Picea abies 'Pendula'

świerk pospolity 'Pendula'

pokrój: nieregularny

pokrój: przewisający (płaczący, zwisły)

pokrój: stożkowy

docelowa wysokość: od 5 m do 10 m

nasłonecznienie: stanowisko półcieniste

nasłonecznienie: stanowisko słoneczne

wilgotność: podłoże umiarkowanie wilgotne

Nazwa zbiorowa dla wielu form świerka pospolitego. Współcześnie pod tą nazwą sprzedawane są rośliny zarówno z wyraźnym pniem i silnie zwisającymi gałęziami, jak również nie wytwarzające przewodnika, sztucznie wyprowadzane lub wypiętrzające się. Łączy je bardziej lub mniej silna tendencja do obwisania pędów. Pierwszy opis, z XIX wieku, dotyczył rośliny znalezionej w Trianon w Wersalu. Było to duże drzewo o nieregularnym pokroju, wyprostowanym pniu, z obwisającymi głównymi gałęziami i zwisającymi młodymi pędami. Czasami końce gałęzi nieco podniesione ku górze. Dolne gałęzie płożące się po ziemi. Igły zielone, zaostrzone, lekko kłujące. Szyszki duże, jasnobrązowe. Wymagania glebowe i wilgotnościowe przeciętne. Świerk mało wymagający, lecz nie znoszący suchego i zanieczyszczonego powietrza. Najlepiej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych, próchnicznych, o umiarkowanej wilgotności, lekko kwaśnych; na stanowiskach nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Ze względu na malowniczy pokrój może być stosowany jako piękny akcent kompozycji ogrodowej. Polecany do sadzenia w parkach oraz dużych ogrodach przydomowych.

autorzy opisu tekstowego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

pochodzenie pierwsza publikacja: Lawson & Son 1936; odkrywca, hodowca (selekcjoner): Pierre Louis Briot (1804-1888) Trianon, Versailles, Francja
grupa roślin iglaste
grupa użytkowa iglaste
forma drzewo
siła wzrostu wzrost typowy dla gatunku
roślina wolnorosnąca
pokrój nieregularny
przewisający (płaczący, zwisły)
stożkowy
docelowa wysokość od 5 m do 10 m
barwa liści (igieł) ciemnozielone
zimozieloność liści (igieł) igły zimozielone
nasłonecznienie stanowisko półcieniste
stanowisko słoneczne
wilgotność podłoże umiarkowanie wilgotne
ph podłoża odczyn lekko kwaśny do obojętnego
rodzaj gleby przeciętna ogrodowa
próchniczna
walory ciekawy pokrój
roślina zimozielona
zastosowanie ogrody przydomowe
parki
soliter (pojedynczo)
strefa 4
STREFA Temp. minimalne
5a -26°C / -23°C
6a -23°C / -21°C
6b -20<°C / -18°C
7a -18°C / -15°C
7b -15°C / -12°C

autor opisu tabelarycznego: Gabriel Tomżyński TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Poznaj również

zdjecie rosliny: róża \'Blanc Double de Coubert\'

Rosa 'Blanc Double de Coubert'

róża 'Blanc Double de Coubert'

Odmiana parkowa i okrywowa, od dziesięcioleci chętnie sadzona, łatwa w uprawie, o szerokich możliwościach zastosowania. Coubert odnosi się do rodzinnej miejscowości hodowcy, leżącej w północnej Francji, w której herbie widnieją dwie białe róże. Kwiaty są białe, półpełne, szeroko otwarte, duże, średnicy około 9 cm, skupione po kilka na szczytach pędów, przyjemnie pachnące. Kwitnie nawet już od końca maja przez kilka tygodni i potem powtarza mniej obficie do jesieni. Owoce nie zawsze zawiązują się dobrze, są duże, spłaszczone, pomarańczowoczerwone. Liście soczyście ciemnozielone, błyszczące, pomarszczone, jak u róży pomarszczonej, gęsto osadzone na bardzo kolczastych, wzniesionych, szarobrunatnych, jasnych pędach. Liście przebarwiają się jesienią na żółto. Krzewy nie rosną zbyt szybko, jednak po kilku latach są gęste i w dobrych warunkach osiągają nawet 2 m wysokości. Tworzą niezbyt liczne odrosty korzeniowe. Odmiana tolerancyjna na słabe gleby, suszę, zasolenie, częściowe zacienienie. Nie chorują, ale kwiaty podczas wilgotnej pogody poraża szara pleśń. Krzewy są odporne na mróz, nie wymagają okrywania na zimę. Wskazane cięcie to tylko sanitarne i odmładzające co kilka lat, polegające na całkowitym usuwaniu starych, słabo kwitnących pędów. Polecana do sadzenia na terenach zieleni miejskiej, przy szlakach komunikacyjnych, w większych i mniejszych parkach oraz ogrodach, także amatorsko. Nadaje się do sadzenia zarówno w dużych grupach, po kilka sztuk, jak i pojedynczo, wśród innych krzewów, drzew oraz bylin, w swobodnych kompozycjach a nawet w żywopłotach. Przeciętnie sadzi się 3-4 szt./m2.

Dostępne u producenta

Statystyka e-katalogu roślin

11349
rośliny
7792
opisów

Ostatni wpis:

2023-01-20
Cornus kousa 'China Girl'
17988
zdjęć
9119
roślin w produkcji
264
osób online