Ajuga reptans BLACK SCALLOP 'Binblasca'

dąbrówka rozłogowa BLACK SCALLOP 'Binblasca'

nazwa handlowa: BLACK SCALLOP

nazwa hodowlana: 'Binblasca'

pokrój: poduszkowaty

pokrój: płożący

docelowa wysokość: od 0,1 m do 0,2 m

nasłonecznienie: stanowisko cieniste

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

wilgotność: podłoże wilgotne

niska bylina okrywowa o ciemnych, niemal czarnych liściach i fioletowych kwiatach. Rośnie szybko, tworzy niskie poduchy. Roślina częściowo zachowująca liście przez okres zimy, rozrastająca się za pomocą łatwo ukorzeniających się rozłogów. Liście odwrotnie jajowate, u nasady węższe, zaokrąglone na wierzchołku, lekko pomarszczone, zebrane w rozety. Cechą charakterystyczną odmiany jest ich wyrazista, bardzo ciemna, brązowopurpurowa barwa. Kwiaty ciemniejsze niż u gatunku, ciemnofioletowe, zebrane w smukłe, kłosokształtne kwiatostany. Kwiaty rozwijają się od końca kwietnia do końca maja. Roślina preferują gleby żyzne, próchniczno-gliniaste, stale wilgotne, ale przepuszczalne, miejsca o świetle rozproszonym. doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju cienistych rabatach bylinowych, w poszyciu drzew i krzewów, ogrodach leśnych i naturalistycznych. Nadaje się do uprawy w ogrodach skalnych, ogrodach dachowych (połacie północne) oraz w pojemnikach, sadzona samodzielnie lub częściej jako uzupełnienie kompozycji. Odmiana zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości w 2010 r. przez Gospodarstwo Specjalistyczne PANEK Dariusz Panek.

autorzy opisu tekstowego: Grzegorz Falkowski; Związek Szkółkarzy Polskich

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): Michael Tristram, 2004 Wielka Brytania; wprowadzenie do handlu: Jungpflanzen Grünewald 2007
grupa roślin byliny
grupa użytkowa byliny
forma bylina
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój poduszkowaty
płożący
docelowa wysokość od 0,1 m do 0,2 m
barwa liści (igieł) czerwone i purpurowe
zimozieloność liści (igieł) liście zimozielone
rodzaj kwiatów pojedyncze
kwiatostan
barwa kwiatów fioletowe
pora kwitnienia kwiecień
maj
nasłonecznienie stanowisko cieniste
stanowisko półcieniste
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
podłoże wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
odczyn zasadowy
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
walory ozdobne z kwiatów
ozdobne z liści/igieł
zastosowanie ogrody przydomowe
roślina okrywowa
ogrody skalne
kompozycje naturalistyczne (parki i ogrody)
rabaty
pojemniki, balkony, tarasy
w grupach
strefa 6
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Grzegorz Falkowski Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: malwa różowa \'Chatters Rosa\'

Alcea rosea 'Charters Rosa'

malwa różowa 'Chatters Rosa'

Typowa roślina dwuletnia, ale często uprawiana bywa w szkółkach bylin. Jej wysokie kwiatostany od dawna kojarzą się z pejzażem polskiej wsi. W drugim roku po siewie wydaje najefektowniejsze kwiatostany, wysokości 150 – 180 cm. Jeśli zostaną ścięte tuż po przekwitnieniu, przed dojrzeniem nasion, być może roślina przetrwa 3, a nawet 4 lata, wydając więcej pędów, ale z reguły słabszych, niższych i z mniejszą liczbą kwiatów. Łodygi malwy rozgałęziają się tuż nad ziemią, wyżej pozostają nierozgałęzione. Liście w dolnej części łodygi: duże, zaokrąglone, dłoniasto klapowane, wyraźnie unerwione. Na siewkach liście wyrastające jesienią - zimozielone, przynajmniej częściowo. Kwiatostany długie, na wierzchołkach pędów, gęste. Kwiaty duże, na krótkich szypułkach, pojedynczo w kątach liści. U odmiany ‘Chatters Rosa’ - różowe. Malwy najlepiej rosną w miejscu słonecznym, zacisznym i ciepłym, na glebie żyznej i przepuszczalnej, obficie nawożonej. Siew jest jedynym sposobem rozmnażania, bowiem malwy nie tworzą żadnych kłączy lub rozłogów. Nasiona wysiewa się w maju lub na początku czerwca do wielodoniczek lub na rozsadniku. Otrzymane siewki przesadza się z możliwie dużą bryłą ziemi. Dużym zagrożeniem jest rdza, choroba grzybowa objawiająca się jaskrawo rdzawymi plamkami, zwłaszcza na spodniej stronie liści. Mocno porażone liście zasychają. Konieczne jest w takim przypadku stosowanie chemicznych środków grzybobójczych. Występowaniu rdzy sprzyjają długotrwałe susze. Poleca się malwy nawadniać, choć nadmiar wilgoci też nie wpływa korzystnie na ich wzrost i zdrowotność. Gęste kwiatostany w okresie pełni kwitnienia mogą ulegać wyłamaniu lub silnemu przygięciu podczas ulewnych opadów. Lepiej jest zawczasu zastosować podpory, cienkie paliki, np. bambusowe, dla każdego pędu osobne i pędy przywiązać w kilku miejscach. Malwy bywają sadzone na rabatach, a także w ogródkach w wiejskim stylu rustykalnym. Gęstość sadzenia – 5 roślin na 1 m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11261
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17958
zdjęć
9037
roślin w produkcji
141
osób online