Malus domestica 'Sampion'

jabłoń 'Sampion'

Synonim łaciński.: Malus domestica 'Champion'

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 3 m do 5 m

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

walory: roślina miododajna

Cenna odmiana deserowa, bardzo plenna. Bardzo wcześnie wchodzi w okres owocowania. Owoce średniej wielkości, pokryte paskowanym rumieńcem, bardzo smaczne. Konieczne jest cięcie prześwietlające i przerzedzanie zawiązków w VI. Zbiór w połowie IX. Odmiana wrażliwa na mróz, średnio wrażliwa na parcha. Wymaga żyznych gleb.

autorzy opisu tekstowego: Miłek Boguszewicz; APZ Agencja Promocji Zieleni

grupa roślin owocowe
grupa użytkowa drzewa owocowe ziarnkowe
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
pokrój stożkowy
docelowa wysokość od 3 m do 5 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) liście opadające na zimę
rodzaj kwiatów pojedyncze
pachnące
barwa kwiatów białe
pora kwitnienia maj
owoce czerwone
jadalne
pora owocowania wrzesień
nasłonecznienie stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn kwaśny
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
gliniasta
walory jadalne owoce
ozdobne owoce
pachnące kwiaty
ozdobne z kwiatów
roślina miododajna
zastosowanie owoce deserowe
owoce na przetwory
strefa 6b
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autorzy opisu tabelarycznego: Miłek Boguszewicz Związek Szkółkarzy Polskich

Poznaj również

zdjecie rosliny: hortensja ogrodowa \'Bodensee\'

Hydrangea macrophylla 'Bodensee'

hortensja ogrodowa 'Bodensee'

Krzewy o sezonowych, błyszczących, ciemnozielonych liściach, wyprostowanych pędach i efektownych, różowo-fioletowych kwiatostanach. Odmiana dorastająca do 1,3 m wysokości i podobnej średnicy, wcześnie kwitnąca i powtarzająca kwitnienie. Kwitnie od czerwca do września. Tworzy kuliste kwiatostany o średnicy 17-19 cm, zbudowane z pojedynczych kwiatów płonnych. Barwa kwiatów zależy od pH podłoża. Na glebach zasadowych kwiaty są różowo-czerwonawe, na glebach kwaśnych w kolorze lila i fioletu. Barwę kwiatostanów wyraźnie podkreślają ładne, duże liście. Kwitnie na pędach zeszłorocznych (dwuletnich), dlatego wymaga dobrego zabezpieczenia na zimę. Pąki zawiązuje pod koniec lata. Bardzo dobrze rośnie w klimacie morskim, o dużej wilgotności powietrza. W miejscach o ostrzejszym klimacie często dochodzi do przemarzania pąków kwiatowych i roślina nie kwitnie. Na wschodzie i w centrum kraju wymaga starannego zabezpieczenia pędów przed przemarzaniem. Poza tym roślina łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, dobrze radzi sobie w cieniu oraz na słońcu, pod warunkiem, że gleba jest żyzna, najlepiej próchniczna i stale umiarkowanie wilgotna, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Na glebach zasadowych na liściach mogą wystąpić objawy chlorozy. Pędów nie wolno przycinać jesienią, ani wczesną wiosną, bo krzewy nie zakwitną. Idealny krzew do małych ogrodów. Kwiaty mogą być wykorzystywane w bukieciarstwie. Krzew można uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach lub tarasach, na zimę przenoszonych do jasnych, nieogrzewanych pomieszczeń.

Dostępne u producenta
zdjecie rosliny: róża TEENY BOPPER \'Wekiscorou\'

Rosa TEENY BOPPER 'Wekiscorou'

róża TEENY BOPPER 'Wekiscorou'

Niski, karłowy krzew o zwartym, poduszkowatym, półkulistym pokroju i niewielkich, ale licznych, żywoczerwonych kwiatach z drobnym, białymi przebarwieniami, dorastający do około 30-45 cm wysokości i podobnej średnicy. Pędy wzniesione, liczne, gęste, liście drobne, błyszczące. Kwiaty półpełne, czerwone, aksamitne, z białym oczkiem w środku, średnicy 3-4 cm, zebrane po kilka w kwiatostanach na końcach pędów. Płatki (około 25) są od wewnątrz czerwone, na zewnątrz mają srebrzysty połysk, w pąku są ciemnoczerwone. Na płatkach pojawiają się od czasu do czasu białe przebarwienia w postaci plamek lub pasków. Środek kwiatu wypełniony jest żółtymi pręcikami i pylnikami o złocistych, później brązowych woreczkach pyłkowych. Kwiaty pojawiają się w czerwcu. Później krzewy powtarzają kwitnienie w kilku rzutach. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów sprzyja zawiązywaniu kolejnych pąków i wydłuża kwitnienie. Kwiaty pachną bardzo delikatnie. Odmiana polecana do uprawy na glebach lekko gliniastych, próchniczych, umiarkowane wilgotnych, przepuszczalnych. Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych. Mrozoodporność dosyć dobra, ale we wschodnich rejonach kraju krzewy wymagają starannego zabezpieczenia na zimę. Cięcie wiosenne umiarkowane, należy usunąć wszystkie przemarznięte pędy. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych na brzegach rabat różanych i bylinowych, na skalniakach, jako niski, obwódkowy żywopłot. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11149
rośliny
7671
opisów

Ostatni wpis:

2022-11-23
Berberis thunbergii 'Atropurpurea'
17852
zdjęć
8937
roślin w produkcji
107
osób online