Hemerocallis 'Frans Hals'

liliowiec 'Frans Hals'

pokrój: kępiasty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Bylina o długich, wąskich liściach tworzących obfite kępy. Od V-VII ukazują się kwiaty na wyniosłych szypułkach. Kwiaty duże, liliokształtne, dwubarwne, żółto–pomarańczowe. Dla dobrego kwitnienia potrzebuje dużo słońca oraz żyznej i przepuszczalnej gleby. Doskonała na rabaty w grupach po 3-10 lub 10-20 roślin razem. Liczba roślin na 1 m2: 3-5.

autorzy opisu tekstowego: Jacek Marcinkowski; APZ Agencja Promocji Zieleni

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Flory; wprowadzenie do handlu: 1955
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój kępiasty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów pomarańczowe
wielobarwne
żółte
pora kwitnienia lipiec
sierpień
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
roślina okrywowa
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 5
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: miskant chiński \'Magic Candle\'

Miscanthus sinensis 'Magic Candle'

miskant chiński 'Magic Candle'

Wysoka trawa bylinowa o ozdobnych liściach i kwiatach, uzyskana w 2013 r. przez polskiego hodowcę traw Artura Maja w Rykach. Roślina tworzy węższe u podstawy, stopniowo rozszerzające się ku górze, kępy dorastające do 1,8 m wysokości. Cechą charakterystyczną tej trawy są długie, wąskie liście z wyraźnym białym nerwem przebiegającym przez środek każdej blaszki liściowej. Liście przewieszają się łukowato aż do ziemi, poruszają się malowniczo nawet przy lekkich podmuchach wiatru. W drugiej połowie lata, we wrześniu, spośród fontanny liści wyłaniają się różowo-czerwone, wiechowate kwiatostany, wyniesione wysoko ponad liście na sztywnych źdźbłach. Po przekwitnieniu kwiatostany stają się puszyste, srebrzyste, przepięknie lśnią i mienią się w promieniach słońca. Późnym latem i jesienią liście przebarwiają się i powoli zasychają. Pozostawione na zimę zdobią ogród niemal do samej wiosny. Wczesną wiosną zaschnięte źdźbła trzeba ściąć nisko przy ziemi. Trawa łatwa w uprawie, tolerancyjna w stosunku do pH podłoża. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana odporna na mróz, zdrowa i trwała, przez wiele lat zachowuje ładny pokrój. W odróżnieniu od wielu innych gatunków traw nie jest ekspansywny. Dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów w ogrodach przydomowych, osiedlowych oraz zieleni publicznej.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: rozmaryn lekarski

Rosmarinus officinalis

rozmaryn lekarski

Aromatyczny, niski krzew, który w swoim naturalnym środowisku dorasta do 1,5 m wysokości. W Polsce rozmaryn uprawiany jest prawie wyłącznie jako roślina doniczkowa. Gałązki wzniesione lub pokładające się, dorastające do ok. 50 cm wysokości. Liście skórzaste, równowąskie, ciemnozielone, na wierzchu gładkie, od spodu pokryte białymi lub szarymi włoskami, zawierają olejki lotne, dzięki którym rośliny wydzielają bardzo silny, przypominający kamforę zapach. Drobne kwiaty, białawe lub niebieskie, zebrane są w krótkie, gęste grona osadzone w kątach liści. Rozmaryn na naturalnych stanowiskach kwitnie w miesiącach III-VI, czasami zdarza się, że powtarza kwitnienie jesienią. Najlepszym miejscem do jego uprawy są stanowiska słoneczne i osłonięte zimą od wiatru, o glebach umiarkowanie żyznych, przepuszczalnych. Rozmaryn jest bardzo wytrzymały na suszę i tolerancyjny w stosunku do odczynu podłoża. Dodatek wapnia sprawia, że rośliny mocniej pachną. W naszych warunkach klimatycznych rzadko zimuje w gruncie. Całoroczna uprawa rozmarynu możliwa jest w doniczkach przenoszonych na zimę do jasnych, chłodnych pomieszczeń. Liście rozmarynu ze względu na charakterystyczny, ostry smak powszechnie używane są jako przyprawa kuchenna. Posiada właściwości lecznicze. Wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Rozmaryn lekarski nadaje się do ogrodów ziołowych. Chętnie jest uprawiany w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach lub balkonach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
266
osób online