Ilex verticillata

ostrokrzew okółkowy

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 2 m do 3 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

wilgotność: podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Ostrokrzew okółkowy to mało znany krzew, który jesienią pokazuje swoją urodę dzięki efektownym owocom. Dorasta do 3 m wysokości. Liście sezonowe, jajowate, ostro zakończone na wierzchołku, 5-10 cm długie, zielone z połyskiem. Kwiaty niepozorne, małe, białe. Kwitnie w czerwcu. Roślina dwupienna (krzewy żeńskie i męskie). Na ubiegłorocznych pędach po opadnięciu liści ukazują się czerwone, błyszczące, kuliste owoce o średnicy 6-8 mm. Owoce pozostają na krzewie do grudnia i są chętnie zjadane przez ptaki. Roślina odporna na mróz. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, lecz najlepiej rośnie na wilgotnych i lekko kwaśnych. Stanowiska słoneczne do półcienistych. Cięte gałęzie mają zastosowanie we florystyce. Uwaga: by krzewy zawiązały się owoce należy posadzić obok kilku żeńskich, jeden krzew męski.

autorzy opisu tekstowego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

zasięg geograficzny wschodnia części Ameryki Północnej w Stanach Zjednoczonych i południowo-wschodniej Kanadzie, od zach.Newfoundlandii do Ontario i Minnesoty, a na południe do Alabamy
pochodzenie pierwsza publikacja: A. Gray - Common Winterberry
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste krzewy
forma krzew
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 2 m do 3 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
barwa kwiatów kremowe
pora kwitnienia maj
czerwiec
owoce czerwone
ozdobne
kuliste
pora owocowania październik
listopad
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby roślina tolerancyjna
walory ozdobne owoce
ozdobne pędy
zastosowanie kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
kwiaty cięte
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Maciej Milczyński Szkółka Krzewów Ozdobnych Maciej i Mateusz MILCZYŃSKI

Poznaj również

zdjecie rosliny: bluszcz pospolity \'Erecta\'

Hedera helix 'Erecta'

bluszcz pospolity 'Erecta'

Forma młodociana bluszczu pospolitego, tworząca niewielkie, kompaktowe krzewy osiągające 0,5-1 m wysokości. Roślina ma sztywne, grube, wzniesione pędy oraz nieduże, 4-6 cm długości liście ułożone blisko siebie w dwóch rzędach. Liście są w kształcie trójkątne, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, prawie pozbawione klap. Ich regularne ułożenie nadaje roślinie oryginalny, egzotyczny wygląd, przypominający z oddali pustynne wilczomlecze. Na łodygach pojawiają się krótkie korzenie przybyszowe, ale roślina nie wspina się po ścianach ani podporach. Starsze pędy z wiekiem wyginają się i pokładają pod swoim ciężarem. Roślina nie kwitnie i nie tworzy owoców. Wymagania uprawowe podobne jak innych odmian bluszczy - toleruje większość przeciętnych gleb ogrodowych. Najlepiej jednak rośnie na wilgotnych i przepuszczalnych podłożach bogatych w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Doskonale czuje się sadzona w cieniu. Na stanowiskach słonecznych może zimą przemarzać w przypadku wystąpienia silnego mrozu. Zaletą bluszczu pospolitego jest mała podatność na szkodniki i choroby. Jedyny problemem mogą stanowić choroby bakteryjne liści, które jednak rzadko występują na roślinach rosnących w ogrodzie. Gdyby jednak na liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamki z jaśniejszą obwódką należy ograniczyć zraszanie roślin wodą, gdyż zabieg ten sprzyja rozprzestrzenianiu bakterii wywołujących chorobę (bakteriozę bluszczu). Ze względu na niewielkie rozmiary i kompaktowy pokrój odmiana jest polecana do sadzenia w ogrodach skalnych, japońskich oraz na rabatach z niskimi krzewami.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
168
osób online