Cotinus 'Grace'

perukowiec 'Grace'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Duży krzew lub małe drzewo, o bujnym wzroście i luźnym pokroju. Dorasta do 5 m wysokości. Liście zielonopurpurowe, owalne, ok. 10 cm długości. Jesienią przebarwiają się na jaskrawoczerwono. Kwiaty żółtawe, zebrane w puszyste, purpuroworóżowe kwiatostany, obficie pokrywające cały krzew, VI-VII. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale nie toleruje gleb kwaśnych. Polecany do ogrodów i parków, do sadzenia pojedynczo.

autorzy opisu tekstowego: Lucjan Kurowski Szkółki KUROWSCY

grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma małe drzewo lub duży krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów żółte
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
owoce ozdobne
pora owocowania czerwiec
lipiec
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn zasadowy
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ładne jesienne zabarwienie
odporność na zasolenie
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
soliter (pojedynczo)
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Lucjan Kurowski Szkółki KUROWSCY

Poznaj również

zdjecie rosliny: powojnik \'Golden Dream\'

Clematis 'Golden Dream'

powojnik 'Golden Dream'

Polska odmiana powojnika z Grupy Atragene o półpełnych, żółtych kwiatach, wyselekcjonowana przez Szczepana Marczyńskiego w szkółce w Pruszkowie pod Warszawą. Pnącze dorasta do 2-3 m wysokości, wspina się za pomocą chwytnych ogonków liściowych. Liście złożone, trójlistkowe, ciemnozielone. Kwiaty półpełne lub pełne, początkowo limonkowożółte, średnicy 7-9 cm, jedne z większych w tej grupie powojników, dzwonkowate, osadzone na purpurowych szypułkach, przyjemnie grejpfrutowo pachnące. Pojedynczy kwiat jest zbudowany z 4 lancetowatych, lekko pofalowanych i ostro zakończonych działek oraz 10-25 prątniczek. Prątniczki są zwężone, wydłużone, mogą być dłuższe od zewnętrznych działek, a ich wierzchołki są uniesione. W trakcie kwitnienia kwiaty stają się bardziej żółte, a u nasady prątniczek i wzdłuż nerwu głównego pojawia się bordowe przebarwienie. Pnącze kwitnie najobficiej w maju, oraz ponownie, lecz mniej obficie, latem. Odmiana mrozoodporna (strefa 4), mało wymagająca, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych. Lubi miejsca dobrze oświetlone, ale nie gorące. Znosi półcień. Nie wymaga cięcia. Odmiana przydatna do sadzenia przy ogrodzeniach, podporach ogrodowych, kamieniach, starych pniach, krzewach liściastych lub iglastych. Może być stosowane jako roślina okrywowa. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE w 2020 r. przez Clematis Źródło Dobrych Pnączy Sp. z o.o. sp. k..

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: szałwia omszona \'Blauhűgel\'

Salvia nemorosa 'Blauhűgel'

szałwia omszona 'Blauhűgel'

Niska bylina rabatowa o półkulistym pokroju i drewniejących u podstawy pędach, dorastająca do 30 cm wysokości. Roślina rozrasta się wolno, ale tworzy ładne, gęste i zwarte kępy. Łodygi liczne, wzniesione, czterokanciaste, rozgałęziające się i zakończone smukłymi, kłosowatymi kwiatostanami. Liście krótkoogonkowe, osadzone naprzeciw i nakrzyżlegle. Blaszki liściowe szarozielone, jajowatopodługowate, brzegiem lekko karbowane, ostro zakończone, nieco pomarszczone, miłe w dotyku. Niebieskie kwiaty o symetrii grzbiecistej mają wyraźne wargi, są zebrane w nibyokółkach rozmieszczonych piętrowo na osi kwiatostanowej wieńczącej pędy. Oprócz kwiatów ważnym elementem ozdobnym kwiatostanu są barwne liście zwane podkwiatkami, przyjmującymi odcień zielonopurpurowofioletowy. Rośliny zakwitają w czerwcu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do rozkrzewiania i zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Szałwia najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach słonecznych. W miejscach cienistych rośliny tracą zwarty pokrój, pędy są wyciągnięte i słabiej kwitną. Rośliny należy sadzić na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych. Odmiana dobrze znosi chwilowe niedobory wody. Rośnie zdrowo, jest odporna na mróz. Wiosną wymaga obcięcia zeszłorocznych, zaschniętych pędów. Odmiana polecana do sadzenia na rabatach bylinowych. Wabi motyle i pszczoły. Nadaje się do tworzenia tzw. łąk kwietnych. Zalecana gęstość sadzenia 5-8 roślin na 1 m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
175
osób online