Clematis 'Violet Elizabeth'

powojnik 'Violet Elizabeth'

Grupa Early Large-flowered (incl. Patens, Fortunei & Florida)

pokrój: pnącze

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Kwiaty jasnoróżowe, półpełne na zeszłorocznych pędach w maju, a pojedyncze na pędach tegorocznych w lecie. Pręciki jasnożółte. Umiarkowanie silnie rośnie. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Nadaje się do uprawy przy niedużych podporach ogrodowych (np. kratach, tyczkach). Szczególnie przydatna do stosowania w dobrze oświetlonych miejscach, niedużych ogrodach.

autorzy opisu tekstowego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

pochodzenie pierwsza publikacja: W. Pennel 1984 International Clematis Society Newsletter 1; odkrywca, hodowca (selekcjoner): W. Pennel Wielka Brytania
grupa roślin pnącza
grupa użytkowa pnącza
forma pnącze
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój pnącze
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów półpełne
pojedyncze
barwa kwiatów różowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
pnącze na pergole, kraty
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Szczepan Marczyński CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Pink Grootendorst\'

Rosa 'Pink Grootendorst'

róża 'Pink Grootendorst'

Cenna odmiana parkowa o oryginalnych kwiatach przypominających miniaturowe goździki w cukierkoworóżowym kolorze. Uzyskana jako sport odmiany ‘F.J. Grootendorst’. Krzewy są wysoce odporne na mróz i tolerancyjne na choroby, żywotne, nie sprawiające problemów w uprawie. Kwiaty są małe 3-4 cm średnicy, pełne, z ząbkowanymi płatkami luźno wypełniającymi kwiat, skupione w gęstych i dużych kwiatostanach. Kwitnienie jest bardzo obfite i rozpoczyna się dość wcześnie – zwykle w pierwszej połowie czerwca. Odmiana dobrze powtarza kwitnienie. Kwiaty pojawiają się na krzewach stale aż do mrozów, choć już nie tak bardzo obficie jak w czerwcu. Owoców nie zawiązuje, nie wymaga przycinania po kwitnieniu. Liście są duże, soczyście zielone, pomarszczone, błyszczące, dekoracyjne, gęsto rozmieszczone na pędach. Pędy są proste, sztywne, dość grube, silnie rozgałęzione w górnych partiach, bardzo kolczaste, młode zielone, starsze szarobrunatne. Krzewy bardzo gęste, wzniesione, dorastają do 1,5-2 m wysokości i 1,5 m szerokości. Nie wymagają wiosennego cięcia, lecz po kilku latach wzrostu zbyt zagęszczone krzewy zasychają częściowo i wymagają cięcia odmładzającego. Ochrona przeciwko chorobom jest wskazana sporadycznie, krzewy są odporne na czarną plamistość i mączniaki. Tolerują mniej żyzne i kwaśne gleby, jednak tej róży nie należy sadzić na stanowiskach bardzo ubogich, na których z kolei doskonale radzi sobie gatunek, od którego pochodzi. Dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak na bardzo gorących i suchych stanowiskach może być atakowana przez przędziorki. Nie wymaga zabezpieczania przed mrozem. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. W miejscach bardziej zacienionych krzewy są mniej gęste, słabiej rosną i kwitną. Krzewy doskonale nadają się do zieleni miejskiej, parków i ogrodów, mogą rosnąć w dużych grupach lub pojedynczo, w kompozycjach o swobodnym charakterze, wraz z krzewami, drzewami i bylinami. Odmiana polecana na żywopłoty. Rozstawa sadzenia 1,2-1,5 m, na żywopłoty około 1 m.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: dzwonek skupiony \'Speciosa\'

Campanula glomerata 'Speciosa'

dzwonek skupiony 'Speciosa'

Silnie rosnąca bylina o wyprostowanych, słabo rozgałęzionych łodygach, rozrastająca się za pomocą podziemnych rozłogów. Z czasem tworzy zwarte łany, a nie oddzielne kępy. Wyrasta do wysokości 60-70 cm. Łodygi proste, mało rozgałęzione, sztywne, nieco kanciaste i czerwonawo nabiegłe. Liście odziomkowe jajowate, o nasadzie sercowatej, długości 4-9 cm, na ogonkach. Liście łodygowe węższe, zaostrzone, siedzące, wszystkie nieregularnie ząbkowane i pokryte ostrymi, ciemnofioletowymi włoskami. Dzwonkowate kwiaty gęsto skupione, zwrócone do góry, ciemnofioletowe, zebrane w gęste, główkowate kwiatostany, osadzone na wierzchołkach łodyg i wyrastające z kątów liści położonych niżej. Rozkwitają od czerwca do sierpnia. Dzwonek ten można uprawiać na każdej glebie, byle nie nazbyt wilgotnej, najlepiej umiarkowanie suchej lub lekko wilgotnej, w miejscach słonecznych. Jest jedną z najodporniejszych na mróz bylin. Po kwitnieniu ścina się pędy kwiatostanowe, jesienią mogą czasem pojawić się pędy i ponownie zakwitnąć. Przed nadejściem zimy ścina się części nadziemne tuż przy gruncie. Latem dzwonek skupiony nie wygląda okazale, zwłaszcza w suchych miejscach. Trzeba o tym pamiętać dobierając rośliny sąsiednie. Na rabatach zaleca się go sadzić obok krwawników, wiesiołków, nachyłków, lilii i maków. Można wprowadzać do założeń naturalistycznych, na przykład jako składnik łąki kwietnej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9038
roślin w produkcji
122
osób online