Juniperus virginiana 'Golden Spring'

jałowiec wirginijski 'Golden Spring'

pokrój: krzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość: od 1 m do 2 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże suche

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Stosunkowo młoda odmiana, znana od 1990 roku, rzadko spotykana w produkcji. Krzew z szeroko rozpostartymi gałęziami głównymi i licznymi cienkimi gałązkami dalszego rzędu, pokrytymi łuskowatym ulistnieniem barwy stalowoniebieskiej. Na wiosennych przyrostach zabarwienie łusek żółte. Ma małe wymagania glebowe, może być sadzony nawet na słabych i suchych glebach. Nadaje się do ogrodów przydomowych, na rabaty w kompozycjach z krzewami liściastymi i iglakami, do kolekcji roślin iglastych oraz jako roślina okrywowa na dobrze nasłonecznionych skarpach lub zboczach. Dobrze znosi cięcie i nadaje się do formowania.

autorzy opisu tekstowego: Adam Marosz; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie pierwsza publikacja: H.J. van de Laar 1990 Dendroflora 27; wprowadzenie do handlu: H.J. van den Top Holandia
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój krzewiasty rozłożysty
docelowa wysokość od 1 m do 2 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
żółte, złociste
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże suche
podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża roślina tolerancyjna
rodzaj gleby piaszczysta
przeciętna ogrodowa
roślina tolerancyjna
walory ozdobne z liści/igieł
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
ogrody wrzosowiskowe
rabaty
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Adam Marosz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Tuscany Superb\'

Rosa 'Tuscany Superb'

róża 'Tuscany Superb'

Róża z grupy francuskich (Gallica) wyróżniająca się intensywną, aksamitną i głęboko ciemnoszkarłatną barwą płatków okalających wnętrze kwiatów ze złotymi pręcikami. Płatki są lekko pofalowane, ułożone regularnie. Jest to jedna z niewielu odmian róż w tej grupie, powstała w Wielkiej Brytanii. Kwiaty są średniej wielkości, mają 6-8 cm średnicy, są półpełne i szerokootwarte, a pofalowanie płatków sprawia, że nie są płaskie, ale 'puszyste'. Kwiaty pachną delikatnie i słodko. Osadzone są pojedynczo lub w kwiatostanach najczęściej po 2-3. Krzewy kwitną od pierwszej połowy czerwca na pędach co najmniej ubiegłorocznych i starszych. Nie powtarzają kwitnienia, owoce wiążą się nieregularnie, są ciemnoczerwone, kuliste, nieduże mają około 1 cm średnicy. Pędy są szorstkie w dotyku, pokrywają je liczne, drobne, ledwo wyczuwalne szczecinki, kolce są małe i nieliczne. Liście są duże i świeżozielone, lekko szorstkie, trwałe i zdrowe. Długo się utrzymują jesienią, a czasem część z nich przebarwia się na żółto z wiśniowym akcentem. Krzewy są bardzo gęste, niezbyt regularne, mają tendencję do pokładania się. Przeciętnie dorastają do 1m wysokości przy podobnej, lub nieco większej szerokości, przy tym dają nieliczne odrosty korzeniowe. Odmiana mało wymagająca pod względem pielęgnacji, zdrowa, nie choruje na czarną plamistość, toleruje suchsze gleby i odczyn zasadowy, a także półcieniste stanowiska. Wybitnie odporna na mróz, nie wymaga okrywania na zimę. Wiosną przycina się tylko pędy martwe i uszkodzone, a zasadnicze cięcie przeprowadza się w czerwcu po kwitnieniu, nie tracąc w ten sposób kwiatów. To wyjątkowo łatwa w uprawie róża polecana zarówno do małych ogrodów, a także do większych parków i na tereny zielone. Kwitnąc raz w roku doskonale prezentuje się wśród krzewów i bylin kwitnących również latem i jesienią. Kwiaty można ścinać do wazonu. Przeciętna rozstawa sadzenia wynosi 1 m.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
82
osób online