Gypsophila repens

gipsówka rozesłana

Synonim łaciński.: Gypsophila dubia

pokrój: płożący

docelowa wysokość: od 0,1 m do 0,2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

nagrody: Award of Garden Merit (1993) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.

Bylina o płożącym pokroju, tworząca dywan szarozielonych liści i licznych, drobnych, gwiazdkowatych kwiatów, które pojawiają się latem (VI-VIII). Zebrane są w rozgałęzione kwiatostany, mają barwę lilaróżową do białej (w lepszych warunkach świetlnych). Roślina osiąga wysokość 10-15 cm. Jest światłolubna, odporna na suszę, wymaga gleby przepuszczalnej, najlepiej wapiennej. Nadaje się do ogrodów skalnych, na murki kwiatowe, do mieszanych kompozycji w pojemnikach (jako „wypełniacz” i dolne piętro aranżacji).

autorzy opisu tekstowego: Alicja Cecot; Związek Szkółkarzy Polskich

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów białe
różowe
pora kwitnienia czerwiec
lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z kwiatów
zastosowanie roślina okrywowa
ogrody skalne
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
nagrody Award of Garden Merit (1993) przyznawana przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) wartościowym roślinom ogrodowym.
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Alicja Cecot Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: floks \'Fujiyama\'

Phlox 'Fujiyama'

floks 'Fujiyama'

Bylina o wzniesionym, zwartym pokroju i dekoracyjnych, śnieżnobiałych oraz pachnących kwiatach zebranych na szczytach pędów w mocno rozgałęzione, gęste baldachogrona. Odmiana wyhodowana w USA w 1978 roku, rozpowszechniona i dosyć popularna w ogrodach przydomowych, czasami oferowana pod nazwą synonimiczną ‘Mount Fuji’. Rośliny tworzą okazałe kępy dorastające do 90 cm wysokości. Pędy są proste, pokryte jasnozielonymi, jajowatolancetowatymi liśćmi. Blaszki liściowe są całobrzegie i ostro zakończone. Kwiaty mają 2 do 3 cm średnicy, składają się z pięciu czystobiałych płatków korony tworzących u podstawy długą rurkę, na szczycie równomiernie rozpostartych, łopatkowatych i lekko na siebie zachodzących. Rośliny kwitną od lipca do początku września, kwiaty przyjemnie pachną, najintensywniej wieczorem. Jest to bylina mało wymagająca. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, najlepiej piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do ponownego kwitnienia. Wiosną zaschnięte pędy należy przycinać nisko przy ziemi. Bylina całkowicie odporna na mróz. Może być porażana przez mączniaka prawdziwego. Kwiaty nadają się do cięcia i są trwałe. Rośliny można wykorzystywać do tworzenia barwnych szpalerów wzdłuż ścieżek w ogrodach prywatnych oraz zieleni miejskiej. Najładniej prezentują się sadzone w grupach od kilku do kilkunastu sztuk wraz z innymi bylinami.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jałowiec pospolity \'Horstmann\'

Juniperus communis 'Horstmann'

jałowiec pospolity 'Horstmann'

Niezwykle malownicza, płacząca odmiana jałowca przypominająca z daleka niski cyprysik nutkajski ‘Pendula’, ale znacznie mniej wymagająca, odporna na suszę oraz niskie temperatury. Rośliny tworzą oryginalne, szerokie krzewy o przewisających pędach. W wieku 10 lat dorastają do 1,5-2 metrów wysokości oraz podobnej szerokości. Od pędu głównego odchodzą ułożone horyzontalnie pędy boczne. Wyrastające na nich gałązki, a także końce pędów, zwisają, dzięki czemu rośliny przybierają malownicze kształty, przypominające z oddali bajkowe, tajemnicze postacie. Z wiekiem dolne gałęzie elegancko, niemal majestatycznie wznoszą się do góry, dodając krzewom uroku. Igły sztywne, bardzo kłujące, zielone, długości 10-15 milimetrów, ustawione po 3 w okółkach. Kwiaty, wyłącznie męskie, pojawiają się wiosną, dlatego rośliny nie tworzą nasion i są rozmnażane wyłącznie wegetatywnie. Krzew wyjątkowo łatwych w uprawie, o skromnych wymaganiach glebowych. Doskonale rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych, glebach ubogich w składniki pokarmowe, kamienistych i suchych. Rośliny znoszą słabe zacienienie, źle rosną jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Krzew całkowicie mrozoodporny, bez obaw może być sadzony na terenie całego kraju. Tworzy płytki i rozległy system korzeniowy, źle znosi przesadzanie. Młode rośliny można początkowo prowadzić przy paliku, dzięki temu wykształcą pionowy przewodnik, egzemplarze rosnące swobodnie przyjmują zwykle formy bardziej szerokie i nieregularne. Krzew najlepiej prezentuje się sadzony pojedynczo w miejscach wyeksponowanych. Doskonale komponuje się z innymi roślinami iglastymi. Może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
165
osób online