Juniperus communis 'Hornibrookii'

jałowiec pospolity 'Hornibrookii'

pokrój: płożący

docelowa wysokość: od 0,2 m do 0,5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

nagrody: AGM

Niski krzew okrywowy o płożącym pokroju i umiarkowanej sile wzrostu, rozrastający się po 10 latach uprawy do około 2 m średnicy i 0,3 m wysokości. Pędy obficie ugałęzione, pełzające po ziemi, z lekko wzniesionymi wierzchołkami. Gałązki zachodzące na siebie dachówkowato, nierównej długości, na końcach delikatnie opadające ku ziemi. Igły gęsto osadzone na gałązkach, długości 5-6 mm, płaskie, zielone. Starsze igły często skręcone, odsłaniające białe paski woskowego nalotu, stąd charakterystyczny, lekko srebrzysty odcień krzewów. Klon męski. Odmiana łatwa w uprawie, odporna na choroby, mało wymagająca. Dobrze rośnie na miejscach słonecznych, glebach lekkich, znosi suszę i jest w pełni mrozoodporna. Cenna roślina okrywowa polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na rabatach z krzewami iglastymi oraz w ogrodach skalnych.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: Hornibrook 1939; odkrywca, hodowca (selekcjoner): odmiana wyselekcjonowana w 1923 przez Murray'a Hornibrook'a Irlandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój płożący
docelowa wysokość od 0,2 m do 0,5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory roślina zimozielona
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie roślina okrywowa
ogrody skalne
w grupach
ogrody przydomowe
nagrody AGM
strefa 3
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Wiesław Szydło Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Poznaj również

zdjecie rosliny: powojnik \'Fay\'

Clematis 'Fay'

powojnik 'Fay'

Pełne uroku pnącze pokrywające się latem masą małych, dzwonkowatych, przewisających kwiatów. Podpór czepia się ogonkami liściowymi. Dorasta do 2 m wysokości. Liście drobne, złożone z 3–5 eliptycznych lub owalnych listków. Pędy młode jasnozielone, dojrzałe – brązowe. Kwiaty średnicy 2-3 cm, z czterema jasnoróżowymi działkami, o rozjaśnionych brzegach i bardzo silnie wywiniętych na zewnątrz wierzchołkach. Działki z zewnętrznej strony mają lekkie żebrowania, od wewnątrz są różowokremowe z różowym unerwieniem. Pręciki składają się z żółtych pylników na białych nitkach. Kwitnie wyjątkowo długo na tegorocznych pędach, od połowy VI do końca X. Zadawala się przeciętną glebą, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchnicznych, wilgotnych, dobrze zdrenowanych, o odczynie od obojętnego do lekko kwaśnego. Nie toleruje gleb zalewanych, podmokłych, zbyt ciężkich, gliniastych lub zbyt lekkich, piaszczystych. Najobficiej kwitnie w miejscach dobrze oświetlonych, słonecznych. Wymaga silnego cięcia wczesną wiosną, w pierwszym roku 20 cm od ziemi, nad 2-3 parą pąków, w kolejnych 40 cm, następnie 50 cm od ziemi. W ogrodzie wymaga podpór złożonych z elementów o średnicy do 1 cm. Uroczo wygląda, gdy przeplata się przez krzewy lub inne pnącza. Należy je sadzić w pobliżu ścieżek, by móc z bliska oglądać kwiaty o kunsztownej konstrukcji. Nadaje się do uprawy w pojemnikach. Świetna odmiana do małych ogrodów. W międzynarodowym rejestrze zaliczana jest do grupy Viticella, ale z wyglądu bardzo podobna jest powojnika kędzierzawego (Clematis crispa) z grupy Viorna.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11247
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9028
roślin w produkcji
123
osób online