Larix kaempferi 'Blue Ball'

modrzew japoński 'Blue Ball'

pokrój: kulisty

docelowa wysokość: od 0,5 m do 1 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Miniaturowy krzew o kulistym kształcie. Odmiana powstała w Niemczech przez przeszczepienie czarciej miotły. Osiąga po 10 latach zaledwie ok. 0,45 m średnicy. Nie wytwarza pędu przewodniego. Młode pędy czerwonawobrunatne. Igły sezonowe, intensywnie niebieskozielone, 3-4 cm długie, bardzo gęsto pokrywające pędy, wcześnie pojawiające się wiosną. Przed jesiennym opadnięciem przebarwiają się na intensywny, żółty kolor. Zwykle oferowany w postaci małego drzewka, szczepionego na niewysokiej podkładce. Ten miniaturowy modrzew nie ma specjalnych wymagań, choć lepiej rośnie na glebach żyźniejszych, umiarkowanie wilgotnych, w pełnym słońcu. Dobrze prezentuje się w małych ogrodach, w pojemnikach, na wrzosowisku i w ogrodzie skalnym.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: H. J. Van de Laar 1990 Dendroflora 27; odkrywca, hodowca (selekcjoner): K. Dierks Baumschule, 1984 Niemcy (Germany)
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma krzew
siła wzrostu roślina wolnorosnąca
pokrój kulisty
docelowa wysokość od 0,5 m do 1 m
barwa liści (igieł) szare, niebieskawe, srebrzyste
zimozieloność liści (igieł) igły opadające na zimę
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby próchniczna
przeciętna ogrodowa
walory ładne jesienne zabarwienie
ciekawy pokrój
zastosowanie soliter (pojedynczo)
pojemniki, balkony, tarasy
ogrody orientalne
ogrody wrzosowiskowe
ogrody skalne
ogrody przydomowe
strefa 5a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża SCARLET MEIDILAND \'Meikrotal\'

Rosa SCARLET MEIDILAND 'Meikrotal'

róża SCARLET MEIDILAND 'Meikrotal'

Klasyczna odmiana okrywowa lub niewielka parkowa, o czysto karminowoczerwonych kwiatach i łukowatych pędach. Pąki kwiatowe są wydłużone. Kwiaty są małe, półpełne do pełnych, zbudowane z około 20 płatków zwiniętych w kształcie kielicha, mają 3 do 4 cm średnicy i są zebrane w wielokwiatowych, bardzo dużych, luźnych kwiatostanach. Kwiaty dobrze utrzymują kolor, nie blakną w słońcu, nie pachną. Kwitnienie jest bardzo obfite i powtarza się do mrozów. Kolejne kwiatostany tworzą się pod już przekwitającymi. Płatki po kwitnieniu nie zawsze łatwo się osypują. Pędy łukowate, dobrze rozgałęzione i z niezbyt licznymi, ale dużymi kolcami, o liściach błyszczących, ciemnozielonych, dość dużych. Krzewy rosną szybko i intensywnie, są żywotne, dość luźne ale sadzone w grupach szybko tworzą zwartą masę. Gdy rosną swobodnie osiągają przeciętnie około 1 m wysokości i szerokości. Tolerancja na choroby jest wysoka, krzewy są zdrowe i również wysoce odporne na mróz. Na zimę nie wymagają okrywania, wystarczy ściółkowanie grubszą warstwą kory. Coroczne cięcie nie jest konieczne, zależy od warunków zimowych, przeważnie wystarczy odmładzanie krzewów poprzez ścinanie wszystkich pędów co kilka lat na wysokości około 20 cm. Odmiana tolerancyjna na wysokie temperatury, nadaje się świetnie do sadzenia na gorących, silnie nasłonecznionych stanowiskach, na południowych skłonach skarp. Ma niskie wymagania pielęgnacyjne, dobrze prezentuje się na dużych areałach. Można ją sadzić na terenach zieleni miejskiej, w parkach, przy trasach komunikacyjnych, ulicach. Wysoka wytrzymałość na mróz i tolerancja na choroby skłania również do uprawy amatorskiej, na rabatach, w ogrodach skalnych, w kompozycjach wielogatunkowych. Ładnie prezentuje się oferowana w formie piennej oraz uprawiana w pojemnikach. Rozstawa sadzenia: 0,5-0,6 m.

Statystyka e-katalogu roślin

11216
rośliny
7711
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Abies procera 'Glauca'
17955
zdjęć
9005
roślin w produkcji
248
osób online