Alnus glutinosa

olsza czarna

pokrój: drzewiasty rozłożysty

pokrój: jajowaty

pokrój: szerokostożkowy

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże wilgotne

wilgotność: podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)

rodzaj gleby: roślina tolerancyjna

Duże, szybkorosnące drzewo z rozłożystą koroną i prostym, strzelistym pniem. Zasiedla wilgotne miejsca lasów łęgowych całej Europy i części Azji i północnej Afryki. Rośnie nad potokami, rowami, w dolinach rzek i nad jeziorami. Pokrój luźny, stożkowaty. Dolne konary wzniesione do góry, górne poziomo odstające od głównego pnia. Dorasta do 30 m wys. Osiąga wiek 120 lat. Kora na pniu ciemnoszara, prawie czarna, spękana. Ma zdolność tworzenia odrostów ze ściętych pni. Liście ciemnozielone, odwrotnie jajowate, z tępym, lub wyciętym wierzchołkiem, dł. 4–10 cm, pofalowane, z wierzchu błyszczące. Liście jesienią nie przebarwiają się i opadają zielone. Kwiaty zebrane w kotki. Owocostany szyszkowate pozostają długo na drzewie. Dobrze znosi wilgotne, kwaśne gleby. Wrażliwa na suszę. Do sadzenia w założeniach krajobrazowych, w miejscach podmokłych. Gatunek pionierski.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

zasięg geograficzny Europa z wyjątkiem Pn. Skandynawii, do Kaukazu i zach. Syberii, pn-zach. Afryka
pochodzenie pierwsza publikacja: (Carolus Linnaeus (1707–1778) jako Betula glutinosa); Joseph Gaertner (1732–1791) (1753)1791
grupa roślin liściaste
grupa użytkowa liściaste drzewa
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój drzewiasty rozłożysty
jajowaty
szerokostożkowy
docelowa wysokość powyżej 20
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów kwiatostan
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże wilgotne
podłoże podmokłe (bagienne, nadwodne, wodne)
ph podłoża roślina tolerancyjna
odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby gliniasta
roślina tolerancyjna
zastosowanie zadrzewienia krajobrazowe
rekultywacja
strefa 3
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża Banksa \'Lutea\'

Rosa banksiae 'Lutea'

róża Banksa 'Lutea'

Jedna z najstarszych róż pnących introdukowanych z Chin do Europy, bardzo silnie rosnąca o urokliwych, intensywnie pachnących fiołkami kwiatach. Kwiaty są małe, średnicy 1,5-2 cm, słomkowożółte, półpełne do pełnych, w kształcie luźnej rozetki, skupione w dużych kwiatostanach. Kwitnienie jednokrotne, ale bardzo obfite i wczesne, rozpoczyna się już w maju i trwa do początku czerwca. Kwiaty pojawiają się na pędach co najmniej ubiegłorocznych. Liście są jasnozielone, błyszczące, o wąskich listkach, delikatne w kształcie, zimozielone lub półzimozielone w ciepłym klimacie, u nas w gruncie nie zachowują się przez zimę. Pędy bardzo długie, przyrastające kilka metrów rocznie, giętkie i elastyczne. Krzewy rosną bardzo silnie osiągając imponujące rozmiary, przeciętnie 9 m długości, a nawet więcej. Jednak w Polsce często przemarzają i nie uzyskują tak znacznych rozmiarów. Odporność na mróz niezupełna, aczkolwiek ta odmiana róży Banksa jest uważana za najbardziej mrozoodporną. Mimo to wymaga bardzo starannego okrywania na zimę, zarówno podstawy krzewów, jak i pędów, w przeciwnym wypadku krzewy przemarzają i nie kwitną. Odmiana tolerancja na choroby, przeważnie rośnie zdrowo. Najlepiej rośnie na żyznych glebach ogrodowych. Ze względu na znaczne rozmiary nie usuwa się przekwitłych kwiatostanów, cięcie wiosenne ogranicza się do usuwania zmarzniętych lub uszkodzonych pędów. Rośliny wymagają miejsc osłoniętych, zacisznych, ciepłych oraz bardzo mocnych, stabilnych podpór. Pędy czepiają się pni drzew o ażurowej koronie, murów, skał i sąsiadujących roślin. Polecana do uprawy w większych ogrodach. Kwiaty, silnie pachnące fiołkami, można ścinać do bukietów i wazonu.

Statystyka e-katalogu roślin

11150
rośliny
7674
opisów

Ostatni wpis:

2022-12-07
Berberis ×media 'Red Jewel'
17855
zdjęć
8929
roślin w produkcji
459
osób online