Magnolia 'Galaxy'

magnolia 'Galaxy'

pokrój: kolumnowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Jedna z niewielu magnolii o typowo kolumnowym pokroju, z wyraźnym głównym pniem i regularnymi pędami bocznymi. Rośnie bardzo szybko. Wyrasta do 7 m wys. przy szer. ok. 3 m. Kwiaty duże, purpuroworóżowe, zewnątrz ciemniejsze, wewnątrz niemal białe, wysmukłe, wąskie, w pełni kwitnienia szeroko otwarte, pachnące. Kwitnie obficie przed rozwojem liści, IV-V. Wymaga gleby żyznej, dostatecznie wilgotnej, ale przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5–6). Źle rośnie na glebach bardzo zwięzłych lub piaszczystych oraz zasadowych, na których często pojawiają się na roślinach wyraźne objawy chlorozy. Należy dla tej odmiany wybierać stanowiska słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatrów. Wymaga okrycia na zimę, zarówno systemu korzeniowego, jak i korony. Wrażliwa na mechaniczne uszkodzenie korzeni. Nie należy dopuszczać do przeschnięcia podłoża wokół rośliny, szczególne od maja do lipca. Przycinanie pędów jest niewskazane. Korzystne jest całoroczne ściółkowanie. W sezonie warto magnolię nawozić, ale nie wolno używać nawozów zawierających wapń. Nadaje się do pojedynczych nasadzeń w ogrodach i jako drzewo alejowe.

autorzy opisu tekstowego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie odkrywca, hodowca (selekcjoner): William Kosar, 1963 U.S. National Arboretum, USA
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu roślina szybkorosnąca
pokrój kolumnowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
pachnące
barwa kwiatów fioletowoczerwone
różowe
pora kwitnienia kwiecień
maj
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby próchniczna
walory ciekawy pokrój
pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
drzewo alejowe uliczne
strefa 6a
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Magdalena Tomżyńska TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: lniczka hiszpańska \'Dreamcatcher\'

Chaenorhinum glareosum 'Dreamcatcher'

lniczka hiszpańska 'Dreamcatcher'

Lniczka hiszpańska to delikatna, niziutka bylina rosnąca w naturze w Pirenejach i południowej Francji. W wielu strefach klimatycznych, również w Polsce, jest traktowana jako roślina jednoroczna. Odmiana 'Dreamcatcher' ma zwartą, płaską, poduszkowatą lub kopczykowaną formę. Osiąga zaledwie 10-15 cm wysokości i 20-25 cm średnicy. Liście pojedyncze, podługowate lub odwrotnie jajowate, całobrzegie, do 12 mm długie, na wierzchu gładkie i szarozielone, od spodu fioletowawe, osadzone na krótkich ogonkach, ułożone naprzeciwlegle. Kwitnie bardzo długo, od maja do sierpnia. W czasie kwitnienia cała roślina obsypana jest drobnymi, trąbkowatymi, lilaniebieskimi z kremowożółtą gardzielą kwiatami, przypominającymi kształtem i budową kwiaty lwiej paszczy. Kwiaty wyrastają z kątów górnych liści, zebrane są w luźne, wysmukłe grona. Roślina atrakcyjna dla pszczół, motyli i ptaków. Wymaga słonecznych stanowisk i dobrze zdrenowanych, piaszczysto-gliniastych gleb, o pH 6,6-7,5. Bylina w naszych warunkach klimatycznych wrażliwa na mróz, uprawiana zwykle jako roślina jednoroczna. Wytrzymuje temperatury do -23º C. Starsze egzemplarze można rozmnażać przez podział roślin. Odmiana doskonale sprawdzająca się na piaszczysto-żwirowym podłożu ogrodów skalnych, na skarpach i murkach kwiatowych. Delikatna roślina okrywowa, nadająca się do sadzenia w brzegowych fragmentach słonecznych rabat. Efektowna roślina pojemnikowa.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: tawułka chińska \'Christian\'

Astilbe chinensis 'Christian'

tawułka chińska 'Christian'

Niska odmiana tawułki chińskiej, wymagającej mniejszej wilgotności podłoża niż inne gatunki tawułek. Rozrasta się za pomocą średniej długości rozłogów podziemnych. Pędy wyprostowane, wysokości około 30 cm. Łodygi i ogonki liściowe pokryte brązowymi włoskami. Liście podwójnie lub potrójnie trójdzielne. Listki wydłużone, jajowate, podwójnie, piłkowane. Kwiatostany zwarte, ale smukłe, z wyglądu puszyste, lila różowe. Nasady rozgałęzień w kwiatostanie wełniste. Kwiatostany raczej wąskie. Pojawiają się pod koniec sierpnia. Kwitnienie długie, aż do jesiennych chłodów. Wymaga gleby próchnicznej, przepuszczalnej, wilgotnej, choć toleruje krótkie i niewielkie niedobory wilgoci. Tolerancyjna na nasłonecznienie do pewnego stopnia, ale im bardziej słoneczne miejsce, tym podłoże powinno być wilgotniejsze. Odporna na choroby i szkodniki. Rozpoczyna wegetację dość wcześnie wiosną. Młode liście i wierzchołki pędów mogą być uszkadzane przez późne i silniejsze przymrozki wiosenne. Opóźnia to nieco wzrost i rozwój, ale mimo to tawułki chińskie są bylinami bardzo odpornymi na mróz i nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przed mrozem. Zaschnięte kwiatostany pozostają wyprostowane i brązowe. Pozostawia się je niekiedy dla zimowego urozmaicenia ogrodu. Ze względu na rozrastanie bylina bywa wykorzystywana nie tylko na cienistych rabatach, ale również jako roślina okrywowa. Zaleca się sadzenie 8 roślin na m2, ale im szybciej chcemy uzyskać efekt dekoracyjny, tym należy sadzić rośliny gęściej.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
282
osób online