Fagus sylvatica 'Rohanii'

buk pospolity 'Rohanii'

pokrój: drzewiasty rozłożysty

pokrój: szerokostożkowy

docelowa wysokość: od 10 m do 15 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Wolno rosnące drzewo o zwartej koronie, interesujące ze względu na kolor i kształt liści. Pokrój początkowo wyprostowany, stożkowaty, a starszym wieku zaokrąglony. Dorasta do 10-15 m wys. i 10-12 m szer. Liście o zmiennym kształcie, wydłużone, głęboko, nieregularnie powcinane i pofalowane, młode wiosną purpurowe, później krwistoczerwone lub brunatnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na żółtobrązowo. Ma duże wymagania siedliskowe. Gatunek wrażliwy na suszę i upały oraz wahania wody gruntowej. Nie znosi silnych mrozów i wiosennych przymrozków, które uszkadzają rozwijające się liście. Preferuje gleby żyzne i świeże, przewiewne, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste, chętnie wapienne. Dobrze znosi zacienienie. Stosunkowo dobrze rośnie w miastach i w rejonach o silnie zanieczyszczonym powietrzu. Polecany do parków i zieleni osiedlowej.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): V.Mašek, 1888 Sychrov (dawniej Turnov) w Czechach; wprowadzenie do handlu: przed 1905 Austro- Węgry
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
szerokostożkowy
docelowa wysokość od 10 m do 15 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ładne jesienne zabarwienie
ozdobna kora
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie parki
zieleń publiczna
strefa 5b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: brzoskwinia \'Vigril\'

Prunus persica 'Vigril'

brzoskwinia 'Vigril'

Odmiana przetwórcza, tzw. twardka, rodząca bardzo jędrne, smaczne owoce trwałe w obrocie. Drzewa rosną średnio silnie tworząc rozłożyste korony. Liście są lancetowate, ciemnozielone, delikatnie piłkowane na brzegu. Kwiaty są duże, różowe, skupione wzdłuż zeszłorocznych pędów, rozwijają się w kwietniu przed liśćmi. Pąki kwiatowe oraz drewno charakteryzują się wysoką wytrzymałością na mróz. Kwiaty są samopłodne, rośliny nie potrzebują zapylacza do zawiązania owoców. Owoce są owalne, średniej wielkości do dużych, ważą od 120 do 180 g, ale zdarzają się też pojedyncze owoce o wadze 250-300 g. Zagłębienie szypułkowe jest umiarkowanie szerokie i głębokie. Skórka jest w kolorze pomarańczowym z ciemnoczerwonym rumieńcem, który pokrywa 60-80% owocu. Miąższ jest jasnopomarańczowy, jędrny, zwięzły, kwaskowato-słodki, przylega do pestki. Owoce dojrzewają w połowie sierpnia. Są przydatne do spożywania na świeżo oraz do przetwarzania, zwłaszcza wyrobuw kompotów i mrożenia. Dzięki twardemu miąższowi owoce można łatwo transportować. Drzewa są wytrzymałe na mróz. Odmiana powstała w Kanadzie w wyniku skrzyżowania odmian ‘Veecling × ‘NJC-95’. Drzewa najlepiej rosną na glebach ciepłych, żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych oraz na plantacjach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
99
osób online