Abies concolor 'Glauca'

jodła jednobarwna 'Glauca'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 15 m do 20 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

zastosowanie: zieleń publiczna

Nazwa zbiorowa dla różnych selektów jodły kalifornijskiej o niebieskawym zabarwieniu igieł, najczęściej rozmnażanych przez wysiew nasion. Rośliny te charakteryzują się silnym, podobnym do typu wzrostem i regularnym, stożkowatym pokrojem. Dorastają w ciągu 30 lat do 10- 12 m wysokości. Igły długie, 4-7 cm, miękkie, szablasto wygięte, o różnej intensywności niebieskawego zabarwienia, z obu stron jednakowe. Po roztarciu wydzielają cytrynowy zapach. Szyszki stojące, długości 7-13 cm, walcowate, niebieskopurpurowe. Rośliny wymagają stanowiska nasłonecznionego. Dobrze rosną nawet na średnio wilgotnych, uboższych, żwirowych i mało zasobnych glebach oraz na otwartych i wietrznych przestrzeniach. Odporne na niskie temperatury, suszę i zanieczyszczenie powietrza. Do sadzenia w parkach i dużych ogrodach, także w zieleni miejskiej.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: Silva-Tarouca 1924
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 15 m do 20 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
roślina tolerancyjna
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
zieleń publiczna
w grupach
soliter (pojedynczo)
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: kielichowiec wonny \'Athens\'

Calycanthus floridus 'Athens'

kielichowiec wonny 'Athens'

Rzadko spotykana w uprawie odmiana kielichowca o żółtoseledynowych kwiatach i atrakcyjnym ulistnieniu. Liście eliptyczne, ciemnozielone, błyszczące, prawie takie same, jak u gatunku, po roztarciu aromatyczne. Jesienią wybarwiają się na ładny żółty kolor. Cechą charakterystyczną odmiany jest niespotykana, żółtoseledynowa barwa kwiatów. Kwiaty mają około 5 cm średnicy, są zbudowane z kilkudziesięciu lancetowatych, zawiniętych do środka działek okwiatu otaczających umieszczone centralnie pręciki i słupki. Zewnętrzne działki są dłuższe i bardziej proste, wewnętrze krótkie i silniej zawinięte do środka. Kwiaty wydzielają przyjemny, owocowy zapach. Okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca.Ze względu na mało kontrastujące barwy kwiatów i liści, kwiaty widoczne są z bliższej odległości, niż w przypadku odmian o kwiatach czerwonych. Krzew ten wymaga gleb żyznych, świeżych, umiarkowanie wilgotnych. Tolerancyjny w stosunku do odczynu podłoża, dobrze rośnie zarówno na glebach kwaśnych, obojętnych i zasadowych. Wymaga miejsc osłoniętym od bezpośredniego działania silnych podmuchów wiatru, stanowisk słonecznych lub półcienistych. Krzew polecany przede wszystkim do sadzenia w zachodniej części kraju, gdyż we wschodniej części Polski może przemarzać. Młode egzemplarze należy okrywać w trakcie ostrych zim. Rarytas dendrologiczny dla kolekcjonerów i miłośników rzadkich roślin.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: pluskwica prosta \'Prichard\'s Giant\'

Actaea simplex 'Prichard`s Giant'

pluskwica prosta 'Prichard's Giant'

Wysoka, wyprostowana odmiana, podobna do 'White Pearl', lecz nieco od niej wyższa. Po kilku latach uprawy w optymalnych warunkach osiąga około 2 m wysokości. Tworzy zwarte kępy średnicy 60-90 cm z dużych, podwójnie lub potrójnie pierzastosiecznych, długoogonkowych liści długości 40-70 cm, początkowo jasno, później ciemnozielonych. Liście złożone są z szerokich, owalnych lub jajowatych, 3-5 klapowych listków o podwójnie i nieregularnie piłkowanym brzegu. W lipcu i sierpniu ponad kępę liści wyrastają pędy kwiatowe zakończone długimi (6-30 cm), czasem rozgałęzionymi i łukowato wygiętymi, groniastymi kwiatostanami przypominającymi wysmukłe świece. Tworzą je gęsto osadzone na pędach, drobne, puszyste kwiaty, w pąkach purpurowe, po rozwinięciu białokremowe. Kwiaty złożone są głównie z licznych pręcików o długich (5-10 mm) nitkach i niepozornych, bladoróżowych, kubeczkowatych płatków korony z nektarnikami, (działki kielicha zwykle po rozwinięciu kwiatów odpadają). Kwiaty są cennym źródłem nektaru i pyłku dla motyli oraz pszczół. Ich silny, duszący zapach przyciąga liczne owady. Jesienią miejsce kwiatów zajmują brunatne owocostany (nasienniki). Przyprószone śniegiem zdobią ogród do wiosny. Rośliny preferują miejsca w świetle rozproszonym, częściowo ocienione, osłonięte w południe przez drzewa czy parkany, a oświetlone rano i po południu. Mogą rosnąć także w słońcu i głębokim cieniu. Unikać należy jednak gorących, południowych stanowisk, w których intensywne promieniowanie słoneczne może uszkadzać liście. Lubią żyzne, wilgotne, dobrze zdrenowane gleby, bogate w próchnicę o pH w zakresie 5,6-7,5. Dość łatwo przystosowują się zarówno do podłoży ciężkich, gliniastych, jak i lżejszych, piaszczystych. W okresie dłużej utrzymującej się suszy wymagają podlewania. Pozytywnie reagują na ściółkowanie podłoża grubą warstwą kory i torfu, zwłaszcza w przypadku egzemplarzy rosnących w miejscach słonecznych. Odmiana w pełni mrozoodporna. Po zimie wycinamy zaschnięte kwiatostany i liście. Stare, słabiej kwitnące egzemplarze dzielimy wczesną wiosną lub jesienią na duże fragmenty z kilkoma pąkami. Ze względu na głęboki, palowy system korzeniowy nie jest to czynność łatwa. Elegancka, dostojna odmiana przeznaczona do miejsc półcienistych. Szczególnie przydatna do sadzenia w sąsiedztwie drzew i krzewów. Pasuje zwłaszcza do ogrodów nieformalnych o charakterze naturalistycznym i wiejskim. Doskonała na obrzeża lekko ocienionych rabat z innymi wysokimi bylinami i niższymi krzewami. Tworzy efektowne kompozycje z kwitnącymi w tym okresie rudbekiami, pysznogłówkami i dzielżanami. Do sadzenia pojedynczo i w grupach (3-5 roślin na m2). Ciemnozielone liście są dobrym tłem dla innych kolorowo kwitnących gatunków bylin. Oryginalną dekoracją zimowego ogrodu są pokryte szronem lub obsypane śniegiem efektowne, wąskie nasienniki.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
182
osób online