakończeniu kwitnienia. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1cm. Na tego typu siatkach i kratownicach może osłaniać ogrodzenia i ściany budynków. Nadaje się do uprawy przy kamieniach, starych pniach, niedużych drzewach i krzewach. Może być stosowana jako roślina okrywowa.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie pierwsza publikacja: Lloyd & Bennett 1989; odkrywca, hodowca (selekcjoner): F. Meechan Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: R.J. Evison 1991
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia kwiecień
maj
lipiec
sierpień
owoce ozdobne
pora owocowania czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne owoce
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
roślina okrywowa
rabaty
pnącze na ogrodzenia
pnącze na pergole, kraty
strefa 3
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: jabłoń \'Ligol\'

Malus domestica 'Ligol'

jabłoń 'Ligol'

Polska odmiana ciesząca się dużą popularnością wśród konsumentów, wyhodowana w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach przez A. Przybyłę i S.W. Zagaję w 1972 r. Pochodzi od odmian 'Linda' i 'Golden Delicious'. Drzewa rosną umiarkowanie silnie i tworzą średnio zagęszczone korony. Liście ciemnozielone. Odmiana wcześnie owocująca. Plonuje obficie, jednak ma skłonność do przemiennego owocowania i wymaga przerzedzania zawiązków. Jest to odmiana samo bezpłodna, dlatego wymaga zapylaczy. Owoce są duże do bardzo dużych, kulistostożkowe, z wyraźnym żebrowaniem przy kielichu. Skórka jest zielona, mocna, gładka i błyszcząca. Od strony nasłonecznionej pokryta czerwonokarminowym, rozmytym rumieńcem. Miąższ jest kremowy, soczysty, aromatyczny, słodko-kwaskowaty. Owoce są bardzo smaczne i lubiane przez konsumentów. Dojrzałość zbiorcza przypada na trzecią dekadę września lub pierwszą października. W chłodni jabłka można przechować do sześciu miesięcy, a w kontrolowanej atmosferze do ośmiu miesięcy. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Po kilku latach konieczne jest prześwietlanie koron. Uzyskanie ładnego wybarwienia jabłek wymaga przeprowadzenia cięcia letniego, które ma na celu wyeksponowanie owoców na promienie słoneczne. Owoce rosnące w ocienieniu, wewnątrz korony, nie wybarwiają się, lub wybarwiają się bardzo słabo. Drzewa wytrzymałe na mróz, średnio podatne na parach i mączniaka jabłoni, bardzo podatne na zarazę ogniową. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych oraz na plantacje towarowe.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-08
Berberis ×media 'Red Jewel'
17862
zdjęć
8937
roślin w produkcji
166
osób online