Achillea 'Terracotta'

krwawnik 'Terracotta'

Synonim łaciński.: Achillea millefolium 'Terracotta'

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża: roślina tolerancyjna

Odmiana mieszańcowa zbliżona do krwawnika pospolitego, ale o oryginalnej, rdzawopomarańczowej barwie kwiatostanów. Wyrasta do wysokości 80 cm . Pędy wzniesione, dość sztywne, często nierozgałęzione, mniej lub więcej owłosione, ulistnione. Liście ładne, powcinane, ciemnozielone, młode wełniście owłosione. Duże, zwarte koszyczki kwiatowe średnicy około 5 mm, zebrane w płaskie baldachogrona na końcach sztywnych, wyprostowanych pędów. W koszyczku znajduje się 5 kwiatów języczkowatych. Barwa koszyczków płowieje w miarę przekwitania, aż do jasnej, żółtopomarańczowej. Kwitnie od VI do X. Dobrze rośnie na stanowiskach bardzo słonecznych, na glebie umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej, a nawet umiarkowanie suchej. Należy koniecznie usuwać przekwitłe kwiatostany, aby nie dopuścić do rozsiewania się. Siewki są zwykle mniej okazałe i słabiej wybarwione. Do sadzenia na rabatach i w nasadzeniach swobodnych typu łąka kwietna, w małych grupach po 3-10 razem. Liczba roślin na 1 m²-7.

autorzy opisu tekstowego: Jacek Marcinkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
barwa kwiatów pomarańczowe
pora kwitnienia lipiec
sierpień
wrzesień
październik
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Jacek Marcinkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: miłorząb dwuklapowy \'Beijing Gold\'

Ginkgo biloba 'Beijing Gold'

miłorząb dwuklapowy 'Beijing Gold'

Małe drzewo lub duży krzew o wyprostowanym pokroju oraz interesująco zabarwionych liściach. Po 10 latach uprawy dorasta do około 4 m wysokości. Tak jak u gatunku odmiana tworzy żółtobrązowe, nagie długopędy oraz wałeczkowate, pokryte dość licznie bliznami po opadłych liściach krótkopędy, w porównaniu do gatunku znacznie mniejsze i cieńsze. Pąki brązowego koloru, szerokostożkowate, okryte łuskami. Roślina tworzy charakterystyczne, skórzaste, płaskie, wachlarzowate liście, które wiosną mają piękny, jasny, złotożółty kolor. Z czasem stopniowo ciemnieją i stają się pstre. Jesienią liście spektakularnie zmieniają barwę na złocistożółtą. Kora jest szara i gładka przez długi czas, z wiekiem staję się ciemno brązowa i u starych drzew dość głęboko spękana. Rośliny wymagają gleby żyznej, dostatecznie wilgotnej, ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5–6). W młodym wieku wymagają okrycia na zimę, zarówno systemu korzeniowego, jak i korony. Roślina wrażliwa na mechaniczne uszkodzenie korzeni. By uniknąć przypalenia złotożółtych liści w okresie lata, rośliny najlepiej sadzić w miejscach lekko ocienionych. Bardzo cenna odmiana ze względu na zjawiskowe zielono-złociste zabarwienie liści utrzymujące się przez cały sezon oraz możliwość formowania, nadaję się do uprawy w przydomowych ogrodach. Odmiana sprowadzona z Chin do Arboretum Trompenburg w Holandii około 2003 roku.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: jodła szlachetna \'Glauca\'

Abies procera 'Glauca'

jodła szlachetna 'Glauca'

Odmiana o intensywnie niebieskich igłach i wolnym tempie wzrostu w porównaniu do gatunku. W Polsce drzewo osiąga około 8 m wysokości po 30 latach uprawy. Gałęzie są grube i sztywne, gęsto pokryte tępymi, dosyć sztywnymi igłami. Charakterystyczne wywinięcie dolnych igieł sprawia, że gałązki są nimi niemal całkowicie przykryte. Niebieski odcień igłom nadaje gruba warstwa wosku. W maju na peryferyjnych częściach pędów bocznych, zwłaszcza na niżej położonych gałęziach, pojawiają się wyjątkowo okazałe, ciemnoróżowe kwiaty męskie. Przypominają one owoce malin, z tą tylko różnicą, że są nieco mniejsze. Kwiaty żeńskie tworzą się na gałęziach w szczytowej części korony. Dojrzałe szyszki osiągają spektakularne rozmiary i są wyjątkowo ozdobne, sterczące, mają do 25 cm długości i 6-10 cm średnicy. Czasami pod własnym ciężarem przekrzywiają się wraz z gałęziami. Szyszki pojawiają się u dosyć młodych, kilku lub kilkunastoletnich roślin, co czyni jej jeszcze bardziej atrakcyjnymi, gdy można je podziwiać na wysokości wzroku. Niestety szyszki nie są trwałe i po dojrzeniu nasion (późnym latem) rozpadają się całkowicie, uwalniając nasiona i łuski, pozostawiając po sobie jedynie trzpienie (osie szyszek). Jodła szlachetna wymaga gleb żyznych, próchnicznych, stale umiarkowanie wilgotnych, ale przepuszczalnych. Nie lubi gleb mokrych i bagiennych, na których powstają zastoiska wodne. Najlepiej czuje się uprawiana na podłożach o odczynie lekko kwaśnym, na stanowiskach słonecznych. Sadzona w cieniu rośnie wolno i źle, a igły nie wybarwiają się na niebiesko. Ponieważ zwykle jest rozmnażana przez szczepienie w pierwszych latach uprawy wymaga prowadzenia przy paliku, do momentu wytworzenia silnego pędu przewodniego. Starsze egzemplarze bardzo dobrze wyglądają sadzone w parkach, ogrodach przydomowych, na rabatach w towarzystwie innych drzew i krzewów iglastych. Najlepiej prezentuje się w miejscach eksponowanych, jako soliter lub w luźnych grupach. Choć jest odporna na mróz, należy sadzić ją w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
137
osób online