Juniperus chinensis 'Mountbatten'

jałowiec chiński 'Mountbatten'

pokrój: kolumnowy

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Drzewiasta forma o wąskim, gęstym, stożkowatym pokroju, rosnąca dość szybko. Docelowo stare okazy mogą osiągać do 7-8 m wysokości. Po 10 latach od posadzenia krzewy osiągają około 3-3,5 m w dobrych warunkach glebowych, a na słabych i piaszczystych glebach najwyżej do 2-2,5 m wysokości. Pędy niemal wyłącznie z ulistnieniem igiełkowatym, szarozielonym. W uprawie roślina mało wymagająca, polecana na słabsze gleby. Stanowiska dobrze nasłonecznione lub lekko ocienione. Oryginalna odmiana, szczególnie stare okazy, o dekoracyjnym z pokroju i ulistnieniu. Polecana do parków i ogrodów naturalistycznych w nasadzeniach pojedynczych, terenów zieleni osiedlowej, większych ogrodów przydomowych oraz na szpalery i osłony.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Ashworth 1948 American Nurseryman; wprowadzenie do handlu: Sheridan Nurseries 1948 Kanada
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój kolumnowy
stożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
owoce zielone
szyszki, szyszkojagody
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
roślina tolerancyjna
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
ozdobne szyszki/szyszkojagody
ciekawy pokrój
zastosowanie parki
szpaler
rabaty
w grupach
soliter (pojedynczo)
ogrody przydomowe
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża CHARLES AUSTIN \'Ausfather\'

Rosa CHARLES AUSTIN 'Ausfather'

róża CHARLES AUSTIN 'Ausfather'

Ciekawa odmiana róży parkowej o regularnym wzroście i urokliwych, miedzianopomarańczowych kwiatach zmieniających barwę w trakcie kwitnienia, których dodatkową zaletą jest przyjemny, owocowy zapach. Jest to jedna z pierwszych róż angielskich nazwana dla upamiętnienia imienia ojca hodowcy - Charlsa Austina. Z miedzianych, okrągławych pąków rozwijają się bardzo pełne, duże kwiaty średnicy do 12 cm, o ściśle ułożonych płatkach w kształcie szerokiej szalki. Wraz z rozwojem pąka płatki stają się ciemnopomarańczowe, potem brzoskwiniowe, jaśniejące, aż do uzyskania odcienia bladego różu. Pierwsze kwiaty są największe. Intensywność wysycenia barwy jest zależna od pogody. Kwiaty są osadzone na szczytach pędów w niewielkich, kilkukwiatowych kwiatostanach. Najobfitsze jest pierwsze kwitnienie rozpoczynające się w drugiej połowie czerwca, potem powtarza się, ale zwykle słabo. Pędy są długie, proste, sztywne, ciemnowiśniowobrązowe do oliwkowych, z małą liczbą kolców. Liście duże, ciemnozielone, młode brązowowiśniowe, błyszczące, skórzaste. Krzewy są wzniesione, sztywne, wyprostowane, gęste, czasem wymagają podpierania, bo pod ciężarem kwiatów pędy mogą się wyłamywać. Krzewy rosną silnie do 1,5 m wysokości i 1,2 m szerokości. Krzewy są przeciętnie odporne na mróz, późną jesienią wymagają kopczykowania podstawy. Raczej nie chorują, jednak zwłaszcza w wilgotne lata wymagają zabiegów zapobiegających chorobom liści. Wiosną wskazane delikatne cięcie prześwietlające i sanitarne, a po kwitnieniu usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Odmiana toleruje częściowe zacienienie. Róża parkowa o szerokim zastosowaniu w dużych i małych ogrodach, na rabatach jednolitych i razem z innymi gatunkami krzewów, z bylinami, roślinami jednorocznymi, sezonowymi, cebulowymi, w nieregularnych układach. Barwa kwiatów ociepla delikatnie rabaty. Nadaje się na kwiat cięty. Przeciętna odległość sadzenia 1-1,5 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
161
osób online