×Cupressocyparis leylandii 'Castlewellan'

cyprysowiec Leylanda 'Castlewellan Gold'

Synonim łaciński.: ×Cupressocyparis leylandii 'Castlewellan Gold'

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Irlandzka odmiana wprowadzona do uprawy w 1962 r., uzyskana ze skrzyżowania Cupressus macrocarpa 'Lutea' i Chamaecyparis nootkatensis 'Aurea'. Charakteryzuje się silnym wzrostem. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Ulistnienie typu przejściowego (łuski i igły), złocistożółte, zimą brązowozielone. Odmiana o przeciętnych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych. Wrażliwa na mróz. Polecana jako roślina żywopłotowa. Do sadzenia tylko w najcieplejszych rejonach kraju.

autorzy opisu tekstowego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

pochodzenie pierwsza publikacja: L. S. Slinger 1973 'Good Garden Plants'; wprowadzenie do handlu: Slieve Donard Nursery Newcastle Irlandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie w grupach
żywopłot
szpaler
strefa 7a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża HÄNDEL \'Macha\'

Rosa HÄNDEL 'Macha'

róża HÄNDEL 'Macha'

Odmiana o atrakcyjnych kwiatach przypominających lukrowane różyczki do dekoracji tortów. Krzewy mogą być prowadzone jako róże parkowe lub czepne, jednak nie wymagają masywnych podpór. Händel znaczy po niemiecku kłótnię lub zwadę, co może odnosić się do barwy kwiatów. Krzewy zwarte, wzniesione, dorastają do 2 m wysokości i 1 m szerokości. Kwiaty zbudowane regularnie, mają szlachetny kształt we wczesnej fazie rozwoju, są półpełne do pełnych, a po całkowitym rozwinięciu stają się dość płaskie i ukazują środek wypełniony czerwonożółtymi pręcikami. Płatki kwiatowe białokremowe z jaskrawo karminoworóżowym, szerokim brzegiem. W czasie upałów i przekwitania kolory jaśnieją. Średnica kwiatów do około 9 cm. Delikatnie pachnące kwiaty są zebrane po kilka do kilkunastu w kwiatostany. Krzewy kwitną obficie od czerwca, zawiązując kolejne pąki, aż do mrozów. Liście duże, ciemnozielone, błyszczące. Pędy grube, zielone, o niezbyt licznych kolcach, raczej sztywne i proste. Odmiana o umiarkowanej sile wzrostu. Wskazane coroczne, niezbyt silne wiosenne cięcie polegające głównie na usunięciu pędów starych, słabych, zbyt cienkich oraz skróceniu pozostałych. Po kwitnieniu usuwa się przekwitłe kwiatostany. Odporność na mróz dobra, ale zaleca się okrywanie całych krzewów na zimę. Odmiana nie jest szczególnie podatna na choroby, jednak zwłaszcza w wilgotne lata wymaga ochrony przeciw chorobom grzybowym. Krzewów tej odmiany nie powinno się sadzić na wystawie północnej i przy silnie nagrzewających się ścianach. Rośliny preferują gleby zasobne i o dobrej strukturze, stanowiska w pełni nasłonecznione. Wymagają podpór, ale silniej cięte mogą rosnąć swobodnie. Róża przeznaczona do uprawy w parkach i ogrodach, do sadzenia w miejscach reprezentacyjnych i wypoczynkowych, przy trawniku, na tle zieleni, wśród drobnokwitnących bylin i roślin jednorocznych. Odległość sadzenia przy podporach – co 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
263
osób online