Juniperus chinensis 'Keteleeri'

jałowiec chiński 'Keteleeri'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Drzewiasta forma o wąskim i gęstym, stożkowatym pokroju. Docelowo stare okazy mogą osiągać do 10 m wysokości. Po 10 latach od posadzenia krzewy osiągają około 2 m w dobrych warunkach glebowych, a na słabych i piaszczystych glebach najwyżej do 1,5 m wysokości. Jest to klon żeński związujący szyszkojagody. Pędy wyłącznie wałeczkowate z ulistnieniem łuskowatym, zielonym, z lekkim szarym nalotem. W uprawie roślina mało wymagająca, polecana na słabsze gleby. Stanowiska dobrze nasłonecznione lub lekko ocienione. Oryginalna roślina, szczególnie dekoracyjna pokrojowo w starszym wieku. Polecana do parków, ogrodów naturalistycznych w nasadzeniach pojedynczych, terenów zieleni osiedlowej, większych ogrodów przydomowych.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Seissner 1910; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Szkółki Keteleer'a Belgia; wprowadzenie do handlu: Szkółki Keteleer'a 1910 Belgia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce zielone
szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ciekawy pokrój
ozdobne szyszki/szyszkojagody
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
szpaler
w grupach
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: jagoda kamczacka \'Indigo Yum\'

Lonicera caerulea 'Indigo Yum'

jagoda kamczacka 'Indigo Yum'

Długowieczny i bardzo mrozoodporny krzew uprawiany ze względu na smaczne i zdrowe owoce, najwcześniej dojrzewające w naszych warunkach klimatycznych. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 1,7 m wysokości. Niepozorne, bladożółte, bogate w nektar kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie kwietnia. Są obcopylne, wymagają zapylenia krzyżowego, dlatego suchodrzew najlepiej owocuje, kiedy rośnie w towarzystwie innych odmian tego gatunku. Liście ciemnozielone, eliptyczne, owłosione, długości 6-8 cm. Roślina szybko wchodzi w okres owocowania. Krzewy sadzone do gruntu z 2 litrowych pojemników zaczynają plonować już w drugim, trzecim roku po posadzeniu. Po kilku latach uprawy z jednej rośliny można zebrać od 2 do 6 kg owoców. Owoce dojrzewają na początku czerwca, są cylindryczne, granatowe, pokryte jaśniejszym, woskowym nalotem, smaczne, soczyste, słodko-kwaśne. Mogą służyć jako naturalny, czerwony barwnik spożywczy. Krzewy nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są zdrowe, rzadko atakowane przez choroby i szkodniki. Najlepiej owocują na glebach lekkich i przepuszczalnych, lekko kwaśnych (nie wymagają zakwaszania gleby, jak np. borówka amerykańska, ale posadzona na glebach zasadowych zamierają). Mimo małych wymagań glebowych, ze względu na płytki system korzeniowy, rośliny są wrażliwe na suszę. Preferują stanowiska mocno nasłonecznione. Suchodrzew nie wymaga regularnego cięcia. W pierwszych latach uprawy rośnie wolno, dopiero po kilu latach, kiedy krzew mocno się zagęści, można przeprowadzić cięcie prześwietlające. Nadmierne cięcie ogranicza plonowanie roślin.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
122
osób online