Acer saccharum

klon cukrowy

pokrój: drzewiasty rozłożysty

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

Herbowe drzewo Kanady, na terenie której rośnie w mieszanych lasach liściastych. W ojczyźnie dorasta nawet do 40 m wysokości i wykształca szeroką gęstą koronę. Kora na pniu szara, spękana. Liście z 5 klapami, średnicy do 15 cm, zielone lub ciemnozielone, bardzo dekoracyjne ze względu na jesienne przebarwienie, u nas głównie żółte, w ojczyźnie – od żółtego, przez pomarańczowy po szkarłatną czerwień. Wymaga gleb żyznych i świeżych. Młode egzemplarze wytrzymują zacienienie. Drzewo odporne na mrozy, źle znosi upalne lato. Wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza. W Polsce rzadko spotykane. W ojczyźnie cenione za drewno i sok klonowy.

autorzy opisu tekstowego: Marta Olęcka Szkółka Drzewa i Krzewy Ozdobne ŁAPIŃSKI Marta Olęcka

zasięg geograficzny Ameryka Północna
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość powyżej 20
barwa liści (igieł) jasnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
pora kwitnienia kwiecień
owoce skrzydlaki
pora owocowania wrzesień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ładne jesienne zabarwienie
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie parki
zadrzewienia krajobrazowe
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Marta Olęcka Szkółka Drzewa i Krzewy Ozdobne ŁAPIŃSKI Marta Olęcka

Poznaj również

zdjecie rosliny: dziurawiec bezwonny MAGICAL RED FLAME \'Kolmaref\'

Hypericum ×inodorum MAGICAL RED FLAME 'Kolmaref'

dziurawiec bezwonny MAGICAL RED FLAME 'Kolmaref'

Niewysoki krzew o półkulistym pokroju, tworzący ozdobne żółte kwiaty i czerwone owoce. Owocujące pędy są wykorzystywane w bukieciarstwie. Krzew dorasta do około 1 m wysokości, tworzy wzniesione, cienkie i dosyć sztywne pędy z siedzącymi, jajowatymi liśćmi, młodymi soczyście zielonymi, po dojrzeniu ciemnozielonymi. W łagodne zimy liście częściowo utrzymują się na gałązkach. Roślina zakwita na przełomie czerwca i lipca. Z kulistych pąków rozwijają się duże żółte kwiaty zbudowane z 5 połyskujących płatków korony, licznych pręcików i dużego słupka. Kwiaty rozwijają się pojedynczo lub są zebrane po kilka w szczytowych, rozgałęziających się kwiatostanach. Po przekwitnieniu zawiązują się duże, szkarłatnoczerwone, błyszczące owoce. Owoce przypominają jagody, choć pod względem budowy morfologicznej są torebkami, są jajowate, błyszczące, dopiero po dojrzeniu i wyschnięciu pękają i wysypują nasiona. Krzew powtarza kwitnienie późnym latem i jesienią, jednocześnie utrzymując ozdobne owoce. Wymaga stanowisk ciepłych, słonecznych, znosi suszę, jest tolerancyjny w stosunku do gleby. Zimą nadziemna część zwykle przemarza i wymaga niskiego przycięcia na wiosnę. Na wschodzie kraju zalecane jest okrywanie na zimę podstawy pędów kopczykami ziemi. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach, zieleni miejskiej i osiedlowej.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: dąb błotny GREEN PILLAR \'Pringreen\'

Quercus palustris GREEN PILLAR 'Pringreen'

dąb błotny GREEN PILLAR 'Pringreen'

Szybko rosnąca forma kolumnowa polecana do sadzenia przy wąskich ulicach osiedlowych oraz w niewielkich ogrodach przydomowych. Odmiana uzyskana przez Wiliama Flemera III w USA w 1994 r. z nasion zebranych z Q. palustris ‘Crownright’. Drzewo osiąga 12-18 m wysokości i nie więcej niż 4,5 m średnicy korony. Gałęzie boczne wyrastają pod kątem ostrym. Młode pędy pokrywa ciemnozielona skórka, którą na starszych gałęziach i pniach zastępuje szara, początkowo gładka kora, u dorosłych drzew z płytkimi żłobieniami. Ozdobą drzew są głęboko klapowane, zielone, błyszczące liście. Blaszki liściowe mają do 15 cm długości, są wyraźnie unerwione, ich klapy są ostro zakończone, spiczaste. Jesienią liście pięknie przebarwiają się na czerwono i brązowo oraz w kolorach miedzi i dojrzałego wina. Część z nich opada po zaschnięciu, ale całkiem sporo utrzymuje się na drzewach przez zimę. Wiosną młode liście rozwijają się dosyć późno, dzięki czemu nie są narażone na uszkodzenia związane z występowaniem majowych przymrozków. Drzewo to najlepiej rośnie na glebach świeżych, żyznych, głęboko uprawionych, ale całkiem dobrze radzi sobie też sadzone na przeciętnych glebach ogrodowych. Toleruje okresowe zalewanie wodą, jest też odporne na suszę i mróz. Może być uprawiane na terenie całego kraju. Wymaga stanowisk słonecznych, choć toleruje niewielkie ocienienie. Wartą podkreślenia zaletą dębu błotnego jest wysoka zdrowotność ulistnienia. W przeciwieństwie do krajowych gatunków dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) jego liście nie są porażane przez mączniaka prawdziwego. Drzewo rośnie zdrowo, rzadko jest atakowane przez szkodniki. Czasami na pędach mogą pojawić się misecznik, który jednak nie stanowi większego zagrożenia, zwłaszcza dla starszych drzew. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, przy ulicach, w ogrodach działkowych i na cmentarzach. Gęsta strzelista korona tworzy znakomite warunki gniazdowania licznych gatunków ptaków.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9118
roślin w produkcji
277
osób online