Clematis 'Lech Wałęsa'

powojnik 'Lech Wałęsa'

Grupa Early Large-flowered (incl. Patens, Fortunei & Florida)

pochodzenie: polska odmiana
pierwsza publikacja: Szczepan Marczyński 2003 International Clematis Society; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szczepan Marczyński Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Szkółka Pojemnikowa 2005 Polska

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

nagrody: Złoty medal na Plantarium w Boskoop w Holandii w 2005 roku

Polska odmiana z 2004 r., odznaczona złotym medalem na targach Plantarium 2005 w Holandii. Kwiaty jasno-niebiesko-fioletowe, ciemniejsze na brzegach, a prawie białe w środku. Brzegi działek są pofalowane, a ich końce lekko przewisają, nadając roślinie niespotykany wygląd. Środek kwiatów wypełniają żółto-białe pręciki. Kwiaty średnicy około 20 cm. Kwitnie obficie w VI, słabiej latem i jesienią, aż do X. Wzrost średnio silny. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Przydatna do uprawy w miejscach osłoniętych od wiatru, przy ogrodzeniach, altanach, kratach, tyczkach i innych podporach ogrodowych. Szczególnie przydatna do sadzenia na ciemnym tle, oraz do uprawy w pojemnikach.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie polska odmiana
pierwsza publikacja: Szczepan Marczyński 2003 International Clematis Society; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szczepan Marczyński Polska; wprowadzenie do handlu: Clematis Szkółka Pojemnikowa 2005 Polska
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów niebieskie
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na pergole, kraty
nagrody Złoty medal na Plantarium w Boskoop w Holandii w 2005 roku
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża KAREN BLIXEN \'Poulari\'

Rosa KAREN BLIXEN 'Poulari'

róża KAREN BLIXEN 'Poulari'

Odmiana z grupy wielkokwiatowych, o pięknie ukształtowanych, białych kwiatach w ciepłym, kremowym odcieniu. Nazwa odmiany upamiętnia duńską pisarkę Karen Blixen (1885-1962), autorkę powieści ,,Pożegnania z Afryką”, w której opisała swoje wspomnienia z pobytu w Kenii. Pąki o szlachetnie ułożonych płatkach, rozwijają się w duże, pełne kwiaty o średnicy około 10 cm, osadzone po kilka w kwiatostanie. Kwiaty wydzielają intensywny, ciekawy, trochę korzenny zapach, pojawiają się od drugiej połowy czerwca. Później, po krótkiej przerwie w kwitnieniu, pojawiają się aż do jesieni. Kwitnie jest stosunkowo obfite, a kwiaty są dość odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Liście są duże, ciemnozielone, lekko błyszczące, osadzone gęsto na sztywnych pędach o dużych kolcach. Rośliny bardzo dobrze się krzewią, dorastają do około 1 m wysokości i 0,7 m szerokości. Krzewy są dosyć odporne na mróz, ale wymagają na zimę okrywania kopczykiem. Cięcie wiosenne jest konieczne, podobnie jak przycinanie przekwitłych kwiatostanów, co przyspiesza kolejne kwitnienie. Odmiana stosunkowo tolerancyjna na choroby róż, bardzo żywotna. Doskonała odmiana rabatowa, dobrze komponująca się z innymi gatunkami roślin, zwłaszcza z bylinami kwitnącymi na fioletowo i błękitnie. Polecana do sadzenia przede wszystkim w miejscach reprezentacyjnych, w parkach i ogrodach. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, do tworzenia form piennych oraz na kwiat cięty.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: aster nowoangielski \'Herbstschnee\'

Aster novae-angliae 'Herbstschnee'

aster nowoangielski 'Herbstschnee'

Interesująca, żywotna odmiana astra nowoangielskiego tworząca krzaczaste kępy o wysokości 1-1,5 m i średnicy 0,5-0,7 m. Pędy sztywne, wyprostowane, silnie rozgałęzione na szczycie. Liście gęsto osadzone na łodygach, lancetowate lub podługowate, intensywnie zielone, szorstkie, o długości 5-12 cm. Cała roślina pokryta jest krótkimi wełnistymi włoskami. Późnym latem i jesienią, od sierpnia do października, trwa kwitnienie roślin. Wierzchołki pędów obsypane są licznymi, dużymi, o średnicy 4-5 cm koszyczkami kwiatowymi. Brzegi koszyczka tworzą wąziutkie, śnieżnobiałe kwiaty języczkowate, a ich środek żółte kwiaty rurkowate. Koszyczki osadzone są na długich, ulistnionych szypułkach i zebrane w luźne, silnie rozgałęzione, baldachokształtne wiechy. Rośliny posadzone w grupie wyglądają jak obsypane śniegiem. Roślina miododajna. Kwiaty zwabiają tysiące pszczół i motyli. Kwiaty nie nadają się na bukiety, gdyż zamykają się wieczorem i w czasie deszczu. Odmiana najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, na glebie żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej i przepuszczalnej, o odczynie zasadowym. Nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu, zwłaszcza zimą. W czasie długotrwałej suszy i upałów rośliny wymagają systematycznego podlewania. Rośliny rosnące na wietrznych stanowiskach wymagają palikowania i przywiązywania do podpór. W celu utrzymania zwartego pokroju dobrze jest wczesnym latem przyciąć pędy. Po przekwitnięciu należy wyciąć nadziemne części roślin. Jesienią, gdy rośliny obsypane są tysiącem kwiatów, ciężkie pędy kwiatostanowe mają skłonność do rozchylania się na boki. Rośliny wymagają wówczas podpierania. Odmiana odporna na mróz. Rozmnażana wegetatywnie przez podział roślin matecznych wczesną wiosną lub sadzonki wierzchołkowe w maju-czerwcu. Podobnie jak inne odmiany astra nowoangielskiego jest bardziej odporna na choroby i szkodniki, niż gatunki i odmiany astrów należących do innych grup. Pasuje do ogrodów nieformalnych w stylu: naturalistycznym, wiejskim i angielskim. Nadaje się do sadzenia na rabatach i w grupach bylinowych. Doskonale sprawdza się w roli tła. Można ją wykorzystywać do tworzenia pięknych, barwnych zestawień z innymi odmianami astrów, zróżnicowanych kolorystycznie i pokrojowo. Oryginalnie wygląda w połączeniu z dzielżanami, rudbekiami, rozchodnikiem okazałym, słoneczniczkiem szorstkim, floksem wiechowatym oraz ozdobnymi trawami. Nie zaleca się sadzenia tej odmiany pojedynczo, gdyż w mniej sprzyjających warunkach pędy ogałacają się dołem z liści. Korzystnie jest je osłonić gatunkami i odmianami o słabszej sile wzrostu.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9003
roślin w produkcji
159
osób online